1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yeni başlayanlar için küçük inşaatlarda uygulamalı iş güvenliği

Konusu 'Yüksekte Çalışmalar ve Emniyet' forumundadır ve Yalçın ŞEKER tarafından 13 Mart 2016 başlatılmıştır.

 1. Yalçın ŞEKER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  93137
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Arkadaşlar merhaba,

  Forumun tecrübeli uzmanlarından olan Erkan bey ile bana bazı konularda yardım etmesi için özel bir mesaj atmıştım. Kendisi herkesin yararlanması gerektiğini düşünmüş olmalı ki bir konu açmamı istedi. Bu sebeple yazdığım mesajı aynen yapıştırıyorum.

  Herkese kazasız çalışmalar dilerim.

  "İlk önce paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Her gün neredeyse bir paylaşım mesajınızdan yeni bir şeyler öğreniyorum. Benim size bir iki sorum olacaktı. Müsait olursanız lütfen cevaplayın.

  Ben iki sendir B sınıfı uzman olarak çalışıyorum. İşi bilmediğim için OSGB'ye girmedim (inşaat görevlendirmesi yapacaktı). Kendim özel olarak çalıştım. Neyse bu yıl başı itibari ile bir inşaat firmasıyla anlaştım. Kendileri yüksek yapıdan ziyade ev, apartman yapıyorlar (3-4 katlı). Firma sahibi iyi bir insan. İş güvenliği ile ilgili ne alınması gerekiyor ise alınması için bana yetki verdi.

  Firma bünyesinde haliyle fazla çalışan yok (6-8 kişi). İşleri teşeronlara veriyorlar (elektirik, çatı, yalıtım vb.). Ben taşerona verilse de sorumlu olunacağını anlattım. Bir iş sözleşmesi yaparak bu teşeronlardan iş güvenliği ile ilgili her türlü yaptırımı isteyeceğiz.

  Firma bünyesinde çalışan az sayıda personel yine inşaat içerisinde kalıp, iskele vb. uygulamalarda çalışıyor.

  Ben hiç inşaatlara bakmadığım için sizden ve forumlardan okuduklarım ile ve elbette inşaat gözlemlerim ile bir şeyler yapacağım. İlk etapta ve sonrasında inşaatta kullanılacak malzemeler olarak neleri kesin olarak almalıyız?

  Mesela KKD olarak Paraşütçü tipi emniyet kemeri, baret, iş eldiveni/ayakkabısı, iş elbisesi ilk etapta temin edilecek. İnşaatlarda kenar boşluklarının engellenmesi için ağlarla kapatılacak. Asansör boşluğu için mesela önerdiğiniz malzeme/ağ var mıdır? Yine iskele için önerdiğiniz model var mıdır?

  Küçük ölçekli inşaat olduğu için fazla da teknik doğruluk olmayacak elbette ama hiç olmazsa alacağımız bu ilk etap malzemeler ile kazaları nispeten engellerim diye düşünüyorum.

  Paylaşımlarınızı tekrar çok takdir ettiğimi belirtiyor ve İSG uzman arkadaşlara emekleriniz dolayı teşekkür ediyorum.

  Saygılarımla"
 2. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  hala şantiyelerde ısrarla takmak istemeyenlere gelsin küçük inşaat büyük inşaat farketmiyor baret.jpg
 3. Odatesi İSGforum Üyesi

  Yapı İşlerinde 16 Büyük Tehlike .jpg
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 13 Mart 2016 ---
  topuklu_n.jpg
 4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İki resim olay bitti..müsait zamanda bu konuyu detaylandiracagim. @Yalçın ŞEKER bir isyerinde iyi ve etkin bir saglik guvenlik yonetim standardini olusturmak icin neler yapmamiz gerektigini;
  İnsani ve ahlaki degerler..
  Yasal gerekceler
  Mali gerekceler acisindan degerlendirecez ve bunun icin hedefe varmak icin;
  Niyet bildirgesi veya isg politikasi
  Organizasyon
  Düzenlemelerin isyerinde nasil olusturulacagini bilmek gerek..bu hususlari bir insaat firmasi icin örneklendirecegiz..müsait zamanda güzel bir kritik yapariz...
 5. Yalçın ŞEKER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  93137
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Gerçekten çok iyi olur Erkan bey.

