1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yeni bir firma ile anlaştım neler yapmak gerekiyor?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve sevgi akyüz tarafından 28 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. sevgi akyüz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sevgili arkadaşlar;
    Ben bir firma ile anlaştım ve ilk defa çalışacağım. Yapmam gerekenler ile ilgili kafam çok karışık. Özellikle çalışanların eğitimleri ile ilgili elimde hiç döküman yok. elinde eğitim slaytları olan arkadaşlar var mıdır?. Aayrıca el birliği ile sizden yapılacak diğer işlerle ilgili bilgi bekliyorum. Şimdiden t
  2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    A sınıfı olduğunuz doğru mudur Sevgi hanım?
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sitede sorduğunuz soruların karşılığı fazlasıyla var Sevgi Hanım.Fakat işletme içinde Sergiliyeceğiniz aksiyonlarda ve tehlikeleri belirleyip alacağınız önlem ve tedbirler konusunda yardımcı olmamız biraz zor.

Site kategorileri size rehberlik edecektir.Biraz site kategorilerine göz atarsanız mevcut aradığınız dökümanlara fazlasıyla raslıyacaksınız.
  4. mehmet EÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    allahım sen nelere kadirsin ?
  5. sevgi akyüz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Talha Bey,
    Evet Talha Bey A Sinifi uzmanim. C belgemi Aralik 2013 de. A belgemi Subat 2014 deki yukseltme sinavi ile aldim. Sektor tecrubem yok. Bu nedenle bu forumda arkadaslardan bilgi alabilirim diye dusundum. Bazi arkadaslar annesinin karnindan uzman olarak dogmuslar galiba, verdikleri cevaplar bunu dusundurtuyor bana. Ben bu meslegi yapmak icin ; tanidigim bir isyeri hekimine rica edip 15 gun onunla ve isg uzmani ile semt semt dolastim, bir suru arastirma yaptim, bir suru evraga sahibim su anda .Ben burayada yeni uye oldum. cunku insanlar burada guzel fikirler veriyorlar. Neyse fazla uzattim galiba. Evet saha deneyimi olmayan A Sinifi Isg Uzmaniyim ve su anda anlastigim bir firmam var.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Nisan 2014 ---
    Evet Mehmet Bey ; Rabbim nelere kadir. Sanirim siz annenizin karnindan uzman olarak dogmussunuz, sadece sinava girip uzman olmaniz kalmis. Belgeyi alin ondan sonra ne demek istedigimi anlarsiniz
  6. sevgi akyüz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Tesekkurler Erkan Bey. Uyeligimi yeni aldim henuz fazla inceleyemedim siteyi. Tavsiyeniz icin tesekkur ederim. Biraz kurcalayip bir derleme yapacagim
  7. mehmet EÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Sevgili Sevgi hanım,
    kimseyi kırmak maksadıyla herhangi bir ifade kullanmadım. Ama Erkan beyinde bahsettiği gibi; sahadaki insanlar veya işçiler veya patronlar size bu kadar sevecen davranmayacaklardır, haberiniz olsun.
    helede şu şartlarda (ortalık karma karışıkken) işiniz dahada zor.
    asıl branşınız nedir? sınavı nasıl kazandınız? onu bilemem. ama ne sahip olduğunuz formlar, nede dr la 15 gün gezmeniz bence işinize yaramayacak çünkü;
    A sınıfı sertifika almış bir kişi, iş yerine gidince ne yapacağım diye soruyorsa..
    ama ben kimsenin annesini işe karıştırmıyorum sizin gibi.
    ha merak ediyorsanız söyleyeyim bende A sınıfı uzmanım, 15 yıllık (yurtdışı dahil) birçok inşaat projesinde, metal sektöründe, makine mühendisliği tecrübem var. daha merak ettiğiniz konular varsa cevaplayabilirim.
    kimseninde annesine laf söylemeyin, bir daha.
    sahada size gereken eğitimi vereceklerdir merak etmeyin. selamlar.
