1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yasa meclis’te, artık güvenle ölebilirsiniz!- nuran gülenç-birgün gazetesi

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 23 Şubat 2016 başlatılmıştır.

 1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  NURAN GÜLENÇ / nurangulenc@gmail.com

  [​IMG]


  64. AKP hükümeti özel istihdam bürolarının yetkilerinin genişletilmesini ve esnek çalışma biçimlerinin yaygınlaşmasını sağlayacak olan ‘İş Kanunu ile Türkiye İş Kurumu Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun Tasarısı’nı 8 Şubat’ta Meclis’e gönderdi.

  Hükümet, kamuoyunda ‘kiralık işçilik yasası’ olarak bilinen yasa ile bürolar aracılığı ile işçi alınıp satılmasının; part-time çalışma, uzaktan çalışma gibi atipik çalışma biçimlerini temel çalışma biçimine dönüştürmenin önünü açıyor. Bu çalışma biçimleri, işçiler için güvencesizlik, daha da yoksullaşma ve sağlıklarını ve hayatlarını tehlikeye atan işyeri koşullarında çalışma anlamına geliyor.

  ILO uyarıyor

  ILO, “2015 Dünyada İstihdam ve Sosyal Görünüm” raporunu, “İşin Değişen Doğası” adlı alt başlığı ile yayımladı. Raporda, tüm dünyada çalışanların yalnızca dörtte birinin istikrarlı bir istihdam ilişkisi içinde yer aldığı tahmin ediliyor. Dörtte üçünün de geçici ya da kısa süreli sözleşmelerle, çoğu kez herhangi bir sözleşmenin bulunmadığı kayıtdışı işlerde çalıştığı belirtiliyor.

  Aynı raporda “Gelir eşitsizlikleri ülkelerin çoğunluğunda artmakta ya da belirginliğini sürdürmektedir. Süreklilik taşımayan istihdam biçimlerinin yaygınlaşması, artan işsizlik ve boş durma bu eğilimi daha da ağırlaştırmaktadır. Sürekli işi olanlarla geçici sürelerle çalışanlar arasındaki gelir eşitsizliği, son on yıl içinde daha da artmıştır” deniyor.

  Fakat söz konusu olan sadece gelir eşitsizlikleri değil. Düzensiz, kuralsız çalışma işçiler için alınmayan sağlık tedbirleri anlamına da geliyor. Bu da her geçen gün artan iş kazası, iş cinayeti ve ‘görünmeyen’ meslek hastalıkları olarak işçiye geri dönüyor.

  İş kazası ve ölümler artacak

  4857 sayılı İş Kanunu taşeron çalışma, belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışma gibi esnek çalışma biçimlerine izin veriyor. Bu haliyle bile, kadrolaşma, kıdem tazminatı alma, güvencesizlik, iş cinayetleri, kazaları ve emeklik hakkının gaspı gibi pek çok konuda sorunları beraberinde getiren İş Kanunu daha da esnek bir hal alacak. Sermayenin ‘katı’ olarak nitelendirdiği yasaların altında bile her gün ortalama 5 işçi iş cinayetlerinde can veriyor, meslek hastalıkları ise bir muamma.

  Halihazırda, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasının ciddi bir uygulama ve denetim sorunu olduğu biliniyor. Bu yasadan sonra – geçmesi halinde- kimse, sürekli yer değiştiren, işkolu değiştirecek olan, part-time çalışan işçiler için işverenlerin önlem almasını ve işverenleri buna zorlayacak bir devlet iradesi beklemesin. Görece istikrarlı çalışmanın olduğu yerde uygulanmayan yasa hükümleri, istikrarsızlığın, esnekliğin kural haline geldiği yerde hiç uygulanmaz.

  Uygulama dışı kalacak maddeler

  6331 sayılı yasanın zorunlu kıldığı ‘işyerlerinde işçi sağlık gözetimlerinin yapılması’ maddesinin, değişecek çalışma koşullarında bir hükmü kalmayacaktır. 4 ile 8’er aylık periyotlarla değişen sürelerle iş değişikliği yapabilecek bir işçinin sağlık gözetimini yapmak, takip etmek filli olarak mümkün olmayacaktır.

