1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Yeni duyuru:21 aralik 2013 tarihinde yapilacak sinava ilişkin duyuru

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Nurdan Dahi tarafından 11 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Bedriye Binbaşıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    prim gün sayınız 3000 olması yeterli. Kurs yok.
  2. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bence a ya geçmek için, zorunluluktan değil kendi talebi ile kursu soruyor diye anladım ben.
  3. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    bende öyle anladım, telefonla bana kurs yeri soran bile oldu :)
  4. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Koray bey siz A sınavına girecek misiniz? Nasıl çalışsak acaba?
  5. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Ben girmeyeceğim. C'yim C kalacağım.
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    C olmak Vitamin olmak, hasta ve kaza olmamak demek,katılıyom.
  7. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bütün C'ler "filan maddeyle artık A olmuştur" diye bir kanun çıkmadıkça C kalacağım... C'den fazlası benim narin bünyem için fazla risk. :)
  8. Bedriye Binbaşıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İyi fikir valla...
    Aynı maratonu tekrar koşmayı benim de bünyem nasıl kaldıracak çok merak ediyorum..
  9. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    He ya, yine sınav yine stresss hem de a :(
  10. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    şekilllll..:)..isin valla.
  11. Şahin SARIÇOBAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    21613
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar C sınıfı olanlar A ve B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına girebileceklerde sınav ücreti yatırılmıyormu bu konuda birşey görmedim.
  12. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    11 kasımda duyuru yayınlanacak onu bekle
  13. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
  14. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
  15. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Bu durumda ilk defa sınava girecekler 11 kasımı bekliyorlar, mevcut sınıfını yükseltecek uzmanlar 12 sine kadar başvuruyor ?
  16. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Yazdığınız şekildedir. Duyuruda belirtilen diğer durumlardaki kişiler de 12 Kasım'a kadar başvuru yapmalılar. İlk defa sınava girecekler ise sınav uygulama duyuru metnini bekleyecekler.
  17. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Ohhh.
    Gemideyiz diye dünyadan kopuk kalmışız. Bir an fena oldum.
    Teşekkürler.
    ( Bu saatte de MEB'in duyurusunun okunması bende hali ile şok etkisi yarattı )
  18. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Miili eğitim sınav degısıklııgnı revize etmemiş. Basvuru ve muracatlanızla ilgili duyuru 11 kasımda 2013 bakanlık ve mebde duyurulacaktır
  19. Bedriye Binbaşıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Dr.Adnan Ağır'dan
    İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARINA SINAV HAKKI MI ? SINAV AFFI MI?
    İş güvenliği uzmanları için düzenlenecek 21 Aralık 2013 sınavı yaklaştıkça adaylardan gelen sorular arttı. Bir o kadar da kafalar karıştı. Bunda adaylardan çok Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yeterli, doyurucu açıklamaları yapmaması, vatandaşların sorularına muhatap bulamamaları etkili olmaktadır.

Tarihçe kısmını geçiyorum. Bundan 10 yıl önceki hikayeyi anlatmaya gerek yok. Ancak, iş güvenliği uzmanlarını ilgilendiren en son yönetmelik 29.12.2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazetede yayınlandı. Söz konusu yönetmeliğin ilk değişikliği 31.1.2013 tarihli ve 28545 sayılı Resmi Gazetede yayınlandı. Daha sonra kamuoyunda torba yasa olarak bilinen Kanun değişikliği ile ikinci bir değişiklik daha yapıldı, bu değişiklik ise, 11.10.2013 tarihli Resmi Gazetede yayınlandı.

Yapılan değişiklik ve hala yürürlükte olan yönetmelik hükümlerini bir kez daha tercüme ederek sınava girecek adaylara yardımcı olmak, bilgilendirmek maksadıyla açıklamaları sıralıyorum.

Öncelikle iş güvenliği uzmanlarını ilgilendiren yönetmeliğin sınavlar başlıklı 28. maddesi aşağıdaki gibidir.

Sınavlar
    MADDE 28 – (1) Eğitim programlarını tamamlayan adayların sınavları (Değişik ibare: RG-11/10/2013-28792) Bakanlıkçayapılır veya yaptırılır.

