1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Yeni iş güvenliği paketi açıklandı

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve oğuzhan Torun tarafından 12 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  haber.jpg
  İŞTE İŞ GÜVENLİĞİ EYLEM PAKETİ

  1- Çok tehlikeli işlerde çalışan 2 milyon 700 bin çalışanımıza mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu getireceğiz. Bundan sonra inşaat işçisi diye, amele diye bir kavram yok. İşçilerimizin profesyonel olarak yaptıkları işle ilgili mesleki formasyonu, sertifikası olacak.

  2- Üniversite ve meslek yüksek okullarına zorunlu iş sağlığı ve güvenliği dersi getirilecek

  3- Yapı denetim firmalarına iş sağlığı ve güvenliği konusunda sorumluluk getirilecek.

  4- İnşaatlarda şantiye şefine iş güvenliği uzmanı olma şartı getirilecek

  5- Yaptırımlarda ödül-ceza dengesi getireceğiz, iş kazası olmayan iş yerlerini ödüllendireceğiz. Örneğin çok tehlikeli iş kategorisindeki bir firmada 3 yıl içinde iş kazası yoksa, işsizlik primini yüzde 2 değil yüzde 1 olarak tahsil edeceğiz. Ancak ölümlü iş kazası meydana gelen bir iş yerinde yüzde 2 değil yüzde 3 olacak.

  6- İdari para cezalarında ciddi artışlar getireceğiz.

  7- Kimse üretim zorlamasında bulunamayacak.

  8- Rödovans sözleşmelerini 15 yıldan az olmayacak şekilde yapacağız.

  9- Kamuda rödövans olacak ama bütünüyle başka işverene devredilemeyecek. Özel sektörde rödovans olmayacak.

  10- Acil durdurma halleri müfettiş insiyatifine bırakılmadan karar alınacak.

  11- İşveren ölümlü iş kazasında kusurlu bulunursa ceza kanununda yer alan cezaya ilaveten 2 yıl kamu ihalelerinden men edilecek.

  12 - Yer altı planlarının üç boyutlu hazırlanması zorunlu olacak.

  13- Kamu ihalelerinde iş sağlığı ve güvenliğine yönelik bir kalem olacak.

  14- Standartlara uygun kişisel donanım sağlamayan iş verene idari para cezası verilecek.

  15- Madenler iki yoldan yer üstüne bağlanacak.

  16- Maden çalışmalarında her aşama elektronik ortamda kaydedilecek. Bilgiler bilgisayara işlenecek. Aynı anda Enerji Bakanlığı'nda bilgiler geçilecek. An be an durumu takip edebilecek.

  17- Maden ve inşaat sektöründe iş sağlığı teftişleri görüntülü ve fotoğraflı olacak. Müfettişler bizzat görüntüleyecek. Acil durumlarda çıkış için fosforlu hayat hattı yapılacak.

  18- Yılda 1 olan acil durum plan ve tatbikatların 6 ayda bir yapılacak. Tatbikat yapılıp bildirimle yetinilmeyecek. Sadece madenlerdeki şikayetleri değerlendirmek için ayrı bir hat kurulacak.
 2. ilkeruzman İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  63790
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  hani süre artışları açıklanmamış. hepsi buysa dağ yine fare doğurdu. ölümlere kaldığımız yerden devam.
 3. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  *** Ocak 2015 tarihinden itibaren isg katipte sözleşmesi olmayan firmalara cezalar gönderilecek.
  *** Müfettiş işi durdurduğunda eğer işveren çalışmaya devam ederse para cezasına çevrilmeyecek şekilde 3-5 yıl arasında hapis cezası alacak.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Kasım 2014 ---
  Sürelerle ilgili birşey yok.
 4. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Başkakan.. milletin aklıyla alay ediyor.. komedi bunlar..

  Bu kafayla daha çok kaza olur..

  1- mesleki eğitim zorunlu olacakmış... Zaten zorunlu değil mi? bunlar var olanı yeni diye yutturmaya çalışıyor..
  2- iş güvenlğine uymaya çalışan tazminatsız işten çıkartılabilecekmiş... Zaten 4857 sayılı kanun 25. madde gereği çıkartılabiliyor...
  3- Kimse üretim zorlamasında bulunamayacakmış.. Zaten 6331 de bu da madde olarak geçiyor..
  4- şantiye şefleri uzman olma zorunluluğu olacakmış.. şıp diye olabilir tabi... ya zaten bu şantiye şefi ilgili mühendislik belgesine sahip değil mi? Zaten o şantiyedeki tüm iş güvenliğinden işveren vekili olarak doğrudan sorumlu değil mi? yapcak olsa yapar zaten.. yapmayan adama uzmanlık belgesini verince mi yapacak...
  5-Esas mesele sürelerin artırılmasıdır.
  6- Esas mesele iş güvenliği uzmanların maaşlarının fon dan karşılanması ve denetimde serbestliğin sağlanmasıdır.
  7-Esas mesele iş güvenliği uzmanının doğrudan işi durdurma yetkisi verilmesidir.
  8-Esas mesele iş güvenliği uzmanının yetkilerinin artırımıdır.

