1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yatay freze makinesinde alınması gereken önlemler

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve oğuzhan Torun tarafından 9 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar yatay frezede alınması gereken önlemler nelerdir?

Ben bir kaç şey buldum ancak bu makine bilindiği üzere çok tehlikeli olduğu için çok kişinin parmağını almıştır. Hiçbir şeyi gözden kaçırmak istemiyorum.

1)Freze makinesinde kendi kendine ayarlanan koruyucular kullanılmalı ve malzemeyi yönlendiren koruma takılmalıdır.

2)Siper olmadan makine çalıştırılmamalıdır.

3) Her parçanın kalıbı olmalı ve kalıp çift mengene ile traşlanacak malzemeye bağlanacak ve operatör mengeneleri tutarak işlem yapacaktır. Ahşabın patlaması tehlikesi ile karşı karşıya kalınsa bile operatörün parmakları mengenede olduğu için zarar görmeyecektir. Kalıp kullanılmadan planya makinesi kesinlikle kullanılmamalıdır. Mümkün olan Her durumda otomatik sürücü, koruyucu siper ve uygun kalıp kullanılmalıdır.

4)Talaş miktarı 2mm'den fazla verilmeyecektir.

5) İşveren, iş ekipmanları ve bunların kullanımına ilişkin olarak çalışanların bilgilendirilmesinde aşağıda belirtilen hususlara uymakla yükümlüdür.

a) Çalışanlara, kullandıkları iş ekipmanına ve bu iş ekipmanın kullanımına ilişkin yeterli bilgi ve uygun olması halinde yazılı talimat verilir. Bu talimat, imalatçı tarafından iş ekipmanıyla birlikte verilen kullanım kılavuzu dikkate alınarak hazırlanır. Talimatlar iş ekipmanıyla beraber bulundurulur. Bu bilgiler ve yazılı talimatlar en az aşağıdaki bilgileri içerecek şekilde hazırlanır.
    -İş ekipmanının kullanım koşulları.
    -İş ekipmanında öngörülen anormal durumlar.
    -Bulunması halinde iş ekipmanının önceki kullanım deneyiminden elde edilen sonuçlar.

6)Bıçak ve testereler sık sık kontrol edilmeli ve bilenmelidir. Kör testere ve bıçakla çalışılmamalıdır.

7)Bütün iş ekipmanı, işçilerin doğrudan veya dolaylı olarak elektrikle temas riskinden korunmasına uygun olacaktır. (Metal gövdesi olan elektrikli ekipmanın gövde topraklaması mutlaka yapılacaktır. Eş potansiyel barada toplacaktır.)Elektrik motoruna akuple bağlı elektriği ileten malzemeden yapılmış gövdesi (Şasisi) olan makinelerin, gövde topraklamalarının yapılması gereklidir.
  2. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    A iş güvenliği uzmanı bilgi sayfasına binlerce kişi girip tekmil veriyor ancak tehlikeli bir makineye önlem alınması için önerilerinizi yazabilir misiniz diyorum bir kişi bile cevap yazmıyor Pes yani. Nerede bu A sınıfı iş güvenliği profesörleri:) Kimse yardımcı olmuyorsa bu sitenin uzman yöneticileri de mi yoktur ? :)
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ALT FREZE(YATAY FREZE) MAKİNESİ

İş parçalarına lamba, kiniş ve pah açma, parça kenarlarını temizleme ve şekillendirme (Kordon açma), zıvana, diş, kırlangıçkuyruğu kızak ve kanal açma gibi işlemlerin yapıldığı ağaç işleri makinesidir. Bıçakların takıldığı mil tablanın altında olduğu için alt freze veya yatay freze adını alır.
    Tablanın atında olan bıçak mili tablanın ortasındaki bıçak boşluğundan dışarı çıkarılarak işlem yapılır. Bıçakların tabladan taşkınlığı işe göre yükseklik ayar volanı ile yapılır. Bıçakların mile takılması bıçağın ve bıçağın takılacağı milin yapısına bağlıdır. Sabit tablalı olup eklentileri arasında hareketli tabla da olduğundan hem sabit hem de hareketli tablanın aynı anda kullanılabildiği makinelerdendir.