(2) Adaylar, en son katıldıkları eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde (Mülga ibare: RG-11/10/2013-28792) (…) ilgili sınavlara katılabilir. Bu sınavlarda başarılı olamayan veya eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde sınava katılmayan adaylar yeniden eğitim programına katılmak zorundadır.

(3) (Değişik birinci cümle: RG-11/10/2013-28792) Bu Yönetmeliğin 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin ikinci alt bendi uyarınca eğitim alma şartı aranmaksızın sınavlara katılım hakkı tanınanlar, bu haklarını en fazla iki defada kullanabilirler. Bu kişilerin sınavlarda iki defa başarısız olması durumunda, ilgili eğitim programını tamamlamak şartıyla sınavlara katılabilirler.

Şimdi bu 28. maddenin üç fıkrası ne demek istiyor. Bunları sırasıyla irdeleyelim. Birinci fıkra adayları doğrudan ilgilendiren bir madde değil. Bu sebeple açıklama yapmaya ihtiyaç yoktur.

İkinci fıkranın açıklaması ise; 11.10.2013 tarihinden itibaren hangi sınıf eğitim alınmış olursa olsun (A, B ya da C) eğitim aldıkları tarihten itibaren üç yıl içinde yapılacak bütün sınavlara katılabilirler. Bir başka ifadeyle, adayların elinde bulunan eğitim katılım belgesinin sol alt kısmında pratik eğitimin bitiş tarihi vardır işte bu tarih aynı zamanda eğitimin bitiş tarihidir. Bu tarihin üzerine 36 ay ilave ediniz. Bütün sınavlara girme hakkına sahipsiniz demektir. Yapılan bu değişiklik aslında daha önce iki olan sınav hakkını üç yılda sonsuz sınav şekline getirmiştir.

Yönetmeliğin bu maddesi asıl bir madde yani kalıcı bir madde olduğu için (geçici madde olmadığından) daimi olarak, bahsettiğimiz husus geçerlidir. Demek ki bir aday eğitim aldığı tarihten sonraki üç yıl içindeki sınavların hepsine katılabilecektir. En önemlisi bu durumdaki adayların Bakanlığa başvurmalarına asla gerek yoktur. Sadece zamanı geldiğinde sınav ücretini yatıracak o kadar.

Gelelim üçüncü fıkranın açıklamasına: İş sağlığı ve güvenliği alanında yüksek lisans yapanlar bilindiği üzere eğitim almadan doğrudan B sınavına girmektedirler. İşte, bu durumda olanlar en fazla iki sınavda başarılı olmak zorundadırlar. Ne zamandan beri, 29.12.2012’den beri.

Ancak, süre yok. Beş yıl, on yıl hiç fark etmez. Eğer iki sınavda başarılı olunamadıysa B eğitimi alarak yeni sınavlara girmeye hak kazanacaklar demektir.

Özetle, Bakanlık bu maddeyle ilgili birçok adayı mağdur etmiş ve haklarını ancak mahkemede aramaya başlamışlardır. Bana göre bu durumdaki adaylar önceki sınavlarda kaybetmiş bile olsalar değişiklik 29.12.2012 sonrasında yeni bir durum ortaya çıkmıştır. Bu yeni duruma göre iki sınav hakkı şimdi başlamış demektir.

Gelelim, yönetmeliğin geçici üçüncü maddesi neymiş bakalım:

Sınav hakkı

GEÇİCİ MADDE 3 – (Ek: RG-11/10/2013-28792)

(1) 15/8/2009 tarihinden sonra Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim alıp sınav hakkını kaybedenler, bu maddenin yayım tarihi itibariyle 1 yıl içinde ilgili sınavlara katılabilirler.

Bu madde geçici madde olduğu için yukarıdaki gibi daimi hak kazandırmaz. Yani 11.10.2014 tarihine kadar kullanılacak bir madde ve haktır. İşte yazımızın başlığındaki sınav affı kelimesinin karşılığı budur.