  Böylece bu şekilde küçük inşaatlar için alınması gereken önlemleri güzelce açıklayarak çalışacak arkadaşlarında yararlanacağı bir zemin hazırlayabiliriz.

  Kendi yaptıklarımı anlatayım. Eksik gördüğünüz yerleri lütfen çekinmeden belirtin. İlk inşaatım olduğu için gerçi danışmanlığa da ilk defa düzgün başladığım için bu adımların düzgün atılması çok önemli biliyorsunuz;

  1) Ben firmanın Risk Analizini ilk etapta tamamladım.
  2) Aralarından bir kişiyi çalışan temsilcisi gösterdiler onu atadım ve görev talimatını imzalattım.
  3) İnşaat işlerini kapsayan (kazı, kalıp, iskele, araç, konaklama vs.) İş Güvenliği Talimatı hazırladım ve bütün işçilere imzalatılması için işverene verdim.
  4) Yıllık çalışma planını hazırladım.
  5) Yılda 16 saat olacak şekilde yıllık eğitim planını hazırladım.

  Şubat başı sözleşmeye başladığım halde hala ne yazık ki eğitim veremedim. Bu hafta zorunlu olan eğitimleri hemen vermek için haber bekliyorum.

  Yine Onaylı Defter aldım. Onuda hala onaylamadılar (üç ayrı inşaatları var hepsini beraber yapacaklarmış).

  Doktorumuz muayeneler için özel bir hastaneye çalışanları gönderdi.

  Benim korkum yine taşeronların iş güvenliği. Küçük inşaatlarda işin nasıl döndüğünü bilirsiniz. Yalıtım, çatı, elektrik gibi işler taşerona verilir. Ben bu taşeronlardan sorumlu olduğumuzdan bahsettim. Onlarla genel bir İş Sözleşmesi (İSG yaptırımları dahil) hazırlattım. Bundan sonra böyle çalışmaya başlayacaklar.

  Fakat söylediğim gibi mesela yalıtımcıların iskeleleri komedi şu anda. İş güvenliğini ismini vermeyeyim bir OSGB'den alıyorlar. Fkaat ne kemerleri var, ne baretleri var! İskele kötü durumda ayaklara taş tuğla koyarak denge yapmışlar. Bu şekilde çalışılamayacağını taşerona anlattım. İş güvenliği uzmanına ise ulaşamıyorum ne yazık ki.

  Bunları uzun yazmamın sebebi arkadaşlar küçük inşaatlarda İş Güvenliği kültürünün sallamasyon şekilde ilerlemesinden kaynaklanıyor. Zamanla düzelteceğiz inşallah.

