1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yasal gerekler ve örnek formlar

Konusu 'Formlar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 2 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  YASAL GEREKLER ve ÖRNEK FORMLAR
  Kaldırma Araçlarının Kontrolleri:
  Kaldırma Makineleri ve araçları her çalışmaya başlamadan önce, operatörleri tarafından kontrol edilecek ve çelik halatla, zincirler, kancalar, sapanlar, kasnaklar, frenler ve otomatik durdurucular yetkili teknik bir eleman tarafından üç ayda bir bütünüyle kontrol edilecek ve bir kontrol belgesi düzenlenerek işyerindeki özel dosyasında saklanacaktır. Kaldırma Makineleri işletme ağırlığının en az 1,5 katını etkili ve güvenli bir şekilde kaldıracak ve askıda tutabilecek güçte olacak ve bunların bu yüke dayanıklı ve yeterli yük frenleri bulunacaktır. (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:376,378)

  Asansör Kontrolü:
  İşyerlerinde kullanılacak insan ve yük asansörlerinin, yürürlükteki mevzuatın ve tekniğin öngördüğü şekilde imal ve inşa edilerek kurulması ve bakımlarının yapılması şarttır. Asansörlerin imal, inşası, kurulması, muayene ve bakımı, bu işlerin fenni, teknik ve kanuni sorumluluğunu taşıyabilecek nitelik ve ehliyeti bulunduğu Hükümet veya belediyelerce kabul edilen teşekkül ve şahıslara yaptırılacaktır. Her işveren, asansörlere ait kullanma iznini ve periyodik muayene raporlarını, işyerinde buladurmak ve denetlemeye yetkili memurların her isteyişinde göstermek zorundadır. Bütün asansör kabinlerinde, taşıyabilecekleri en çok yük açıkça gösterilecektir. (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:25)

  Kompresörün Periyodik Kontrolü: (Form)
  Kompresörlerin güvenle çalışmalarını sağlamak üzere; kompresörlerin montajından sonra ve çalıştırılmasından önce kompresörler üzerinde yapılacak değişiklik ve büyük onarımlardan sonra, periyodik olarak yılda bir kontrol ve deneyleri, ehliyeti Hükümet veya mahalli idarelerce kabul edilen teknik elemanlar tarafından yapılacak ve sonuçları, sicil kartına veya defterine işlenecektir. Kompresörlerin her kademesinde basınç deneyi, o kademede müsade edilen en yüksek basıncın 1,5 katı ile yapılacaktır. Basınçlı kapların hidrolik basınç testleri, en yüksek çalışma basıncının 1,5 katı ile yapılacaktır. (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:227, 244)

  Basınçlı Kapların Kontrolü: (Form)
  İşyerinde bulunan tüm kazanlar her sene ehliyeti Hükümet veya mahalli idarelerce kabul edilen teknik elemanlar tarafından en yüksek çalışma basınçlarının 1.5 katı ile hidrolik basınç testine tabi tutulacaklardır.Test sonuçları rapor haline getirilerek işyerinde bulundurulacaktır.

  Sağlık Raporları: (Form)
  Ağır ve Tehlikeli İşlerde çalışacak işçilerin işe girişlerinde ve işin niteliğine ve şartlarına göre bedence bu işlere elverişli ve dayanıklı olduklarının fiziki muayene ve gerektiğinde de laboratuar bulgularına dayanılarak hazırlanan hekim raporu ile belirlenmesi zorunludur.İşin devamı süresince de bu işlerde çalışmalarında bir sakınca olmadığının en az yılda bir defa hekim raporu ile tespiti zorunludur. Bu raporlar işyeri hekimi, işyeri ortak sağlık birimi, işçi sağlığı dispanserleri, bunların bulunmadığı yerlerde sırasıyla en yakın Sosyal Sigortalar Kurumu, Sağlık Ocağı, Hükümet veya Belediye hekimleri tarafından verilir. (İş Kanunu Madde:86, Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği Madde:5, Ek_II)

  Portör Muayenesi:
  Gıda işlerinde çalışan işçilerin bulaşıcı hastalıklarının olup olmadığının belirlenmesi amacıyla; periyodik olarak 6 ayda bir kez portör taramasından geçirilmeleri sağlanmalıdır. (İş Kanunu Madde:77, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:57/7, Umumi Hıfz. Kanunu Madde:126)

  Forklift Kullanma Yeterlik Belgesi:
  İşyerinde Forklift kullanılıyorsa bu aracı kullanan kişinin ehliyetli olması gerekmektedir. Bu aracı kullananlar Forklift Kullanma Yeterlik Belgesine sahip olacaklardır.

  İş Makinesi Kullanım Belgesi:
  İşyerinde lastik tekerlekli iş makinesi kullanılıyorsa bu aracı kullanan kişinin G-Tipi Operatör Ehliyetine sahip olması gerekmektedir.

  Kazancı Belgesi:
  İşyerinde bulunan kazanları çalıştıran kişilerin bu belgeye sahip olan kişiler olması gerekmektedir.

  Göğüs Radyografileri:
  Tozlu işlerde çalışan işçilerin periyodik olarak, sağlık muayeneleri yapılacak ve her 6 ayda bir, göğüs radyografileri alınacaktır. Solunum ve dolaşım sistemi hastalıkları ile cilt hastalığı görülenler, bu işlerden ayrılacaklar, kontrol ve tedavi altına alınacaklardır.