Bunun da tercümesi şöyledir: 15.8.2009 - 11.10.2013 tarihleri arasında ne zaman eğitim alınırsa alınsın iki sınavda da başarısız olanlara bir yıl içinde sonsuz sınav hakkı tanınmıştır. Daha açıkçası, 15.8.2009 tarihinden sonra eğitim almış ama o günkü yönetmeliğe göre iki sınav hakkı olduğu için başarısız olanlar şimdi eğitim almak zorunda kalacaktı. İşte bu değişiklikle iki sınav şartı ve eğitim alma şartı ortadan kalktı ve önümüzdeki bir yıl içinde yani 21.12.2013, Şubat 2014, Mayıs 2014 hatta Ağustos 2014 sınavlarının tümüne birden katılma hakkı vardır. Bu durumda olanlar, herhangi bir başvuru yapmayacaklardır, durumları zaten sistemde kayıtlı, sadece sınav ücreti yatıracaklar o kadar.

21 Aralık 2013 sınavı biraz farklı: Ellerinde C ya da B belgesi olmayanların 12 Kasım 2013 tarihine kadar yapılacak başvurularla hiçbir ilgisi yoktur. Bu başvurular sadece yükselme sınavı için geçerlidir.

Yani, 21.12.2013 günü ilk kez sınava gireceklerin dilekçe ile Bakanlığa başvuruları fuzuli bir işlemden öteye gitmez. Çünkü, eğitim kurumları ilk kez C sınavına girecek isimleri zaten sistemden bildirdi, bu adaylar zamanı geldiğinde sadece sınav ücreti yatıracaklar o kadar.

Daha önce sınava girmiş ve kaybetmiş adayların bütün bilgileri sistemde olduğundan bunların herhangi bir başvurusu söz konusu değildir. Zamanı geldiğinde sınav ücretlerini yatıracaklardır.

SONUÇ:

1. 21 Aralık 2013 sınavında belge yükseltme talebi olanlar ancak 12.11.2013 tarihine kadar Bakanlığa yalnızca prim gün sayısını bildiren belge ve bir dilekçe gönderecekler o kadar, başka bir belgeye kesinlikle ihtiyaç yok.
    2. Daha önce eğitim almış ama iki sınavı da geçememiş adayların başvurusuna gerek yok, sınav takvimi açıklandığında sadece ücret yatıracaklardır.
    3. Sınıf ayrımı kalkmadığı sürece bu tür değişiklikler ve tartışmalar daha çok sürecek.
    4. İnşallah 21.12.2013 sınavında başarı oranı % 80 ve üzeri olur da yurdum işverenlerinin ağlaması sona erer.
    5. Korkarım şimdi A ya da B belgesi olanları kıskanan/eleştiren C sınıfı uzman kardeşlerim sınavı geçer ve kendileri de bu sınıf meselesi devam etsin şeklindeki düşüncelere kapılmazlar.
    Son bir fırsat daha: Eğer hiç belgesi olmayan bir kişi varsa, Kasım-Aralık 2013 aylarında eğitim alır, Şubat 2014 sınavında da C belgesi sahibi olursa, prim gün sayısı da tutarsa Mayıs 2014 A sınavına girebilir, başarılı olamazsa 2.8.2014 tarihine kadar yapılacak bir sınava daha girerek A belgesine kavuşabilir. İnsanların 10 yılda elde edemediği bir belgeye bir de bakmışınız 3 ayda kavuştunuz. Haydi hayırlısı.

21.12.2013 günü yapılacak sınavda C belgesi alanlar da aynı şekilde 2014 yılındaki sınavlarda A olabileceklerdir.

Özetin özeti, iş güvenliği uzmanlığında sınıf ayrımı yok edilmelidir. Sektörel iş güvenliği uzmanlığına geçilmelidir. Sınava girecek adaylara başarılar diliyorum, sınavla ilgili açıklamaları zamanı geldiğinde yapacağım. Lüzumsuz yerlere çalışıp zaman kaybetmesinler.

İlgililere ve yetkililere sesleniyorum. Acilen 2014 yılının sınav takvimini ilan etmelidirler. Adaylar pozisyonlarını buna göre belirlesinler, askere gidenler, evlenenler, yurt dışına gidenler vb durumdakileri devletimiz şimdi düşünmeyecek de ne zaman düşünecek?

Esas problem olan prim gün sayısı meselesini de önümüzdeki yazıda yazacağım.