1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Yeni iş güvenliği paketi açıklandı

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve oğuzhan Torun tarafından 12 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  bi arkadaş dağ fare doğurdu demiş aynen katılıyorum.@sait aktaş bahsettiğin konu (özel sigorta) benimde dikkatimi çekti.acaba ölürsenizde bizim üstümüzde yük olmayın mı demek istiyorlar....neyse bu paketi çıkaranları çok tebrik etmek istiyorum bu kadar sansasyonel olayların üstüne (soma ve ermenek gibi) kükreyerek birşey yaparmış gibi gösterip aslında hiç bişiy yapmamak ancak bu kadar güzel yapılabilirdi:) diğer dikkatimi çeken konu isg dersleri konusu ben ortaokullarda hatta ilkokullarda olmasını beklerdim sadece meslek liseleri be üni. lerle sınırlı tutmak bu işin çözümü değildir.kazık kadar adamlara ne kültürü kazandıracaksınız verdiğiniz eğitimlerden bir kültür kazanan oldumu?
 2. Hüseyin Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  97127
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Bunlarin ülkeyi yönetme anlayisi tamamen günü kurtarma. Ölümlü kaza olan yerlere bakin insaat ve maden, hepsi de yandas isadamlarina ait.
 3. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bir saraya 1 000 oda sığdıranlar, madenlere 3-4 tane yaşam odasını çok gördüler. Benim artık hiç ümidim yok. Bu iş her geçen gün daha da kötüye gidecek. Farkındaysanız işin içinde olan bizler, her zaman olayların, konuşmaların, fikirlerin, düşüncelerin ve eleştirilerin dışındayız. Sonunda bileti bize kestiklerinde kimse şaşırmasın.
 4. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
  Açıklananların çoğu zaten mevzuatta yer alıyor, bunların tekrar sanki yeni bir paketmiş gibi lanse edilmesi anlamsız.

  Görünen o ki devletin kurumları hantal ve pasif yapıları ile işin içine bürokrasi ve siyasette karışınca bu işi layıkıyla yürütemiyor.

  Bize mevzuat ve paketlerden ziyade yeni kurumlar ve işi layıkıyla yapacak kişiler lazım.
 5. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  fon tarafından karşılanmaa nasıl bir denetim serbestrliği getirecek açıklar mısınız?
  para 1 cep daha değiştirecek o kadar. işveren seni beğenmezse yine atar
 6. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  16620
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest Uzman
  Sevecan hanım haklısınız.Ancak en azından maddi yönden işverenden bağımsız oluruz.Ayrıca tüm uzman arkadaşlar mevzuatı uygulamak yönünde dik durursa işverenin kaçak güreşme şansı kalmaz. Şu anda işini düzgün yapabilen çok az sayıda meslektaşımız var.
 7. bmelih77 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  aynen katılıyorum.
 8. bekir38 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  111
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  ben bütün bunlardan şunu anladım,
  seneye yine bunları konuşacağız,
  2 sene sonra yine bunları konuşacağız,
  5 sene sonra yine bunları konuşacağız,

  bir arpa boyu yol alamayacağız,
  ve işin ilginci, iş kazalarında dünya rekorları kırmaya devam edeceğiz, (allah korusun)

  bu işler ile ilgili bir iki ülke model alınıp türkiye şartlarına uyarlanmadığı sürece sanırım bunları hep konuşacağız,
  geçen gün haberlerde söylendi sanırım, almanyada madenlerde son 30 yılda 3 iş kazası ölümü olmuş,