  Saygılarımla.
 6. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  bir müteahhit ile sohbetimde talihsiz birşey söyledi adam iş güvenliği kanununun zaten gereksiz olduğunu, osgblere para kazandırmaktan başka bi işe yaramadığını osgbnin gelip ayda 200 liraya sadece faturayı verip parayı alıp gittiğini, çalışanlarında bırak emniyet kemeri takmayı düşsek de çoluğumuza çocuğumuza bir daire kalsa hesabında olduğunu anlattı, gerçekten insanın umudu azalıyor bu kültürün oturacağına dair bu mantıkta insanlarla karşılaştıkca
 7. Aydın Çataldere İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  SAHTE MÜFETTİŞLERE DİKKAT: Arkadaşlar bende bu hususta farklı bir konuya değinmek istiyorum. Geçen ay başımıza gelen sahte müfettiş olayından bahsedeceğim. İst/Gaziasmanpaşada 4 çalışanı olan bir aparman inşaatının isg çalışmalarını yürütüyorum.İş veren aradı ve denetleme geldiğini söyledi.Daha önce birkaç bakanlık denetimi deneyimim olmuştu.İnşaata Gittim denetleme evrakına baktım şüphelendim. Daha önce hiç görmediğim bir denetleme evrakıydı. İnşaatta çalışan ustalar o gün yardım etmeleri için 3 tane yeni eleman getirmiş.Tabi bu elemanlar sigortasız.Sözüm ona denetçilerde bu elemanların sigortasız olduğunu anlayınca işverene:"senin işin zor.Sigortasız eleman çalıştırmanın cezası ağır.Bir müdürümü arayım oluruna bakalım." deyip uzaklaşmış..Bu müdürü arama olayı mevzunun inandırıcı olması için ayak oyunu. Geri gelince "Müdürümle konuştum.Sizin işiniz zor ama isterseniz kişi başı 1500 tl ye bu olayı kapatabiliriz"deyip para istemişler. İşverenin muhasebecisi de ilçe sgknın isg biriminden sahte denetleme belgesi üzerinde yazan isimden ve belge numarasından adamları sorgulattı ve gelen kişilerin müfettiş kisvesine bürünmüş dolandırıcılar olduğunu anladık. Biraz araştırma yaptım bu tarz kişiler genelde mahalle arası inşaatçıları ve tekstil atölyelerini bu şekilde dolandırıyorlar.Bilgilerinize.Umarım Faydalı olur.
 8. Hüseyin Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  97127
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Kucuk insaatlarda isg hak getire. Muteahhit evragini alip sorumluluktan kurtulma, osgb de evragi verip parasini alma derdinde. Bir uzman 75 - 80 firmaya bakabilir mi?
 9. MEHMET ALİ YILMAZ İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  54999
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  asansör boşluğunu böyle yaptırabilirsin mesela

  Ekli Dosyalar:

 10. Yalçın ŞEKER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  93137
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Çok teşekkür ederim resim için.

  Fakat bu şekilde uygun mudur? Ağ olmadan yani.

  Birde demirler sanırım betona gömülü durumda. Bu şekilde istemem doğru ise bunu da isteyebilirim elbette.

  İlginize tekrar teşekkür ederim. Başka resimlerde koyarsanız sevinirim Mehmet Ali Bey.

  Saygılarımla
 11. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100394
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu/NEVŞEHİR
  Hiç inşaat tecrübem yok fakat teknik gözle (nasıl bir boşluk bilmiyoruz, yukarıda ki resme göre ) değerlendirecek olursak;
  boşluğun çevresini mümkünse tabandan tavana kadar metal kafes ile kapatırsın. Mümkün değilse 1,2-1,5 metre yükseklikte metal kafes ile kapatabilirsin. (Tabi işveren yapmaya yanaşırsa :)) )
 12. rcpszgn İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  3393
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba Arkadaşlar,

  Ben de bu şekilde kapattırıyorum. İnşaatta döşeme dökülürken bir demirci gelip betonun içine sokuyor demirleri iki ucu da L şeklinde ben biraz daha sık koyduruyorum 15cm * 15cm gibi kare oluyor. Bu işlemden sonrada aşağıya parça düşmesin diye rabis teli bağlatıyorum üzerine 2 katta bir de pleymut ile kapatıyorum çivi tarzı şeyler düşmesin diye.
 13. T.Ulus İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Bu tip yerdeki boşlukların kalın ahşap kalas ya da plywood ile kapatılması doğru olur. Kapamaların kaymayacak ve açılmayacak şekilde çivi ile sabitlenmesi gerekmektedir. Bakınız Kural 2.
  İnşaatlarda 8 Hayati Önemli Kural 2016.jpg
 14. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  108955
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bende inşaatta çalışmadım ancak taşeron firmalarla (dış cephe boyama, yapısal işler vs.) isg açısından sözleşme biz de yapıyoruz. Şöyle bir bilgi edinmiştim onu paylaşmak isterim. Sözleşmelerde yazılı isg kuralları, yaptırımlar veya sorumlunun taşeron firma olduğunu belirtmek gibi durumlar söz konusu. iş kazası olduğunda bu sözleşmenin geçerliliği yok ve senin firmanda yaşanıyorsa yine seni ve işvereni bağlamaktadır. O yüzden kurallara uymayan taşeron firmasını hiç bir şekilde şantiyeye dahi sokmayın, işlerinizi iptal edin ve bu konuda işvereni mutlaka ikna edin. İkna olmuyorsa sonuçta sizin işi durdurmak gibi bir yetkiniz var.
 15. oklkvn İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Sayın Yalçın Bey;

  Bu zamana kadar inşaatlarda edindiğiniz deneyimleri burda paylaşabilir misiniz?
  Konu açılmasından itibaren neredeyse 1 sene olacak..
  Paylaşımlarınız için teşekkürler,bizlere yol gösteriyorsunuz..

