1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yeni başlayanlar için küçük inşaatlarda uygulamalı iş güvenliği

Konusu 'Yüksekte Çalışmalar ve Emniyet' forumundadır ve Yalçın ŞEKER tarafından 13 Mart 2016 başlatılmıştır.

1. Yalçın ŞEKER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93137
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Arkadaşlar merhaba,

Forumun tecrübeli uzmanlarından olan Erkan bey ile bana bazı konularda yardım etmesi için özel bir mesaj atmıştım. Kendisi herkesin yararlanması gerektiğini düşünmüş olmalı ki bir konu açmamı istedi. Bu sebeple yazdığım mesajı aynen yapıştırıyorum.

Herkese kazasız çalışmalar dilerim.

"İlk önce paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Her gün neredeyse bir paylaşım mesajınızdan yeni bir şeyler öğreniyorum. Benim size bir iki sorum olacaktı. Müsait olursanız lütfen cevaplayın.

Ben iki sendir B sınıfı uzman olarak çalışıyorum. İşi bilmediğim için OSGB'ye girmedim (inşaat görevlendirmesi yapacaktı). Kendim özel olarak çalıştım. Neyse bu yıl başı itibari ile bir inşaat firmasıyla anlaştım. Kendileri yüksek yapıdan ziyade ev, apartman yapıyorlar (3-4 katlı). Firma sahibi iyi bir insan. İş güvenliği ile ilgili ne alınması gerekiyor ise alınması için bana yetki verdi.

Firma bünyesinde haliyle fazla çalışan yok (6-8 kişi). İşleri teşeronlara veriyorlar (elektirik, çatı, yalıtım vb.). Ben taşerona verilse de sorumlu olunacağını anlattım. Bir iş sözleşmesi yaparak bu teşeronlardan iş güvenliği ile ilgili her türlü yaptırımı isteyeceğiz.

Firma bünyesinde çalışan az sayıda personel yine inşaat içerisinde kalıp, iskele vb. uygulamalarda çalışıyor.

Ben hiç inşaatlara bakmadığım için sizden ve forumlardan okuduklarım ile ve elbette inşaat gözlemlerim ile bir şeyler yapacağım. İlk etapta ve sonrasında inşaatta kullanılacak malzemeler olarak neleri kesin olarak almalıyız?

Mesela KKD olarak Paraşütçü tipi emniyet kemeri, baret, iş eldiveni/ayakkabısı, iş elbisesi ilk etapta temin edilecek. İnşaatlarda kenar boşluklarının engellenmesi için ağlarla kapatılacak. Asansör boşluğu için mesela önerdiğiniz malzeme/ağ var mıdır? Yine iskele için önerdiğiniz model var mıdır?

Küçük ölçekli inşaat olduğu için fazla da teknik doğruluk olmayacak elbette ama hiç olmazsa alacağımız bu ilk etap malzemeler ile kazaları nispeten engellerim diye düşünüyorum.

Paylaşımlarınızı tekrar çok takdir ettiğimi belirtiyor ve İSG uzman arkadaşlara emekleriniz dolayı teşekkür ediyorum.

Saygılarımla"
  2. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    hala şantiyelerde ısrarla takmak istemeyenlere gelsin küçük inşaat büyük inşaat farketmiyor baret.jpg
  3. Odatesi İSGforum Üyesi

Yapı İşlerinde 16 Büyük Tehlike .jpg
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 13 Mart 2016 ---
    topuklu_n.jpg
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İki resim olay bitti..müsait zamanda bu konuyu detaylandiracagim. @Yalçın ŞEKER bir isyerinde iyi ve etkin bir saglik guvenlik yonetim standardini olusturmak icin neler yapmamiz gerektigini;
    İnsani ve ahlaki degerler..
    Yasal gerekceler
    Mali gerekceler acisindan degerlendirecez ve bunun icin hedefe varmak icin;
    Niyet bildirgesi veya isg politikasi
    Organizasyon
    Düzenlemelerin isyerinde nasil olusturulacagini bilmek gerek..bu hususlari bir insaat firmasi icin örneklendirecegiz..müsait zamanda güzel bir kritik yapariz...
  5. Yalçın ŞEKER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93137
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Gerçekten çok iyi olur Erkan bey.