  -iyide onlarda bizdeki kadar maden yok,
  burdan şu sonucu çıkaranlarla zaten bir yere varamayız; hep konuşmaya, hep cenazeleri kaldırmaya devam ederiz,, mevlam sonumuzu hayır etsin,,,
 9. Bilal Ç. İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  dostlar alış-verişte görsün gibi birşey olmuş daha kapsamlı daha ciddi birşey olamasını bekliyordum açıkcası..
  mesleki eğitim konusunda çok büyük eksikler var her meslek koluna ait eğitim verilemiyor ve bir çok kezde kişi sayısına takılıyor hatta çalışanlar yaptığı işin meslek kodunu dahi bulamıyor,bulunamıyor..
  daha da vahimi benim korkum iş kazası olan işletmeye bir takım cezai işlem gelmesi ve kamu ihalelerinden men etmesiyle iş kazası bildiriminin azalacağı kaygısını taşıyorum.Bu istatiksel anlamda sayıyı azaltsa dahi iş kazalarının önlendiği anlamını taşımayacak
 10. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  bu maddi yönden bağımsızlık değil
  bu sadece eğer ki işveren maaşınızı düzenli ödemiyorsa işe yarar . başka bir pratiği yok. aksine devlet maaşınızdan komöisyon kesecek bu sayede
  bu iş bununla olmaz, sıkı denetimlerle olur. işveren müfettişten o kadar korkar ki her dediğinizi yapar.
  tüm dünyada bu böyle
 11. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  Yeni yönetim bu gerçekleşen iş cinayetleri karşısında sessiz kalmamak için bir hareket gerçekleştirmek bu..
  Şimdi uygulaması çok güç durumlara yeniden zerk edilmiş oldu. nedir bunlar ;
  1- Mesleki eğitim zorunluluğu getirdik diyorsun ki çoğumuzun bildiği üzre bu vardı. Neydi bu durumu en çok baltalayan şey. sürelerinin uzun olması ve inşaat işlerinde sirkülasyonun çok olması.Şimdi sen iş verene diyorsun ki kardeş sen git parayı yatır işçini 500 saat mesleki yeterlilik eğitimine gönder bu belgeyi alsın 3 gün sonra işi bıraksın.( inşaat işlerinde ki en büyük problem işçilerin şantiyelerde kısa süreli çalışıp işi bırakması)
  2- işi bıraktırma, para cezalarında artış, ölümlü iş kazası sonrası kamu ihalelerinden men ( sanki işyerlerinin hepsi ihaleye giriyormuş gibi), 3 boyutlu izleme, resimli teftiş vb.. bunların hepsi tamamen makyaj. fiiliyatta sorunları çözebilecek işler değil..
  3- '' şantiye şefinin iş güvenliği olma şartı '' nedir bu durum ? şantiye şefi aynı zamanda igu olarak mı çalışacak ? ( ki böyle bi şey olma ihtimali yok) şantiye şefi igu olmuş fakat igu olarak şantiyede çalışmıyor ama eğitimini almışsa bu bize neyi kazandıracak? zaten bu kişilere iş güvenliği eğitimi veriliyor, yapılacaksa o eğitimlerden sonra da zaten konuyla alakalı bilgileri oluyor. bence yapacak adam ozaman da yapardı. Ve bence en önemlisi de işletme körlüğü.
  İşi durdurma konusuna gelince bunu kimin yapacağı da bir muamma. Devlet özetle topu burada üstünden atmış. Bakın biz kanunu çıkardık ama onlar yapmamış durumunu şimdiden yer hazırlıyorlar.