  Atıl dumandan şimşek beklemek aptallıktır.
 5. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bşbakan:Mevzuatı değil önce zihniyeti değiştirmeliyiz esas önemli olan vicdandır vicdansız bir işveren düşünülebilir mi?
  Taner Yılz: Yaşam odası çözüm değil, çözüm maske değişim yerlerinin yapılması yani iş güvenliği önlemleri ile maliyetleri daha da arttırıp işverenlerin canını sıkmamak gerekir.
  Faruk Çelk: Firmaları üçe ayırdık tehlikeli, az tehlikeli ve çok tehlikeli... Tehlikeli ve çok tehlikeli iş güvenliği hizmeti alacak yani iş güvenliği uzmanı bulunduracak iş güvenliği uzmanı önemli :cool:
 6. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bence bu bakanlar değişmeli... Vicdan da utanmada yok bunlar da.. Hala işverenin canını sıkmayalım falan..
 7. serkancivan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  98425
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Paket bos cikmistir icerigin cogu zaten vardi isvereni zorluyacak hicbirsey yok maalesef. Is kazalari kacinilmaz olarak devam eder
 8. Mustafa Çağlayan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  47896
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Taca İnşaat ve Ticaret A.Ş.
  Başbakan'ın açıklamalarından anlaşılan şu ki ; zihniyet meselesi kolaylıkla aşılamayacak, alınan kararların yalnızca bir kısmı devleti ve bağlı kurumları ilgilendiren ve bağlayıcılığı bulunur nitelikte, halbuki en büyük kayıpların denetlenmeyen, denetlenmiş gibi gösterilen yapılarda ortaya çıktığı gün gibi ortada.. Açıklanan kararların bir çoğu zaten kanun ve yönetmeliklerde yer alan hususlar, bunun haricinde her zaman olduğu gibi alınan kararlarda ilgili bakanlık, meslek odaları, sendika, dernek v.s. yapıların yine payı yok, açıklamalar en yetkili ağızdan yapılırken, bu kararın arkasında duran ekip sadece devlet erkanı, yani yürütme. Bu ülkede sahada aktif olarak bu işi yapan insanların fikirleri alınmadıkça, bu insanlardan oluşan ekibin karar ve yöntemleri devletin başındakilerin önüne geçmedikçe, yanılmaya ve kaybetmeye devam edeceğiz.
  Uzatmadan şunu söylemek istiyorum, kurumsal yapılarda işler rayından çıktığında ve herşey istenmeyen yöne doğru gittiğinde bir karar alınır ve sıfırdan başlanarak herşey düzelmeden asla devam edilmez, buna "kalem bırakma" denir. Türkiye eğer İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği konusunda yol almak istiyorsa öncelikle kalem bırakması gereklidir. Görünür maliyetlerden korkarak defalarca aynı şeyi tekrarlamaktansa bir yerlerden başlanması gerek. Bu insanlara sokağa tükürmemeyi, hızlı araç kullanmamayı, eşine şiddet uygulamamayı da öğreten, dolayısıyla eğitmeyi ve kültürlü birey haline getirmeyi içinde barındıran oldukça meşakatli uzun bir yolculuk, umarım bunu göze alan insanlar bir gün bizi yönetir.
 9. serkancivan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  98425
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Birde yeraltinda calisan madencilere hayat ,saglik sigortasini hicbir sigorta firmasi yapmaz bunlar insanlarin zekasiyla dalga gectiklerini saniyorlar....
 10. ramazanyilmaz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  82742
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  kamuoyunu kandırmaktan başka bir şey yok bu maddeler arasında. iş güvenliğini yürütecek olan uzmanlarla ilgili gelişme yok.

