1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yardım lütfen..çok teh. sınıf işyerinde igu görevlendirmesi

Konusu 'Formlar' forumundadır ve uğur uğurlu tarafından 7 Şubat 2016 başlatılmıştır.

1. uğur uğurlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
    İş güvenliği uzmanlarının çalışma süreleri

MADDE 12 – (1) (Değişik:RG-30/4/2015-29342) İş güvenliği uzmanları, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:

c) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 40 dakika.

(4) Çok tehlikeli sınıfta yer alan (Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342) 250 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her (Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342) 250 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının (Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342) 250 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.
    (5) İş güvenliği uzmanları sözleşmede belirtilen süre kadar işyerinde hizmet sunar. (Değişik ikinci cümle: RG-11/10/2013-28792)Birden fazla işyeri ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapıldığı takdirde bu işyerleri arasında yolda geçen süreler haftalık kanuni çalışma süresinden sayılmaz.
    (6) (Ek:RG-30/4/2015-29342) İş güvenliği uzmanları tam gün çalıştığı işyeri dışında fazla çalışma yapamaz.
    arkadaşlar merhaba; Çok tehlikeli sınıfta bir iş yerinde toplam çalışan sayımız 280. ben b sınıfı igu olarak bu işyerine tam zamanlı atandım.
    şimdi sorum şu; isg katip te tam zamanlı
    uzmanın çalışma süresi 11700 dk ve fazla mesai:1350 dk

280*40: 11200 dk yani bir uzmanın normal çalışma süresini geçmiyor.
    250 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her 250 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir.Çalışan sayısının 250 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir. denmektedir.
    işyerimizde 30 çalışan için ben fazla mesai yaparak bu işi bir uzmanla çözemez miyim şuan ki durum itibari ile 280*40: 11200dk (11700dk)fazla mesaiye bile gerek kalmıyor gözüküyor (12. madde nin 6. fıkrası uyarınca)4. fıkra bu duruma engel midir.(işverende 1 uzman ile çözme yi tercih ediyor tabiki.)

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim
  2. uğur uğurlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Çok tehlikeli sınıfta bir iş yerinde toplam çalışan sayımız 280. ben b sınıfı igu olarak bu işyerine tam zamanlı atandım.
    isg katip te tam zamanlı
    uzmanın çalışma süresi 11700 dk ve fazla mesai:1350 dk olarak belirtilmiştir.

280*40: 11200 dk yani bir uzmanın normal çalışma süresini geçmiyor.

İşyerimizde 30 çalışan için ben fazla mesai yaparak bu işi bir uzmanla çözemez miyim şuan ki durum itibari ile 280*40: 11200dk (11700dk)fazla mesaiye bile gerek kalmıyor gözüküyor (12. madde nin 6. fıkrası uyarınca) 4. fıkra bu duruma engel midir.

ARKADAŞLAR....
    KONU İLE İLGİLİ BİLGİSİ OLAN, BAŞINDAN BU TARZ DURUM GEÇEN ARKADAŞIMIZ YOK MU????
  3. Ersin Topçu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İşverenin bilgileriyle İSG-Katip girildiğinde sağ tarafta bulunan çalışma sürelerinde uyarı veriyor mu ?Vermiyorsa bence sıkıntı yok.
  4. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  5. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    250 çalışan için sürenizin tamamını kullanıyorsunuz. 251. çalışana ek uzman atanması gerekli. Fazla mesai ile halledemezsiniz. 2. bir uzman atanması şart. Ancak çalışan sayınızı 249 a düşürürseniz. Diğer çalışanlar ayrı bir sigorta kolunda olursa bu mümkündür.
  6. uğur uğurlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    isguvenligi.isggm@csgb.gov.tr bu adrese mail atarım atmasına oğuzhan bey ama cvp verirler mi sizce????? 170 i aradım yönetmeliği okudu bana kesin cvp veremedi isggm yi aradım açan yok birde bu mail adresini deneyelim bakalım .
  7. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Selman Bey'in dediği doğru.
    En basit şekilde düşünürsek, 250'yi sınır koymuş. 250'yi düşünmeden direkt dakikadan hesaplayacaksak, 250 500 gibi sınırlamalar olmaz. En genel olarak, 40 dakika kişi başı demiş + 250'yi geçemezsin demiş. Bence 170'in yönetmeliği okuması çok normal. Çünkü çok net bir konu gibi duruyor.