1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Yargıtay’dan emsal “mobbing” kararı

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 21 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Yargıtay, ceza davalarında uygulanan şüphe götürmez şekilde kanıtlanma şartının çalışanların “mobbing” iddialarında aranamayacağına karar verdi
  [​IMG]

  (İleri - Hukuk) Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin reddettiği işe iade davasını, mahkemelerin “mobbing” iddialarında şüphe götürmez somut deliller aramasına yer olmadığı gerekçesiyle bozarak önemli bir emsal karar verdi.


  İzmir'de 22 yıldır çalıştığı özel bir bankada işten çıkarılan bir banka çalışanı, işe devamsızlık halinin, banka müdürünün uyguladığı “mobbing”den kaynaklandığı iddiasıyla işe iade davası açtı. İzmir 10. İş Mahkemesi, açılan davayı banka çalışanının “mobbing” iddiasının şüpheye yer olmayacak şekilde ispat edemediği gerekçesiyle reddetti.

  Banka çalışanının yerel mahkeme kararını temyiz etmesi üzerine davayı inceleyen Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin, davanın reddine hükmedilmesini hatalı bularak “mobbing” iddialarında ceza davalarında olduğu gibi şüpheye yer olamayacak şekilde delil aranamayacağı gerekçesiyle kararı bozdu.

  İŞÇİ LEHİNE YORUM YAPILMALI

  Yüksek mahkeme, hukuk davalarında ceza davalarında olduğu gibi her türlü şüpheden uzak kesin deliller aranamayacağını belirttiği emsal niteliğindeki kararda, “özel hukuk ve iş hukuku yargılamasında vicdani kanaatin oluşmasına yetecek kadar bir ispatın yeterli olduğu, taraflarca ileri sürülen delillerin sıhhat ve kuvvetinde tereddüt edilmesi halinde işçi lehine yorum ilkesinin uygulanması gerektiği, mobbing gibi diğer dava türlerine göre ispatı nispeten daha zor olan bir konuda kesin ve mutlak bir ispatın aranmayacağı, bu konuda işçi lehine ispat kolaylığı göstermenin hakkaniyet ve adalete daha uygun olacağı kanaat ve sonucuna varılmıştır” değerlendirmesinde bulundu.

  İŞÇİLER İŞYERİNDEKİ BASKILARA KARŞI KORUMA KAZANDI

  “Mobbing” kavramı, işveren tarafından herhangi bir gerekçeyle işçiye karşı uygulanan psikolojik şiddet, baskı, taciz gibi yıldırma yöntemlerini kapsıyor. Türkiye’de iş mahkemeleri, İş Kanunu’nda yer almadığı için uzun bir süredir “mobbing” davalarında işçileri korumaktan uzak davranıyor ve davalar kısmen de olsa işveren lehine sonuçlanıyordu.

  KANITLAMA KOLAYLAŞIYOR
  Yargıtay 22. Hukuk Dairesi’nin emsal niteliğindeki bu kararı ile “mobbing” davalarında yeni bir dönemin açılmış sayılabileceğini belirtilirken bundan sonra iş mahkemelerinin kesin değil yeterli delille karar verecek olmasının “mobbing” iddialarının kanıtlanmasını önemli ölçüde kolaylaştırdığı ifade ediliyor.

  Kaynak: ilerihaber.org

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   32,3 KB
   Görüntüleme:
   5.262