1. Çalışma Sistemi

Alt freze makineleri kısa kayış sistemi ile çalışan makinelerdir. Hareketli olan parçaları mil olup makine tablası sabittir. Mil yapısı genellikle konik olan miller motordan hareket alan mil kovanı içine diferansiyel somunu ile veya kasnak altından cıvata ile bağlanır ve dönme hareketini kazanır.

2. Makinenin Bölümleri

3. Makinenin Sayısal Özellikleri

1.Tabla ölçüleri: Ortalama 80x80 cm.
    2.Mil Çapı: 30–40 mm.
    3.Mil dönme hızı: 3000–18000 dev/dak.(Çift devirli)
    4.Kesme hızı: 30–90 m/san.
    5.Sevk hızı: 6–90 m/dak.
    6.Motor gücü: 3–5 BG

Tabla ölçüleri ortalama bir değer taşısa da bazı ölçü farklılıkları bulunmaktadır. Kesme hızı mil dönme hızına göre yüksek olabilmekte, buna bağlı olarak sevk hızı da değişik hızlarda olabilmektedir. Ancak sevk aparatı olan türlerinde sevk işlemi bu aparatlar tarafından otomatik olarak yapılmaktadır.

4. Makinede Kullanılan Kesiciler ve Özellikleri

Alt freze makinelerinde kullanılan kesici bıçak çeşitleri diğer makinelere göre oldukça fazladır. Diğer makinelerde genel olarak tek bıçak çeşidi, bazı makinelerde ise nadiren farklı bir iki bıçak çeşidi kullanılırken yapısı ve yaptığı işlemler açısından farklı miller kullanılan alt freze makinesinde değişik bıçak çeşitleri de kullanılmaktadır.

a.Daire testere kesicileri: İş parçalarına lamba ve kiniş açmak, masif çıtası yapıştırılmış tablaların masif çıta fazlalıklarını temizlemek vb. işlemlerde kullanılır.

b.Top bıçaklar: Üzerinde iki veya üç bıçak yuvası bulunan farklı kalınlıklarda ve silindirik yapılı freze bıçaklarıdır. Bu bıçakların bir kısmı kendinden bıçaklı olup bir kısmı ise top bıçaklar için hazırlanmış değişik profillerde yaprak bıçaklarla kullanılır. Açılı ve özel şekilli bıçaklar için kullanılan özel şekilli top bıçaklarda vardır.

c.Yaprak bıçaklar: Yassı gövdeli, değişik profil ağızlara sahip küçük lama şeklinde ki bıçaklardır. En az iki tanesi bir takım oluşturacak şekilde çift olarak kullanılırlar ve top bıçaklarla veya iç yüzeylerinde iki bıçak kanalı olan özel flanşlar arasına karşılıklı sıkılarak kullanılırlar.

d.Yıldız bıçaklar: Dairesel yapılı gövdesinin çevresine 2,3 veya dört özel kesici ağız açılmış, takım çeliğinden yapılmış freze kesicileridir.

e.Disk bıçaklar: Dairesel yapılı farklı çaplarda olan freze bıçaklarıdır. Tek olarak veya birkaç tanesi belli aralıklarla üst üste bağlanarak kullanılırlar. Kullanılma amaçları derin kiniş ve zıvana işlemleridir.

f.Gurup bıçaklar: Tepsi testere, disk bıçak ve yıldız bıçaklarla oluşturulan kesici çeşididir. Kendinden zıvanalı kapak parçalarının hazırlanması için idealdir. Zıvana derinliği lamba derinliğinden biraz fazla olarak aynı anda hem lamba, hem kiniş hem de kordon gibi işlemleri yapabilmek için kullanılır.

g.Üstten takılan bıçaklar: Yapıları matkabı andıran mile üstten takılan kırlangıç kuyruğu veya özel profil ağızlı bıçaklardır. Tabla kenarlarına kordon açmak ve kırlangıçkuyruğu kızak kanal açmak için kullanılır.