  2) Aralarından bir kişiyi çalışan temsilcisi gösterdiler onu atadım ve görev talimatını imzalattım.

  görev talimatını form olarak nasıl birşey?

  iyi akşamlar,detaylı anlatırsanız sevinirim başınızdan geçenleri..
 16. Yalçın ŞEKER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  93137
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Merhaba,

  Açıkçası ben burayı unutmuştum siz hatırlattınız. Babamda rahatsızlanınca dün cevap veremedim kusura bakmayın.

  Dediğim gibi işi yapmaya çalışan bir müteahhit ile çalışmaya girdim. Mesajı attıktan sonra forumdaki Erkan bey ile telefonda görüştüm. Yaklaşık yarım saat bana genel itibari ile alınması gerek önlemleri anlattı. Eksiklikleri dile getirdi. Peki neler yaptım yada yapamadım;

  1) İlkönce en önemli şey olan KKD'ları temin ettirdim. Her çalışana iş için bilgi verip bu alınanların kendileri için olduğunu güzelce anlattım. Baret, Eldiven, Paraşüt tipi emniyet kemerini verip KKD tutanaklarını imzalattım. Ara ara inşaatlara gidip (zaten şehir içinde) fotoğrafladım. Takamayanlara patronun yetki verdiğini ve para zesaı olacağını söyledim. 2 ay sonra hepsi mutlaka bunları takıyordu. Yani kendilerini ikna ettim bu konu ile ilgili.

  2) Kağıt işi olarak risk analizi, çalışma planı, eğitim planı, çalışan temsilcisi ataması, sözleşmeler vs. isg klasörünü hazırladım.

  3) İnşaatlarda genel iş güvenliğini anlatan uzun bir Genel İş Güvenliği Talimatı hazırlayıp tebliğ ettim. Kurallara uyulmasını istedim ne kadar uyuluyor o ayrı tabi.

  4) Çalışanların bütün sağlık muaynelerini yaptık ve doktor kontrolünden geçtiler. Yine 4 ve 3 ay sonra 4 saat iki eğtiim yaptım. Ek olarak inşaatlarda iş güvenliği yüksek işlerde güvenlik tarzı sınavlı eğitim yaptım.

  5) Paraşüt tipi kemer var ama baktım ki kullanmıyorlar. Yahu dedim niye kullanmıyorsunuz. Nereye takacağız? Yatay yaşam hattı çekecekiniz ama yapmayı bilen yok. Bende bilmiyorum açıkçası yanlış yapmayalım. Bu işi bilen bir dağcı/günelik uzmanı arkadaşı ayarladık. Kişi başı bir fiyata gelip çeşitli düğüm tekniklerini anlattığı gibi kemeri kullanmayı ve bağlama tekniklerini gösterdi. Eğitim verip sertifika aldırdım. 2500 civarı halattı düğümdü eğitimdi para harcattım ama iyi oldu. Çatı yaparken bunlarla çalıştılar çok teşekkür ettiler artık içimiz rahat dediler :)

  6) Boşluklar bina çevresi, asansör ve merdivenleri kapattıramadım açıkçası. Yani kapatın dediğim yerler kapatıldı ama kenarlara çoğunluk şerit çektiler. Tahta çaktılar ama istediğim gibi olmadı yinede asansörler kapalı.

  7) Elektrik topraklama kontrolü için mühendis getirttim. Topraklama çıkmadı ayrıca kaçak akım rölesi yanlış takılmış onları düzellttirdik.

  Bundan başka arkadaşlar neler başıma geldi veya arızalar diyelim;

  1) Eğitime işçileri alamıyorum. Küçük inşaat ve sigortalı olanlar girip çıkıyor sürekli. 1 inşaatı 3-4 ayda bitirip yenisine geçiyorlar. Mesela 1 yılı tamamladık ama ben 8 saat eğtiim verebildim.

