1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yasadan rantı çıkartın tamamdır.

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Mustafa bozye tarafından 18 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Dün, bugün, yarın. Bir can daha gitti, yarını düşünemiyor, yarın ölmesin.

"Yasayı biz getirdik"

Yasa zaten vardı, ayrıştırıldı üstüne başka milletlerden kopyalandı yapıştırıldı.
    Hatta hiçbir ülkede olmayan tüzüklerimiz vardı, kaldırıldı. Gelen tek şey:

Özel sektörü, özel sektör denetlesin.' Gibi bir şeydi herhalde.

Yok hayır, gelen tek şey OSGB belasıydı 6331 ile, iş ve işçi güvenliği rekabete kurban edildi, hiç gidilmeyen işyerlerine kağıt üstünde raporlar, eğitimler, şablon analizler yapıldı. Rekabet dediler 20 liraya hekim, uzman, hemşire teklif ettiler. 20 liraya kargo gelmiyor.

İmzaladığımız sözleşmeler anayasa güvencesiyle kanun hükmündeydi.

Mesleki bağımsızlık, tam bağımsızlık v.s. bir maddeye yazıldı, kabul edildi.

Maaşını aldığın patron ya da bağlı çalıştığın osgb patronu tek bir sözle:

-yazma oğlum, kızım şunu. Bu iş öyle olmaz" dediğinde, rest çekebildiniz mi?
    İşine gelirse, nasıl olsa 1000 lira maaşa yerine işe başlayacak işsiz mi yok.

İşsiz mi? Oysa ihtiyaç vardı hani bize?

dakika hesabıyla bir uzman 90 işyerine bile bakıyor. Ne gerek var ki?

Bir ayda 90 işyeri bakacak, dentleyecek, raporlayacak, eğitim verecek...

-siz kimi kandırıyorsunuz?

"Defterleri inceleyeceğiz"

Defterlerini dürteceğimiz birilerini atarız mahkemelerin önüne siz hiç merak etmeyin. Zateb eksikleri neden yazmamışlar canım, yazsalarmış namussuzlar.

"Olur böyle şeyler"

Bir gecede binlerce çocuk yetim kalır bu ülkede. Belki bir hortum, bir fan, bir oda, yedek bir güç kaynağı yok diye yetim kalır bu ülkede çocuklar. Uzman o deftere yazamadı bunları, insanını önce işini düşünmeye mecbur kıldılar.

Sırf OSGB ler iş yapsın diye, hekime muhtaç uzman bir kişiye muhtaç kalsın diye, diğer sağlık personeli de olsun dediler. 2 işçinin çalıştığı yere 3 uzmanlaşmış personel gerekti, tablo güzeldi ama bundan ancak rant çıkardı. Çıktı da, acaba düşünüyorum hangi vekilin, bürokratın fikriydi bu saçma sapan özel sektör fikri. Bundan çıkarı neydi? O yönetmeliklere yazsanız ya, kimin çıkarıydı bu.

Çözüm o kadar basit ki, yasadan rantı çıkartın tamamdır.

bireysel ve bağımsız denetimci şekliyle çalışmak yasal hale getirilip mevcut tüm işyerlerine görevlendirme yapılsa çok mu rant kaybedersiniz?

yazmayan, belirlemeyen, işini yapmayan her uzman, hekim birebir sorumlu olsa. Arkanızda devletin yaptırım gücü bir lafınıza baksa daha güzel olmaz mı?

Ama olmaz öyle şey, birilerinin musluğu kesilir mi hiç. Bunlar da unutulur gider zaten. Bir çocuk daha babasız yürümeyi öğrenir hepsi hepsi.
  2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Surekli tekrarliyorum issizlik fonu gibi is guvenligi fonu kurulsa ve her isveren calisan sayisi kadar hesaplanacak bedeli o fona aktarsa ve uzmanlarda o fondan ucretlerini baktiklari calisan sayisina gore alsa rayina oturur bu sistem...
  3. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel sektör / Bakım Müdürü
    OSGB fikri nerden çıktı. Yeni bir birim oluşturmanın amacı neydi?Bizler bu konunu hazırlarken patenti şahsıma ait olan bir fikir aklımızda gelişti: Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) vasıtasıyla sağlıkla güvenliği ortaklaştıralım. İşveren bir iş güvenliği uzmanının bir iş yeri hekiminin peşinden koşmasın. Kurum kurulsun, bu kurumlar işverenle muhatap olsun. Sigortasıydı, vergisiydi uğraşmasın. Ve karşısında bir kurum kimliği olsun. OSGB ile sunulan hizmette iş güvenliği uzmanı o işverenden maaşını almayacağı için araya kademe koyup işverenle olan bağını keselim ve rahat çalışsın. Eksiği noksanı nesi varsa bunu rahatça söylesin. OSGB’nin mantığı buydu. / İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer

İyi de ne değişir ???

Ha işveren ha OSGB patronu işveren !!!!??????

İşverenden maaş alırsa işverenin dediğini yapmak zorunda kalacağından rahatça çalışamazmış!!! OSGB patronu işi kaptırmamak için aynısını uzmandan istemeyecek mi ? Bu ne aymazlık !!!
  4. Mümin Demirbaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    83206
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sinpaş GYO
    Kesinlikle katılıyorum.