5. Makinede Kullanılan Mil Çeşitleri

Alt freze makinelerinde kullanılan miller gövdelerinin alt kısımlarının yapısına göre düz ve konik miller olarak ikiye ayrılırlar. Yine boylarına göre de ikiye ayrılıp kısa ve uzun miller olarak sınıflandırılırlar. Kullanılan bıçakların mile bağlanmaları açısından ise üst kısımlarına vida dişi açılmış dişli miller, üstten takılan bıçakların kullanıldığı tepesi delik miller ve özel yaprak bıçakların doğrudan mile bağlanmasına yarayan yarık miller olarak üçe ayrılırlar.
    Dişli millerde mile takılan bıçağın alt ve üstüne gerektiği kadar çeşitli kalınlıktaki bilezikler konarak son olarak somunla sıkılmak sureti ile bıçaklar takılırken, tepesi delik millere bıçaklar üstten yerleştirilip milin yan tarafındaki cıvata ile bıçak mile sabitlenir. Yarık millerde ise yaprak bıçak mil yarığına yerleştirilip üstteki bir cıvata ile sıkılarak kullanılır.

6. Bıçakların Bilenmesi

Freze makinesinde kullanılan yaprak bıçakların düz ağızlı olanları zımpara taşlarında kaba bilemeleri yapılarak yağ taşlarında ince bilemeleri yapılır. Değişik profil ağızlı yaprak bıçaklar ise özel yapılı zımpara taşlarında kaba bilenip yine değişik şekilli gaz taşları ile çapakları düşürülerek ince bilemeleri yapılır. Sert metal ağızlı bıçaklar ise özel elmas taşlı makinelerde bilenir. Yıldız ve disk bıçakların ise bileme işlemi sadece kesici ağızlarının alın kısımlarında yapılır. Bilemeleri elmas uçlu bileme makinelerinde yapılır.

7. Bıçakların Takılıp Sökülmesi

Freze makinelerinde bıçakların sökülüp takılması anında milin sabitlenmesi gerekir. Sabitleme işlemi bazı freze makinelerinde gövde üzerinde yer alan mil sabitleme aparatı ile sağlanır. Mil sabitleme düzeni olmayan freze makinelerinde ise sabitleme işlemi uygun bir parça ile veya mil yukarı kaldırılıp mil üzerindeki bir cıvata ağzı uygun ağızlı anahtarla kavrandıktan sonra gerçekleştirilir. Bıçakların sökülmesi esnasında milin dönmesi çeşitli yaralanmalara sebep olabileceği için milin uygun bir şekilde mutlaka sabitlenmesi gerekir.
    Üstten takılan bıçaklarda mil üzerindeki bıçağı sıkan cıvata gevşetildikten sonra bıçak milden çıkarılarak istenilen bıçak mil yuvasına yerleştirilip tekrar sıkıştırma cıvatası ile sıkıştırılarak mil serbest bırakılır. Dişli millerde ise mil sabitlendikten sonra en üstteki somun uygun anahtar ile açılıp bilezikler ve bıçak çıkarılarak takılacak bıçak çalışma yüksekliği göz önüne alınarak bıçağın altına ve üstüne yeterli kalınlığı oluşturacak bilezikler yerleştirilerek en üste yine sıkıştırma somunu konarak yeteri kadar sıkılır ve mil serbest bırakılır.