  8. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Maalesef bu eksiklik veya hata Sevgi Hanımdan kaynaklanmıyor. Mevzuatı hatalarla,eksiklerle ve zıplatmalarla bu hale getiren mekanizmanın bir hatası. Kimseyi yadırgamamak lazım
  9. Bakanlık sertifika dağıtacağına geçici süre; c sınıfı belge ile B olmak için 3 yıl A olmak için B belge ile 4 yıl çalışma zorunluluğunu 1 ve 2 yıl olarak indirseydi en azından piyasada tecrübesiz a sınıfı veya b sınıfı uzman olmazdı. Sevgi hanımın ve diğer uzman arkadaşların hiç bir suçu yok. Onlar verilen haklarını kullandılar.
  10. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Sevgi hanım bence kızmanıza gerek yok. Eskiden A sınıfı uzman demek en az 8-9 yıl bu işlerinde içinde pişmiş tecrübe demekti. Hatta biz onlara "üstat" derdik. Şimdi ki durumlar maalesef ki çok komik. Ama bu durumda sizden kaynaklanmıyor ,sistem bunu bu hale getirdi. 3 ayda uzmanlığın en üst seviyesine çıkardılar milleti. Fakat bence burada size düşen bu kadar kısıtlı bir bilgi ile çok tehlikeli sınıfta yer alan bir iş yerinin tüm kanuni sorumluluğunu almamak olabilir. Tercih sizin. Ben hala C sınıfıyım 4 yıldır bu işi yapıyorum (Fakat primim yeteri kadar yok) eğer çekinmezseniz her türlü yardımda bulunurum.
  11. sevgi akyüz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
  12. sevgi akyüz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Mehmet Bey orada sizin annenizden bahsetmedim. Genel bir deyimi kullanarak benzetme yapmaya çalıştım. Sınava hazırlanırken saha eğitimi vermiyorlar biliyorsunuz ki, sadece sınavı geçebilmek için gerekli olan bilgilerle donatılıyoruz. Bu nedenlede ne yapacağımı sormam gayet doğal. Ben bu işi yapmaya karar vermeden önce büyük bir şirkette şirket müdürüydüm, en alttan başladım çok çalıştım ve sonunda müdür oldum. Şimdi; Bu işi çok sevdim ve en iyilerinden biri olmak istiyorum.
    İsg ile ilgili ben C sertifikamı aldıktan 2 ay sonra A sertifikamı aldım, bana verilen bir hakkı kullandım.
    Siz bu işi 15 yıldır yapıyorsanız ben ve benim gibi insanları en iyi sizin anlamanız lazım. Ben zaten "hemen çok büyük firmalarda çok iş yapayım demiyorum ki. naçizane küçük bir firmada iş buldum ve işi öğrenmeye çalışıyorum. Bu kadar tepkinizin sebebini anlayamıyorum.
    "sahada size gereken eğitimi vereceklerdir merak etmeyin" demişsiniz. Versinler bu benim için sorun değil ki. Bu işimde daha da iyi olabilmek için beni kamçılayacak bir şey. Bir şekilde biz de sizin gibi tecrübemizi arttıracağız.

Bu siteye üye olduğumda; insanlar birbirlerine yardım ediyor,birbirlerinin eksikliklerini gideriyor ve sektörle ilgili sıkıntılarını paylaşıp birbirlerine yardım ediyorlar diye düşünmüştüm. Yanılmışım. Daha kendi aramızda birlik olup birbirimizi kollayamıyoruz ki ; işveren , çalışan, o bahsetmiş olduğunuz bize günümüzü gösterecek insanlar vs. karşısında ortak bir paydada buluşalım.

13. Serkan Turgut İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    78873
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sevgi Hanım öncelikle hayırlı uğurlu olsun. yukarıdaki eleştirilerin aslında size değil sisteme yapılan eleştiriler olduğunu düşünüyorum. sizin yaşadığınız süreçleri bizler de yaşadık ve yaşamaya da devam ediyoruz. ama şuan çok doğru bir yerdesiniz. burada aradıklarınızı kesinlikle bulacağınızı düşünüyorum. burada herkes elinden gelen tüm yardımı yapacaktır. bilgi zaten paylaşıldıkça güzeldir. yeni işinizde başarılar dilerim...
  14. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Sevgi hanım Serkan beyin dediği gibi tavırlar size değil sizi bu hale getiren sisteme...