Böylece bu şekilde küçük inşaatlar için alınması gereken önlemleri güzelce açıklayarak çalışacak arkadaşlarında yararlanacağı bir zemin hazırlayabiliriz.

Kendi yaptıklarımı anlatayım. Eksik gördüğünüz yerleri lütfen çekinmeden belirtin. İlk inşaatım olduğu için gerçi danışmanlığa da ilk defa düzgün başladığım için bu adımların düzgün atılması çok önemli biliyorsunuz;

1) Ben firmanın Risk Analizini ilk etapta tamamladım.
    2) Aralarından bir kişiyi çalışan temsilcisi gösterdiler onu atadım ve görev talimatını imzalattım.
    3) İnşaat işlerini kapsayan (kazı, kalıp, iskele, araç, konaklama vs.) İş Güvenliği Talimatı hazırladım ve bütün işçilere imzalatılması için işverene verdim.
    4) Yıllık çalışma planını hazırladım.
    5) Yılda 16 saat olacak şekilde yıllık eğitim planını hazırladım.

Şubat başı sözleşmeye başladığım halde hala ne yazık ki eğitim veremedim. Bu hafta zorunlu olan eğitimleri hemen vermek için haber bekliyorum.

Yine Onaylı Defter aldım. Onuda hala onaylamadılar (üç ayrı inşaatları var hepsini beraber yapacaklarmış).

Doktorumuz muayeneler için özel bir hastaneye çalışanları gönderdi.

Benim korkum yine taşeronların iş güvenliği. Küçük inşaatlarda işin nasıl döndüğünü bilirsiniz. Yalıtım, çatı, elektrik gibi işler taşerona verilir. Ben bu taşeronlardan sorumlu olduğumuzdan bahsettim. Onlarla genel bir İş Sözleşmesi (İSG yaptırımları dahil) hazırlattım. Bundan sonra böyle çalışmaya başlayacaklar.

Fakat söylediğim gibi mesela yalıtımcıların iskeleleri komedi şu anda. İş güvenliğini ismini vermeyeyim bir OSGB'den alıyorlar. Fkaat ne kemerleri var, ne baretleri var! İskele kötü durumda ayaklara taş tuğla koyarak denge yapmışlar. Bu şekilde çalışılamayacağını taşerona anlattım. İş güvenliği uzmanına ise ulaşamıyorum ne yazık ki.

Bunları uzun yazmamın sebebi arkadaşlar küçük inşaatlarda İş Güvenliği kültürünün sallamasyon şekilde ilerlemesinden kaynaklanıyor. Zamanla düzelteceğiz inşallah.