8. Makinenin Eklentileri

Alt freze makinelerinde kullanılan başlıca eklentileri hareketli tabla, hareketli tabla sıkıştırma aparatı, sürücü ve özellikle dar parçaların frezelenmesinde kullanılan baskı yayları ve koruyuculardır. Dar parçaların maktalarında yapılan işlemlerde ve kızak kanal açma işlemlerinde hareketli tablanın mutlaka kullanılması gerekirken sıkıştırma aparatının da kullanılmasında fayda vardır. Dar parçaların işlenmesinde baskı açısından baskı yaylarının kullanılması olabilecek tehlikelerin önlenmesi açısından en iyi tedbir olacak, parça kenarlarının perdahı ve şekillendirilmesinde sürücünün kullanılması iş verimini arttıracak ve zamandan tasarruf sağlayacaktır. Ayrıca makine eklentilerinin yeri geldikçe kullanılması çalışan kişinin sağlığı ve güvenli çalışma açısından da gereklidir.

10. Makinede Çalışma Güvenliği

• Makinede güvenli çalışma için öncelikle makinede çalışmaya başlamadan önce milin dönüp dönmediği el ile kontrol edilmelidir.

• Sipersiz çalışılacaksa bıçak çeşidi üstten takılan rulmanlı bıçaklar olup diğer bütün bıçak çeşitlerinde siper kullanılmalıdır.

• Üstten takılan bıçaklarla çalışırken özel durumlar hariç parçanın alt kenarından çalışılmalıdır. Eller bıçaklara tehlike yaratacak şekilde yaklaştırılmamalı,

• Talaş kalınlığı olması gerekenden fazla verilmemelidir.

• Gerektiği durumlarda hareketli tabla, sıkıştırma aparatı, sürücü vb. eklentiler mutlaka kullanılmalı serbest el ile çalışılmamalıdır.

• İki parçadan oluşan siper yüzeylerinin aynı doğrultuda olmasına dikkat edilmelidir. Sürücü kullanılacak işlerde sürücü ayarlanırken parçayı rahatlıkla sürecek sıkılıkta ve arka kısmı (Parçanın hareket yönündeki ucu) sipere birkaç milimetre yakın ayarlanmalıdır. Böylece sürücü parçayı ileriye çekerken bir taraftan da sipere bastırmış olacaktır.

• Çalışma esnasında çıkan talaşların tabla yüzeyini ve siper içini doldurması tehlike oluşturacağından tabla yüzeyi gerek duyuldukça mutlaka temizlenmelidir. Temizleme işlemi kesinlikle el ile yapılmamalı ve gerekiyorsa makine durdurularak yapılmalıdır.

11. Makinenin Bakımı

GÜNLÜK BAKIM
    Makinenin tabla yüzeyi, bıçak bölümü ve alt boşluktaki talaşlar temizlenerek makineye hava tutulmalıdır.
    Bıçak aşağıya indirilir. Siper gevşetilir.

HAFTALIK BAKIM
    Makine tablası mazotla silinir. Bıçaklar, miller ve kızak kanalları yağlanır. Bıçaklar bilenerek takımhaneye kaldırılır.

YILLIK BAKIM
    Ders yılı sonunda makinenin aşağıdaki elemanlarını kontrol ederek gerekli gerdirme, sıkıştırma, onarma, değiştirme, ayarlama ve yağlama işlemlerini yapınız.

1. Makine gövdesinin yere bağlantısı
    2. Motor, şalter, kablo, bağlantıları
    3. Kayış ve kasnaklar
    4. Siper, siper yatağı hareket ve sıkma düzenleri

kaynak
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    1.Gövde ve motor gövde topraklaması olmalı,
    2.Operatör iş gözlüğü mutlaka kullanmalı,
    3.makine acil stop düğmesi mutlaka üzerinde yada yakınında olmalıdır,
    4.Oparetör freze makinesi kullanmaya ehil olmalıdır ve ehil kişilerce bakımları yapılmalıdır.Bakımlar makine çalışırken yapılmamalıdır.
    5.Kalıp takılma ve sökülmesi esnasında özel aparatlar kullanılmalıdır,
    6.Operatör çelik burun iş ayakkabısı kullanmalıdır,
    7.Makine çalışırken etrafında güvenli alan olmalıdır,
    8.Çapak sıçrama yapacak yerler özel şeffaf siperler kullanılmalıdır,
    9.makine güvenli çalışma talimatı hazırlanmalıdır ve bu talimat doğrultusunda çalışmalar yapılmalıdır.
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Malesef yok muş demek ki,birde her konuya cevap vermek,her soruya cevap yazmak yada her şeyi bilmek zorunda da değiller,birde aslında soruya cevap vermişsin kendin aslında ekleme yapılmasını istemişsin.