  saçmalardan seçmeler....
 11. Sema Hashalıcı İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  55319
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  hiç bir şeyi karşılamadı....
  acaba diyorum sürelerin felan uzatılması hususunda ki öneriyi veya taslağı kimler aradı da engel oldu ya da devreye girdi 50-100 müü
 12. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Madencilere çip takılacak yani madenci kardeşleri ne kadar uzun süre içeride kalırsa, o kadar medya baskısı altında kalacaklarını hesap edip, proaktif bir önlem düşünmüştürler. Tebrikler yürütme :rolleyes:
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Kasım 2014 ---
  İş kazaları siyasi değildir diyen bir arkadaş vardı. İş kazaları bal gibi siyasidir.
 13. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100394
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu/NEVŞEHİR
  falan filan inter milan...
 14. pozitife giden yolda atılan her adım desteklenmeli ,eleştirmenin ve radikalliğin dayanılmaz rahatlığı içinde siyasi görüşlerinden dolayı atıp tutmak kolay ;bence şantiye şefinin iş güvenliği uzmanı olması mantıklı;ayrıca eğitim sistemine ders olarak iş güvenliğinin girmesi olumlu olmuş ,dakika olaylarına girmemeleri kötü olmuş onun dışında paket iyi
 15. THaNToS İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  1-Eğitim küçük yaşta başlar sen bunu sağlamazsan bir arpa boyu yol alamazsın.(İlköğretimden başlamalı)
  2-Denetim yapmazsan suçluya ölüm cezası da versen boş.(Cezalar zaten var uygulanıyor mu orası şüpheli)
  3-Denetim mercilerinin bağımsız olması gereklidir. (Uzmanların işverenden bağımsız çalışması ve iş durdurulması ile ilgili yetkileri daha geniş olmalıdır.)

  Bizim insanımız salak tabi mevzuatta olanları ısıt ısıt sür halkın önüne.Soma da aynı burada aynı sonra da aynı olacak.
  Böyle gelmiş böyle gidecek. Sanki işin içindeki kuruluş ve kişilere soran var.
 16. Naciye Albayrak İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  91429
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
 17. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Yeni 'iş güvenliği' paketi açıklandı
  Yeni iş güvenliği paketini açıklayan Başbakan Davutoğlu, ölümlü iş kazaları yaşayan şirketin iki yıl ihaleye giremeyeceğini belirtti. Davutoğlu, 2.7 milyon işçinin ise yeterlilik belgesi şartıyla çalışabileceğini söyledi. İşte yeni iş güvenliği paketi...
  [​IMG]
  12.11.2014 10:53

  ANKARA - Başbakan Ahmet Davutoğlu, iş kazalarının önüne geçmek için hazırlanan iş güvenliği paketini açıkladı. Çalışma şartlarını düzeltmek için her türlü terdbirleri alacaklarını söyleyen Davutoğlu, yeni paketi açıklamadan önce şu şekilde konuştu:

  "İş güvenliği uzmanlarının sayısını artırdık. İLO'nun madenlerde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili süreçleri hızlandırdık. Denetim faaliyetlerine de ağırlık verdik. Asansör kazasından sonra, 1610 inşaat durduruldu. Yasal düzenlemeler süreci yönetmek bakımından yeterli olamayabiliyor. İşçiler ve iş veren bir zihniyet dönüşümüne girmeli. Çalışma şartlarını iyileştirmek için her türlü yasal tedbiri alacağız.

  Vatandaşlarımızın kendi hakları konusunda bilgilendirilmeleri çok önemli. İşçimiz, asansörde güvenlik şartları yoksa binmeyeceğim deme hakkını biliyor mu? Hepimizin üzerine düşeni yapması gerekir. Değişim üç evreden geçiyor. Zihniyet, insan unsuru ve yaptırım dengesi. Maliyet ve etki analizlerini çok doğru yapmanız gerekiyor."

  Yeni 'iş güvenliği' paketi:

  1 - Çok tehlikeli işlerde çalışan 2 milyon 700 bin çalışana yeterlilik belgesi geliyor. İşçilerimizin profesyonel olarak yaptıkları işle ilgili mesleki formasyonu, sertifikası olacak.

  2 - Meslek okullarına zorunlu iş sağlığı ve güvenliği dersleri koyacağız.

  3 - Yapı denetim firmaları iş sağlığı güvenliğinde sorumluluk üstlenecek.

  4 - Şantiye şefi mutlaka iş güvenliği uzmanı olacak. Sertifikaya sahip olamayanlar şantiye şefi olamayacaklar.

  5 - Ödül-ceza dengesi getireceğiz, iş kazası olmayan iş yerlerini ödüllendireceğiz. Örneğin çok tehlikeli iş kategorisindeki bir firmada 3 yıl içinde iş kazası yoksa, işsizlik primini yüzde 2 değil yüzde 1 olarak tahsil edeceğiz. Ancak ölümlü iş kazası meydana gelen bir iş yerinde yüzde 2 değil yüzde 3 olacak.

  6 - İdari para cezalarında ciddi artışlar getireceğiz.

  7- Kimse üretim zorlamasında bulunamayacak.

  8 - Rödavans süreleri 15 yıldan az olamayacak şekilde ayarlanak.