Saygılarımla.
  6. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    bir müteahhit ile sohbetimde talihsiz birşey söyledi adam iş güvenliği kanununun zaten gereksiz olduğunu, osgblere para kazandırmaktan başka bi işe yaramadığını osgbnin gelip ayda 200 liraya sadece faturayı verip parayı alıp gittiğini, çalışanlarında bırak emniyet kemeri takmayı düşsek de çoluğumuza çocuğumuza bir daire kalsa hesabında olduğunu anlattı, gerçekten insanın umudu azalıyor bu kültürün oturacağına dair bu mantıkta insanlarla karşılaştıkca
  7. Aydın Çataldere İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    SAHTE MÜFETTİŞLERE DİKKAT: Arkadaşlar bende bu hususta farklı bir konuya değinmek istiyorum. Geçen ay başımıza gelen sahte müfettiş olayından bahsedeceğim. İst/Gaziasmanpaşada 4 çalışanı olan bir aparman inşaatının isg çalışmalarını yürütüyorum.İş veren aradı ve denetleme geldiğini söyledi.Daha önce birkaç bakanlık denetimi deneyimim olmuştu.İnşaata Gittim denetleme evrakına baktım şüphelendim. Daha önce hiç görmediğim bir denetleme evrakıydı. İnşaatta çalışan ustalar o gün yardım etmeleri için 3 tane yeni eleman getirmiş.Tabi bu elemanlar sigortasız.Sözüm ona denetçilerde bu elemanların sigortasız olduğunu anlayınca işverene:"senin işin zor.Sigortasız eleman çalıştırmanın cezası ağır.Bir müdürümü arayım oluruna bakalım." deyip uzaklaşmış..Bu müdürü arama olayı mevzunun inandırıcı olması için ayak oyunu. Geri gelince "Müdürümle konuştum.Sizin işiniz zor ama isterseniz kişi başı 1500 tl ye bu olayı kapatabiliriz"deyip para istemişler. İşverenin muhasebecisi de ilçe sgknın isg biriminden sahte denetleme belgesi üzerinde yazan isimden ve belge numarasından adamları sorgulattı ve gelen kişilerin müfettiş kisvesine bürünmüş dolandırıcılar olduğunu anladık. Biraz araştırma yaptım bu tarz kişiler genelde mahalle arası inşaatçıları ve tekstil atölyelerini bu şekilde dolandırıyorlar.Bilgilerinize.Umarım Faydalı olur.
  8. Hüseyin Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97127
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Kucuk insaatlarda isg hak getire. Muteahhit evragini alip sorumluluktan kurtulma, osgb de evragi verip parasini alma derdinde. Bir uzman 75 - 80 firmaya bakabilir mi?
  9. MEHMET ALİ YILMAZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    54999
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    asansör boşluğunu böyle yaptırabilirsin mesela

Ekli Dosyalar:

10. Yalçın ŞEKER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93137
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Çok teşekkür ederim resim için.

Fakat bu şekilde uygun mudur? Ağ olmadan yani.

Birde demirler sanırım betona gömülü durumda. Bu şekilde istemem doğru ise bunu da isteyebilirim elbette.

İlginize tekrar teşekkür ederim. Başka resimlerde koyarsanız sevinirim Mehmet Ali Bey.

Saygılarımla
  11. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Hiç inşaat tecrübem yok fakat teknik gözle (nasıl bir boşluk bilmiyoruz, yukarıda ki resme göre ) değerlendirecek olursak;
    boşluğun çevresini mümkünse tabandan tavana kadar metal kafes ile kapatırsın. Mümkün değilse 1,2-1,5 metre yükseklikte metal kafes ile kapatabilirsin. (Tabi işveren yapmaya yanaşırsa :)) )
  12. rcpszgn İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    3393
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba Arkadaşlar,

Ben de bu şekilde kapattırıyorum. İnşaatta döşeme dökülürken bir demirci gelip betonun içine sokuyor demirleri iki ucu da L şeklinde ben biraz daha sık koyduruyorum 15cm * 15cm gibi kare oluyor. Bu işlemden sonrada aşağıya parça düşmesin diye rabis teli bağlatıyorum üzerine 2 katta bir de pleymut ile kapatıyorum çivi tarzı şeyler düşmesin diye.
  13. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Bu tip yerdeki boşlukların kalın ahşap kalas ya da plywood ile kapatılması doğru olur. Kapamaların kaymayacak ve açılmayacak şekilde çivi ile sabitlenmesi gerekmektedir. Bakınız Kural 2.
    İnşaatlarda 8 Hayati Önemli Kural 2016.jpg
  14. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bende inşaatta çalışmadım ancak taşeron firmalarla (dış cephe boyama, yapısal işler vs.) isg açısından sözleşme biz de yapıyoruz. Şöyle bir bilgi edinmiştim onu paylaşmak isterim. Sözleşmelerde yazılı isg kuralları, yaptırımlar veya sorumlunun taşeron firma olduğunu belirtmek gibi durumlar söz konusu. iş kazası olduğunda bu sözleşmenin geçerliliği yok ve senin firmanda yaşanıyorsa yine seni ve işvereni bağlamaktadır. O yüzden kurallara uymayan taşeron firmasını hiç bir şekilde şantiyeye dahi sokmayın, işlerinizi iptal edin ve bu konuda işvereni mutlaka ikna edin. İkna olmuyorsa sonuçta sizin işi durdurmak gibi bir yetkiniz var.