ikinci önemli mesele bu siteye kaç bilgi,kaç form yada kaç çalışmanı paylaştında isteme hakkını burda bağırarak haykırıyorsun,birde bilmiyomusun bu sitenin yöneticilerinden bazıları delidir hiç çekinmiyonda..bu sitenin yöneticilerindenim ve en piskopatlarındanım..

Önce bu siteye birşeyler ver sonra iste..tenkit etmek,posta koymak kolaydır..insanlar burayı seviyorlar konuşuyorlar,yöneticilerde insan herşey bilemiyebilirler..Eğer kendine ve arşivine güveniyorsan yöneticilik yapabilir ve bu siteye ve kişilere rehberlik yapabilirim diyosan gel seni yönetici yapalım,bakalım sen cevaplar verebilecekmisin...
  6. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    upload_2014-6-10_9-30-6.png
    Makine çalışmaktayken ya da yavaşlamaktayken asla makinenin içine elinizi uzatmayın.

Makineyi asla başında kimse yokken çalışır durumda bırakmayın.

İşyerinden ayrılmadan önce makineyi kapatın.

Makinenin kapağı açık iken asla çalışmayın (Switch’i asla iptal etmeyin)

Makine başında çalışırken bol giysiler giyilmemeli, saçlar toplanmalıdır.

Makineyi çalıştırmadan önce, üzerinizdeki kravat, yüzük ve diğer takıları çıkarın ve giysinizin kollarını dirseklerinizin yukarısına kadar kıvırın.

Asla gezinti ayakkabısı veya sandalet giymeyin, çelik burunlu emniyet ayakbısı giyin. Daima onaylanmış iş giysilerini giyin.

Makineyi kullanırken eldiven takmayın.

Çalışırken koruyucu gözlük takın.

Makineyi çalıştırmadan önce mandrel anahtarını ve somun anahtarlarını uzaklaştırın.

Maksimum ya da minimum iş parçası boyutlarına ilişkin spesifikasyonlara uyulmalıdır.
    Makine tamamen durmadan talaşları ve işi makineden almayın.

Daima iyi bilenmiş(kontrol edilmiş) takımlarla çalışın.

Çalışmaya başlamadan önce mandrel siperini ve kasnak kapağını mutlaka kapatın.
    Parmaklarınızı makineye asla, dönen bir uç, mandrel ya da kesme talaşlarıyla temas edebilecekleri şekilde koymayın.

Üzerinde çalışılan işin dönmemesi için sıkıca tespit edin. İşi yerinde tutmak için sabitleyici, kelepçe veya mengene kullanın.

İşi asla yalnızca elinizle tutmayın.

Mengene kullanıyorsanız, mengeneyi mutlaka tablaya bağlayın.

İşin, tutulmadığı takdirde düşecek veya devrilecek şekilde tabladan taşması halinde; işi tablaya kelepçeleyin veya yardımcı destek sağlayın.

Makineyi çalıştırmadan önce, işin güvenli bir şekilde bağlanmış olup olmadığını kontrol edin.
    upload_2014-6-10_9-30-6.png
    Kesme talaşlarını yalnızca makine tamamen durmuş durumdayken ve uygun bir talaş süpürgesi ile uzaklaştırın.

Dönen mandreli veya ucu asla elinizle durdurmayın.

