1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yeni açılan işyerlerinde risk değerlendirmesi en geç ne zaman yapılmalı?

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Murat Uğur100 tarafından 28 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Arkadaşlar,
    Konu başlığından anlaşıldığı üzere,
    Yeni Açılan İşyerlerinde Risk Değerlendirmesi En Geç Ne Zaman Yapılmalıdır?
    Diyerek sizlere soruyorum.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Eylül 2013 ---
    Ne yönetmelikte nede başka mevzuatta bulamadım bu sorunun cevabını.
  2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    ilk denetlemede yakalanana kadar yapılabilir.. en son süre yakalanma zamanıdır.
  3. ibrahimg İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kaza tarihi öncesi de olabilir..
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    işyeri açılmadan,açılırken ve sonrasi çalışmalarda riskanalizi devamlı yapılır.
  5. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    özellikle çok tehlikeli metal,maden ve yapı sektörleri ile tehlikeli kimyasallaın kullanıldığı işletmelerde risk değerlendirmesi yapılmamış olması işyerinde faaliyetlerin iş müfettişlerin tarafından durdurulması nedenidir
  6. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Soruyu şöyle tekrar edeyim,
    Bir işveren diyelimki 2013 yılında şubat ayında en az bir çalışanla açtığı işyerinde en2013 temmuzda risk değerlendirmesi yaptırdı, müfettiş 2013 eylülde bu işvereni inceledi.
    Bu işverene ceza kesilirmi, kesilmezmi?
    He he he hadi bunuda cevaplayın :)
  7. kuruluş aşamasında başlar rd
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 29 Eylül 2013 ---
    rd de çalışan sayısının önemi yoktur çalışan sayısına bakılmaz
  8. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Ceza kesilmez
  9. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Bu işverenin RD yapma yükümlülüğü, iş yerini açtığı günde başladığı için ben ceza kesilir diye düşünüyorum.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 29 Eylül 2013 ---
    Geç kaldığı her ay için ceza yer diye anlıyorum, ben kanundan. Benimle aynı düşünmüyor iseniz kanuni gerekçesiyle yazarsanız sevinirim.
  10. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Buna anlamsız demişsiniz ama anlamsız değil. Denetlemeyi yapan risk analiziniz var mı diye bakar. Varsa ve süresi (5-3) yıl geçmemişse onu ilgilendiren bir durum yok.

Bu nedenle risk analizini yaptırma tarihiniz teorik olarak denetimden 1 gün öncesidir. Ee bu zamanı kestiremeyeceklerine göre "Yeni Açılan İşyerlerinde Risk Değerlendirmesi En Geç Ne Zaman Yapılmalıdır?" sorusunun yanıtı benim verdiğim yanıttır. Yakalanmadan geçen en uzun süre... haksız mıyım.

Ben işveren olsam bu zamanı kestiremem diyip hemen yaptırırım.
  11. Sevinç KAYA İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    17157
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Erkan Bey,benim de şu an değerlendirmeye alacağım sigara makoron işyeri var,tehlikeli sınıfta ,tehlikeleri tanımladım,ofisleri vb. yerleri de var tabiki.
    Tüm işyeri henüz üretim faaliyetine geçmemiş,ancak işveren risk değerlendirmesini yapmamı istiyor.Nasıl bir risk değerlendirme metodunu tavsiye edersiniz?
    Daha önce sadece 5X5 i kullandım hep.Bu konuda risk değerlendirme metoduna örnek verebilir misiniz?