  2) Acil Durum Eylem planını hazırladım da kağıtta kaldı. Ofisleri için kroki bile çizdiremedim. Ekipleri kuramıyorum çünkü 2 kişi ofiste sigortalı 4-5 kişi inşaatta sigortalı. Hangisini ilk yardımcı yapıcaz falan ortada kaldı bu yani. Nasıl oalcak onuda açıkçası bilemedim duruyor.

  3) Tabelaları aldırdım ama kepçeydi dozerdi derken çoğu kırıldı tekrar aldıracağım söyledim.

  4) En büyük sıkıntımız taşeronlar. Bu adamlar müteahhit arkadaşlar. Ekipleri ya kendilerinde sigortalayacaklar yada sözleşme (iş) yapacaksınız dedim. Taşeronlardan İş Güvenliğini isteyin dedim. (Sözleşmeler, risk analizi, sağlık raporları, sgk vs.). Ama olmuyor ne yazık ki. Örneğin kazı yapılacak. Bir kepçe geliyor 1 haftalık işi var. Hafriyatı taşıyan kamyonlar falan filan. Ya diyorum bunların iş güvenliği olması lazım. Onlarda diyor kardeşim yapanı yok nereden bulacağım? Diyorum risk size ait böyle olmaz. Bunun gibi bir çok dal düşünün hep sıkıntı.

  5) Yalıtımcıları zorla sigortalattım firmaya. Çatı ve elektirkçileride. Yalıtımcıların İSG sini bizim taşeron yürttü onlara yine eğitim KKD falan verdim. Adamlar şaşkın tabi bizden kimse istemiyor abi sen neyin mücadelesindesin diyorlar. Etrafta 5 inşaat var bunlar baretle falan. Elektrikçiyi çağırdım iskelelerin topraklamasını yapacaksınız dedim. Sonra iskeleci ustalar bana çok kızmış. Artistlik yapamsın demişler. Korkmam gittim güzelce anlattım. Bakın dedim böyle böyle. İlkönce dedim sizin sağlığınız. İkincisi benim ekmek param ve düzgün yapmaya çalışıyorum. Dedim patron zaten düzgün yapanı tutacak. Sen yaparsan sana verecek dedim ikna ettim. Düzgün anlatınca anlıyorlar aslında. Elbette angarya geliyor adamlara. Ne bileyim iskele ayaklarına tahta kalas yaptıracaksın dedim mesela bundan sonra. Kestir dedim veya iskele kurulum eğitimi için üniversiteye gönderttim eğitim aldırdım belge falan.

  6) İnşaatta sigortasız adamlar da çalışıyordur tahminim. Açık konuşursak kabası çatısı yalıtımı bitince içeride pencereci, laminantçı, boyacı, tesisatçı vs. ayrı zamanlarda çalışıyor. Bunların ya İSG si olan taşeron yada bizde sigortalanıp isg sinin yürütülmesini gerektiği 50 kere sçyledim. O aşamaya daha gelemedik. Niye gelemedik masraf arkadaşlar. Atıyorum kapıcı kapı takacak. Adamın işi 3 gün sürecek. Diyor ki "ben ne raporu alacam kardeşim eğitim meğitim inşaat bitmiş" vs. Bunlara karşı yapacağım bir şey yok. Kapıcıya fayansçıya sigorta yapmıyorlar. Benimle ilgili tabi de ne yapayım şikayet mi edeyim bu çalışanları? Elimden geldiğince bilgilendirip durumun ciddiyetini anlatmaya çalışıyorum.

  7) Elektrikte sıkıntı var. Şöyleki elektirkçi topraklayıp panoyu yapıp gidiyor. Ama yalıtımcı gelip bunu söküyor kenara atıyor gidiyor topraklaması. Bir çok kez uyardım ama takip edecek insan lazım bu işleri. Şantiye şefi nerede bilmiyorum. Türkiyede şantiye şefleri inşaatlara imza atıp para alıyor biliyorsunuz. Oraya uğradıkları falan yok. İSG ninde böyle olmasını istiyorlar. Ama söyledim böyle çalışmam diye.