Ölçüm ve ayar işlemleri yalnızca makine tamamen durmuş olarak yapılmalıdır.
    Ayar işlemleri, acil durdurma düğmesine basılarak makinenin kazayla çalışma olasılığı önlendikten sonra yapılabilir.

Bakım, temizlik ve onarım işlemleri, elektrik fişi çekilerek, makine kazayla çalışmaya karşı güvenliğe alındıktan sonra yapılmalıdır.

Elektrikli aksamı parlayıcı sıvıların veya gazların yakınında çalıştırmayın. Yangın söndürme ve yangın uyarı kurallarına dikkat edin, örneğin yangın söndürücünün yerini ve çalışma şeklini öğrenin.

Elektrik tesisatı ile ilgili bağlantı ve onarım işleri mutlaka ehliyetli bir elektrikçi tarafından yapılmalıdır.

Hasarlı veya yıpranmış elektrik kabloları derhal değiştirilmelidir.
    Hareket etmekte olan mandrel, uç veya kesme talaşları yaralanmaya neden olabilir.

Fırlayan iş parçaları, sıcak iş parçaları ve kesme talaşları yaralanmaya neden olabilir.
    Talaş, toz ve gürültü sağlık için tehlikeli olabilir. Güvenlik gözlükleri, toz maskesi ve kulak koruyucusu gibi kişisel korunma donanımı kullanmayı ihmal etmeyin.
  7. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yazımın sonunda ki gülücükleri görmediniz sanırım yani bu kadar sert tepki vermenize gerek yok Yazarken gayet normal bir yazı yazdım ancak sizin yazınızı görüyorum ki psikolojik sorunları olan biri ait. Fazla duygusala bağlamışsınız. Ben herkes her şeyi bilecek diye bir şey de söylemedim. Laf salatası yaparak kendini küçük düşürmüşsün.

Sen çok form paylaşmışsın ki böyle ahkam kesme hakkını kendinde buluyorsun senin kadar paylaşıp aptal saçma konuşacağıma hiç paylaşmam daha iyi. Kaldı ki vaktim olduğunda girip elimden geleni yapıyorum. He sen diyorsun ki sürekli gir bu siteye sürekli paylaş sonra istediğine ahkam kes. Atar yap. Sözde psikopatlık yap vs vs. Saçmalığın daniskası.

Sen sus bence. Seni buraya yönetici yapan konuşsun. Gerçi o da sen gibi psikopattır.:):)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Haziran 2014 ---
    Ersin bey çok teşekkür ederim.
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çok terbiyesizsin..beni yönetici yapan en az 20 tane yönetim kadrosuna piskopat olarak nitelendirmen beni çok üzdü..Bide gülücük atarak arkadanda saydırmak bana hiç samimi gelmiyor yada dengesizlik olarak görüyorum..Gülücüğün ifade biçiminde yeri ve anlamı yetersiz..
  9. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşım seni tanıyorum burada ki paylaşımlarını da biliyorum sana saygı da duyuyorum ancak çıkışından sonra hiçbir saygı sevgi kalmadı. Birkaç ay önce sana özelden mesaj attım çok da güzel cevap verdin. Sana teşekkür ettim hatta duada ettim Allah razı olsun dedim. Tekrar söylüyorum çıkışın yanlış. Bende yanlış konuşmuşum tekrar okuyunca anladım ama içimde kötü bir niyet yoktu şuan sana karşı sinirli olmamım sebebi ukala konuşman. Senin gibi arkadaşlarına yardım etmeyi seven birinin kendini psikopat addetmesi beni fazlası ile üzdü. Şaşırttı. Sen burada o 20 yöneticiyi temsil ediyorsun insan çalıştırdığı adamı kendi gibi seçer. Kendini psikopat olarak gören birinin yönetim kadrosunu nasıl görmemi bekliyordun. Beni terbiyesiz olarak görmüşsün canın sağolsun. Ben yanlış anlaşıldığım için senden özür diliyorum. İstersen artık fazla uzatmayalım.