  Yine bu yasanın yürürlüğe girmesiyle, iş sağlığı ve güvenliği kurullarının kurulmasından çalışmasına, işçi eğitimlerine kadar pek çok başlığın esnek çalışma düzeni içine giren işçiler için uygulama dışı bırakılmasının zemini yaratılmış olacaktır.

  Yine aynı şekilde, düzenli, güvenceli işyerlerinde kazaları ve iş cinayetlerini önleyecek bir farkındalığı yaratacak olan iş sağlığı ve güvenliği kültürünü oluşturmak mümkünken, esnek çalışma biçimleri bu kültürün yaratılmasının önündeki en büyük engel olarak karşımız çıkacak. İşyerlerinde sağlık ve güvenlik tedbirlerinin alınmaması yönündeki bu aldırmazlık, sadece esnek çalışma ilişkisinde olan işçiyi değil, aynı zamanda aynı ortamda bulunan, düzenli çalışan işçiyi de etkileyecektir.

  Tasarıda, 6331 sayılı yasa hükümlerinin uygulanmasından esas olarak kiralık işçi büroları sorumlu tutulmuştur. Yine başka bir maddede yer alan, 4857 sayılı yasada değişiklik öngören düzenlemeyle, ‘eğitimlerinden ve işyerinde alınacak tedbirlerden işverenler sorumludur’ ibaresinin ne anlama geldiğinin ipuçlarını, taşeron işyerlerinde uygulanan işçi sağlığı uygulamaları bize veriyor. Belki de yüzlerce işyerine işçi kiralayacak olana kiralık işçi bürolarının 6331 sayılı yasanın hükümlerini uygulaması ya da kontrol etmesi bir hayalden ibaretken, belirli süreli işyerinde çalışacak olan işçi için işverenlerin tedbir alması, yatırım yapması da o kadar hayaldir. Yeni yasayla birlikte, işçi sağlığı ve güvenliği açısından, kiralık işçi ya da “güvenceli esneklik” adı altında çalışan işçiler için taşeron çalışmadan da daha vahim bir tablo ortaya çıkacak.

  Mücadele şart

  İşyerlerinde taşeron uygulamasının, işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınmasında, uygulanmasında ortaya çıkarmış olduğu sorunlar biliniyor. Şimdi bu çalışma biçiminin yanına bir de, kiralık işçi büroları aracılığı ile işyerlerinde çalışacak işçiler eklenecek, işçi sağlığı ve güvenliği açısından zor olan çalışma ortamı daha da zor bir alan haline gelecek. İşçiler de bu zor koşullar altında çalışmak zorunda bırakılacak.

  İşçi sağlığı alanında da kuralsızlık demek olan yasanın işçilerin diğer kazanılmış haklarında da ciddi kayıplar getireceği, daha da yoksullaştıracağı; emeklilik hakkı, kıdem tazminatı, yıllık izin hakkı ve en önemlisi sendikalaşma haklarını ellerinden alacağı görülüyor. Yasa, çalışma hayatına ciddi altüst oluş getirecek, bu nedenle yasanın Meclis’ten geçmemesi için olanca gücümüzle mücadele etmek gerekiyor. Yoksa tahmin ettiğimiz dibe vuruşu yaşamak hiç de şaşırtıcı olmayacak. Unutulmamalı ki, çalışma hayatının kuralsızlaştırılması, işçi ölümlerinin artması demektir.

  Kaynak; BirGün Gazetesi

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   98,2 KB
   Görüntüleme:
   76.139
 2. Hikmet Ersayar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  84331
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Nehir Osgb
  DEVLETİN VE ÇALIŞANIN YÜKÜ ÖZELLİKLE ESNAF ÜZERİNDE ARTTIKÇA KAYITDIŞI DA ARTIYOR.

  DÜNYA DEĞİŞİYOR.
  İŞ KANUNLARININ HAZIRLANDIĞI DÖNEMLERDE BANKAMATİKTEN PARA ÇEKME,
  CEP TELEFONUNDAN HAVALE, EFT YAPMA DA YOKTU MUHTEMELEN.
  BİLGİSAYAR VE İNTERNET ÜZERİNDEN PROJE, HARİTA, SÖZLEŞMELERİN GÖNDERİMİ, İSG-KATİP 'TEN
  ATAMA İŞLEMİ DE YOKTU.