  Sonuçta düşe kalka arkadaşlar işi götürmeye çalışıyorum. Vicdanım rahat mı eh işte. Daha iyisini yapabilirim ama bu hem maddi imkanlar hem de kültür ile ilgili. Keza müfettişin gelip iş yerini denetleyerek uyarılarda bulunmasını ve bana arka çıkmasını çok isterim. Yani gelip bana "Yalçın bey evet bunları yapmışınız ama bunlar nerede yapalım hep beraber" demesini isterim. Biz maaşını patrondan alan kişileriz. Durumu anlıyorsunuz tekrar konuşmaya gerek yok.

  Benim elimdeki iki üç yer sözleşme süreli 2017 tarihine atılınca iptal oldu. Diğerlerini tutmaya çalışıyorum açıkçası. Ülke ekonmik olarak iyi durumda değil arkadaşlar. İnşaat sektörü kötü durumda gördüğüm kadarıyla. İSG işi de yakın dönemde canlamaz gibi.

  Hakkımızda hayırlısı olsun. Ben yine bireysel olarak doktorlarımla çok para kazanmasam da tutunmaya çalışıyorum küçük şehirde. Bir kaç yerimi OSGB ler alsa da yapacak bir şey yok. Nasip kısmet yaza doğru açılır diyelim. Durumlar böyle yani umarım yardımcı olmuşumdur arkadaşlar.

  Yine tavsiyesi olan arkadaşlarımız abilerimiz var ise yardımcı olurlar inşallah.

  Saygılarımla
 17. Mehmet Tahir AKSOY Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  99939
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  PROPLAN Proje Yönetim ve Danışmanlık Tic. A.Ş.
  Eğitim Konusunda Şöyle Bir Hataya Düşülüyor Ne Yazık Ki : Çalışan İşe Başlamadan İlk 16 Saatlik Eğitimi Tamamlayıp İlerleyen Süreçte 4 ve 4'ün Katları Şeklinde Eğitime Almanız Gerekiyor. İnşaatlarda Bu Süreç Zor Bir Durum Fakat Aslında Olması Gereken Bu
 18. oklkvn İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı

  Sayın Yalçın Bey;

  Öncelikle babanıza acil şifalar dilerim,çok faydalı çok verimli bir yazı olmuş,
  Dediğiniz gibi küçük inşaat ortamında bunları yapabilmek bile büyük marifet,
  İşiniz ,kazancınız bol,kazasız belasız işler dilerim.
 19. Yalçın ŞEKER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  93137
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Teşekkürler babamı hastaneye yatırdılar inşallah uzun bir tedaviden sonra iyileşecek.

  Yardımcı olduysam ne mutlu bana.

  Yalnız Mehmet bey eğitim ile ilgili 16 saat eğitimden sonra demişsiniz ama eğitim yönetmeliği ile ilgili böyle bir şey olduğunu hatırlamıyorum ben. Evet fabrikalarda işe başlamadan evvel bu tarz eğitimler verilir. Lakin tehlikeli ve çok tehlikeli sınıflarda genel isg eğitimi almayanlar işe başlayamaz benim bildiğim.

  Yani ilk eğitim alındıktan sonra yıl içinde 16 saate tamamlamamız gerkiyor (çok tehlikelide). Yanlış ise düzeltiriz elbette.

  Saygılarımla
 20. Mehmet Tahir AKSOY Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  99939
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  PROPLAN Proje Yönetim ve Danışmanlık Tic. A.Ş.
  Kusura Bakmayın Gözümden Kaçmış Geç Cevap Vermiş Oluyorum.

  6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu

  Çalışanların eğitimi MADDE 17 – (1) İşveren, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini almasını sağlar. Bu eğitim özellikle; işe başlamadan önce, çalışma yeri veya iş değişikliğinde, iş ekipmanının değişmesi hâlinde veya yeni teknoloji uygulanması hâlinde verilir. Eğitimler, değişen ve ortaya çıkan yeni risklere uygun olarak yenilenir, gerektiğinde ve düzenli aralıklarla tekrarlanır.