  9 - Kamuda rödovans olacak ama bütünüyle başkasına devretme yapılamayacak. Özel sektörde rödovans olmayacak.

  10 - Standartlara uygun koruyucu donanım sağlamayan iş yerine para cezası uygulanacak.

  11 - Acil durdurma halleri müfettişlerin inisiyatifine bırakılmayacak şekilde düzenlenecek.

  12 - Maden işletmeleri en az iki yoldan yer üzerine bağlanmamışsa durdurulacak.

  13 - Ölümlü iş kazasının olduğu işletme yargı cezasının yanısıra iki yıl ihalelerden men edilecek.

  14 - Yeraltı çalışmalarında hazırlanacak programlar en az üç boyutlu hale getirelecek.

  15 - Maden havzasında ne oluyorsa elektronik ortama günlük olarak işlenecek ve takip edilecek.

  16 - Maden ve inşaat sektöründe iş sağlığı ve güvenliği teftişleri görüntülü olarak yapılacak.

  17 - Yılda bir kez yapılan acil durum tatbikatları artık 6 ayda bir yapılacak.

  18 - Acil durumlarda çıkış için 'fosforlu hayat hattı' kurulacak.

  "Madende çalışanlara hayat sigortası geliyor"

  Madenlere yönelik özel ve diğerlerinden ayrılan düzenlemerin getireleceğini belirten Başbakan Ahmet Davutoğlu, madenlerdeki iş güvenliğine yönelik tedbileri şu şekilde sıraladı;

  * Kömür madenlerine yönelik ayrıca bir düzenleme daha yapılacak.

  * Ömrü biten maden işletmesinin rehabilitasyonu ve madenlerin modernizasyonu sağlanacak.

  * Maden işletmetleri çalışanlarına hayat sigortası yapılacak.

  * Maden sahalarının denetimi ve faaliyetleri akredite bağımsız kuruluşların izlemesi sağlanacak.

  * Küçük işletmelerin birleşmesini teşvik edeceğiz.

  * Devlet hakkı bedeli dünya maden değerlerine göre yeniden belirlenecek

  * Ruhsat sahiplerinde değişiş isimlerle alınan bedeller sadece 'ruhsat bedeli' altında toplanacak.

  * Ruhsat bedelinin bir kısmının maden düzenlemesi için kullanılması sağlanacak.

  * Devlet üretimi biten madeni rehabilite edecek ve işletmeyi borçlandıracak.

  * Madende modernizasyon gerekiyorsa devlet bunu yapacak ve işletmeyi faturalandıracak.

  * Maden arama çalışmaları için teşvik mekanizmaları oluşturacağız.

  * Maden işletme ruhsat talebi sırasında mali yeterlilik şartı getirilecek.

  * Maden işletme projelerinin içeriğinin izlenmesine dair yeni düzenlemeler yapılacak.

  * Teknik personelin niteliklerinin yükseltilmesi için düzenlemeler yapılacak.

  "Yasal çerçevedeki eksiklikleri tamamlıyoruz. Ama yasayı çıkarmak yetmiyor, süreç yönetimini hep beraber yapacağız. Denetim mekanizmasını sadece müfettiş üzerinde değil, Ankara'dan ve özel sağlık sigorta firması üzerinde yürüteceğiz.

  Önemi olan işçilerimizin bilincinin artırılması ve vatandaş duyarlılığının sağlanması. Yeni düzenlemer her şeyden önce vatandaşın duyarlılığına emanettir."

  DÜNYA GAZETESİ
 18. gürkan canan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Kamuda iş güvenliği denen birşey yok mu? kimsenin kamuyu ağzına aldığı yok, hayret verici! bunun için kamu dairelerinde iş kazası olup yüzlerce kişi öldüğü zaman mı gündeme gelecek. bunlarınki el kesesinden cömertlik yapmaya calışmak ki bunuda beceremiyorlar! Çünkü Kamuya zorunluluk kendi mali bütçelerine yük getirecek diye düşünüyorlar.
 19. Sema Hashalıcı İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  55319
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Bizim oralarda bir laf vardır "bizim ......... Kuyruksuz doğurdu" denir. Bu eylem planıda bu şekildedir. Evet bazı Arkadaşlara Katılıyorum bazı maddelere iyi diyebiliriz. Lakin her ne kadar ben de sürelerin uzatılmasını çok istesem de bunun yakın zaman da olamayacağı aşikâr.
 20. hülya ünlü İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  59208
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  Aynı şeyleri süsleyip önümüze bırakmışlar. Sanki bir değişlik var gibi. Uzman olarak ne bir yaptırım verilmiş ne süreler uzatılmış bu ne yaaa..