  YENİLİK VE DEĞİŞİME, ÖZGÜRLÜKLERE AÇIK OLMALIYIZ, BUNDAN KORKMAMALIYIZ.
  ÖNÜMÜZE KONMUŞ KANUNLARI, KURALLARI GÜNÜN ŞARTLARINA GÖRE DEĞİŞTİREBİLMELİYİZ.

  HER ALANDA ÖZGÜRLÜK OLMALI, ÇALIŞMA HAYATININ ÖNÜNDEKİ ÇAKIL TAŞLARI DA KALDIRILMALI.

  ÖĞLEYE KADAR ÇOCUĞUYLA İLGİLENEN BİR ANNE, BİR KİŞİ KISMİ SÜRELİ OLARAK VEYA EVİNDEN
  ÇALIŞARAK GEÇİMİNİNİ TEMİN EDEBİLMELİ, BUNA ENGEL OLUNMAMALI DİYE DÜŞÜNÜYORUM.
 3. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Sayın @Hikmet Ersayar
  Yazdıklarınıza katılıyorum ama bu sizce bizim ülkemizde uygulanacak bir şey mi? Bireysel olarak teknoloji ve günlük yaşantıda dünya standartlarına yakın seyretmemize rağmen hangi devlet dairesi bu standartta, paralelde ilerleyebiliyor?

  Dediğiniz gibi eskiden saatlerce sürecek bir bankacılık işlemini şu an bireyler mobil uygulama ile 1 dakikada halledebiliyor fakat oradan çıkıp resmi bir işlem için SGK, Kaymakamlık gibi kurumlar benden hala Tecil Belgesi, Sabıka Kaydı, Sağlık Raporu, İkamet Belgesi gibi belgeleri Kendi Ekranlarında Görülmesine Rağmen benden yine basılı, imzalı ve mühürlü olarak yine istiyorlar. Hem teknolojiyi kullanarak, hem de eski usül ile yapılan iş eskisinin 2 misli artmış oluyor. Buna rağmen yarı zamanlı çalışmaktan bahsediyoruz.
  Lütfen devlet bankalarına bakınız. Eskiden olduğu gibi elinde örgü ören memure ablalarımız yok belki ama şimdi de 10 adeh hizmet gişesi olan bankada en fazla 3 tanesi çalışıyor o da 15dk da bir hizmet veriyor. Neden böyle diye sorsanız teknolojiye de uygun bir cevap alıyorsunuz. "Sistem Dondu"

  Tüm bunları göz önüne alarak dünya ilerliyor haydi bizde ona uygun hareket edelim demek maalesef olmuyor. Önce dünya standardını yakalamalı, sonra o standardı muhafaza etmeli, sonra ona göre işlemlerimize devam etmeliyiz.

  O teknolojiye rağmen işçi ölümleri iş kazalarında zirvede olmamız bile düşündürücüyken bu atılıma atılmanın gerekli ama daha önce çözülmesi şart olan çok daha önemli adımlar olduğuna inanıyorum.

  Saygılar.
 4. Hikmet Ersayar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  84331
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Nehir Osgb
  • Tamamı Büyük Harf Kullanımı Yasaktır.
  SAİT BEY
  İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.

  MÜCADELESİZ BİR SEY OLMUYOR MAALESEF.
  DÜNYANIN EN İYİ, EN MÜKEMMELİ DE OLSA KARŞISINDA OLANLAR OLACAKTIR.

  BURADA ARIZA KONUSUNUN, NOKTASININ BELİRLENMESİ VE MÜDAHALENİN O NOKTAYA YAPILMASI GEREKİYOR.
  DEĞİŞİME, YENİLİĞE KAPALI KİŞİLERİN OLMASI DOĞALDIR VE BU ZEMİNDE MÜCADELE ETMELİYİZ.

  İYİ, YAŞANABİLİR, ÇALIŞMA HAYATINDA DA ÖZGÜR BİR ÜLKE İÇİN YAPTIĞIMIZ İŞTEN ÖNCE KENDİMİZ
  EMİN OLMALI, SONRA ENGELLER KARŞISINDA YILMAMALI, BIRAKMAMALI, EMEK HARCAMALIYIZ.

  DEĞİŞİM VE YENİLİK GÜZEL AMA GERÇEKLEŞTİRİLMESİ BİRAZ ZOR OLUYOR.