  Topraklama Kontrolü: (Form)
  Topraklama devresi, düşük dirençli iletkenden yapılmış olacak ve bağlandığı cihazın izolesinde meydana gelecek en büyük kaçağı (kısa devreyi) iletecek kapasitede olacak veya devrede, gerektiğinde o cihazı devreden çıkaracak, uygun bir devre kesme tertibatı bulunacak ve topraklama tesisatı, uygun bir şekilde korunacaktır. Elektrik iletkenlerinin mahfazaları, metal mahfaza boruları, elektrik teçhizatının metal koruyucuları ve diğer gerilim altında bulunmayan yalıtılmış kısımları uygun bir şekilde topraklanacaktır. Alternatif veya doğru akımla çalışan çıplak metal kısımlı elektrik cihazları, uygun bir şekilde topraklanacaktır. Topraklama sisteminin uygunluğu yılda bir defa direnç ölçümü yapılarak kontrol edilerek belgelendirilecektir. (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde: 295, 296,297,353), Topraklama Yönetmeliği Madde:10-EK/P),

  Paratonerin Kontrolü:
  Parlayıcı, Patlayıcı, tehlikeli ve zararlı maddelerin üretildiği işlendiği veya depolandığı binalar, yıldırıma karşı yürürlükteki mevzuatın öngördüğü sistemlerle donatılacaktır. Paratonerler ve yıldırıma karşı alınan koruyucu tertibat yılda en az bir defa ehliyetli bir elemana kontrol ettirilecektir. Düzenlenen belge ilgililerin her isteminde gösterilmek üzere işyerinde saklanacaktır. (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:343, Parlayıcı Patlayıcı Tehlikeli ve Zararlı Maddelerle Çalışılan İşyerlerinde ve İşlerde Alınacak Tedbirler Hakkında Tüzük Madde:57)
  ÇEŞİTLİ FORMLAR
 2. İSGC İSGforum Üyesi

  teşekkürler...türkiye
 3. tantana İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  10641
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  İŞ-GÜV iŞ GÜVENLİĞİ- CAN iŞ GÜVENLİĞİ- CEMRE OSGB
  teşekkürler Erkan abi...:)
 4. Mine Soysal İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  126004
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  AYDIN ELİT OSGB
  çok güzel şahane ...teşekkürler..
 5. Mehmet Ali İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Çok teşekkürler. elinize sağlık..
 6. Murat CAYMAZ İSGforum Üyesi

  elinize saglık...
 7. mutozor İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  75218
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Betontaş Şirketler Grubu
  çok güzel olmuş.
 8. Okan ÖZTÜRK İSGforum Üyesi

  Güzel bilgiler emeğe saygılar.
 9. Okan ÖZTÜRK İSGforum Üyesi

  Güzel bilgiler emeğe saygılar.
 10. erkan_ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  tşkler kardeşim
 11. sozpolat İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  elinize sağlık..
 12. buketdemir İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  bir sorum vaaarr :utan: bu kaldırma araçlarının periyodik kontrollerin, ve ya kompresörün iş yerindeki makine mühendisi yapabilir miii
 13. ibrahim kol İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Erkan bey merhaba,

  Revize edilmesi gereken bilgiler var galiba. Kaldırma ekipmanlarının kontrolü gibi...

  Selamlar,
  İbrahim KOL
 14. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Eskişehir
  Sertifika Numarası:
  45030
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
  tam bir yıl önce, bugünmüş ;) , Teşekkürler Erkan kardeşim... emeğine sağlık .
 15. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Afyon
  Sertifika Numarası:
  57660
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Kimse cevaplamamış , işyerinde çalışan elektrik müh, topraklamayı, mak. müh, komp. , kaldırma aracı vs kontrol edebilir mi?
 16. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  UMUT OSGB
  genel kontroller yapabilr ama periyodik kontrolde rapor düzenlenmeli ve bu bakanlıkca yetkilendirilmiş periyodik kontrol merkezleri tarafından yapılmakta diye biliyorum
 17. aktasi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  7247
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Alarko Taahhüt Grubu
  kalorifer kazanlarının, periyodik kontrollerini son çıkan iş ekipmanları kullanımında sağlık güvenlik şartları yönetmeliğine göre kimler tarafından yaptırılması gerekiyor.

  İlgili yönetmeliğin 3. bölümünde
  MADDE 13 (1) Bu Yönetmelik kapsamında periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişiler, bilgilerini Bakanlığa elektronik ortamda kayıt yaptırır.

  denmekte.

  Daha önce düzenlenmiş olan periyodik kontrol raporları
  GEÇİCİ MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce düzenlenmiş olan periyodik kontrol raporları süresince geçerlidir.
  (2) Bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden itibaren bir yıl boyunca periyodik kontrol raporunda kayıt numarasıaranmaz

  geçiçi madddede 1 yıl boyunca kayıt numarası aranmaz denmekte.
  şuan için makine mühendisinin kontrtol raporu gecerlimidir ???
  s
 18. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Ben herşeye rağmen MMO nun ve akredite firmalarının yapması taraftarıyım.
 19. Ufuk KARAGÖZ İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  49511
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  elinize sağlık çok faydalı bilgiler...
 20. aktasi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  7247
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Alarko Taahhüt Grubu
  hala bunu güncelleyen bir babayigit cıkmadı yahu :)