  Siz diktiğiniz gömleği giyeceği kişinin ölçülerini almadan dikerseniz üstüne oturmaz. Konunun özü bu. Uygulayıcılarından bağımsız çıkartırsanız bunları, olmaz.
 12. serkancivan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  98425
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Bakan ntvde aciklama yapti
  1.acil onlem noktasinda bakanliga bildirim yapacak kaza oldugunda bildirim yapilmadiysa onlemi aldiramadiysa 5bin tl ceza ve adli yargi sureci basliyor.
  2.isveren bu yuzden isten cikarirsa maddi tazminat alabilecek igu
 13. Naz Olgaç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  74354
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  birileri başbakana ve bakanlara iş sağlığı ve güvenliği eğitimi vermeli bence. Kanunlarımızda yönetmeliklerimizde neler varmış bi görsünler ona göre paket yapsınlar.
 14. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Ülkenin Çalışma ve Sosyal güvenlik bakanı tehlikeli ve çok tehlikeli firmalarda 10 ile 50 arası çalışanı olan işyerlerine iş güvenliği hizmeti alma zorunluluğunu getirdik deme eksikliğinde ise başbakan veya diğer bakanların ne bildiğini hiç düşünmem bile. Böyle bakan olur mu? Firmalar beni arayıp bizim hizmet almamıza gerek yokmuş bakan öyle demiş diyor. Bu işi yapamıyorsan istifa et bedel ödemeyi öğren. Yapıştınız koltuğa bırakmıyosunuz . Sizinle ve hatalarınızla uğraşmak zorundamıyız kardeşim....
 15. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Tam aynı dakikada TRT Haber kanalında da Kasım Özer konuşuyordu.
  Şok edici şeyler söyledi.
  Meğer iş kazalarının asıl sorumlusu çalışanların dikkatsizlikleriymiş. KKD'ler verilmesine rağmen ağırlık yapıyor vb. nedenlerde takmıyorlar, ve sonucunda da vefat oluyormuş.
  Yeni paketle bunun önüne geçilmiş. Nasıl mı? İşverene haklı olarak iş akdini fesih hakkı ile. Hemen tutulacak raporla gönderilecekmiş.
  İnşaatlarda iskele etrafına perde/ağ olmayan işyerlerinde iş hemen durdurulacakmış. Önceden iyi niyet gösteriyorduk, birşey demiyorduk!( aslında bu bir itiraztır ama anlayana işte) şimdi affetmeyeceğiz dedi.
  Yeni pakette KKD'lere standart da getirdik dedi. Evet. Üzerinde CE işareti olmayan baretler artık kullanılamayacak dedi ( Önceden bu serbestti de biz mi aşırı emniyetli çalışmışız anlayamadım)
  Ölümlü iş kazasında iş verene 2 yıla kadar! hapis cezası yaptırımı da bayram etkisi ile tekrar tekrar söylendi. ( Nedense işverenin ihmalinden oluşan kazada ömür boyu sakatlık, maluliyet sanki sorun değil, çalışan için normal gibi gösterildi. Üzerinde durulmadı bile.)
  Program bitmeden tekrar söz istedi ve tarihi açıklamayı da yaptı.
  İş Güvenliği Uzmanları denetleme mekanizması değil, danışma birimidir. İş güvenliği konusunda hiçbir yaptırımları yoktur. İşveren için çalışırlar, bakanlık için değil. Dolayısı ile maaşlarının ortak ve bağımsız fondan ödenmesi de çok gereksizdir ve böyle bir düşüncemiz de yoktur. Herkes işini yapacak. İşvereni zamanında uyaracak. Bir sorun olursa da sorumluluklarından kaçamazlar dedi.

  Resmi olarak günah keçisi ilan edilmiş de oldu. Hayırlı olsun.
 16. Naz Olgaç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  74354
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  bakan faruk çelik " iş güvenliği uzmanı denetim elemanı ya da müfettiş değil igu firmada işin güvenlik içinde yürümesinden sorumlu kişi patron maaşını veriyor bana sorun yaşatma işlerin yürümesini sağla diyor" diye açıklama yaptı. yani fon mon mümkün değil kasmayın kendinizi.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 13 Kasım 2014 ---
  bakan faruk çelik iş güvenliği uzmanı acil durdurma gerektiren durumlarda bir nüshası işverene bir nüshası bakanlığa bildirecek bildirmek zorunda diyor. bildirmezse belge iptali ve 5000tl idari para cezası var diyor.
  bu neyin nüshası? tutanak tut mu diyor?
 17. serkancivan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  98425
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Ya bunlar kopyala yapistir yontemiyle kanun yonetmelik cikartiyor zaten var olan seyleri bir reform mus gibi soylemek cikardiklari kanunu hic okumamislar egitim sart bunlara.....
 18. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  BENİM ANLADIĞIM: Bu ülke de İş Güvenliği Uzmanlığı işi yapılmaz.. Olmayan Güvenliğimin Uzmanı mı olacam?!?
 19. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bakın söyledikleri her laf hikaye... Kamu ihalelerinden 2 yıl men edilecek diyor davutolu ballandıra ballandıra anlatıyor ayrıntısında ise işverenin suçu mahkeme kararı ile kesinleşirse yazıyor. Yaw zaten hiç bir dava kesinleşmiyor ki kesinleşse de işverenlerin bu davaların neresinde olduğunu çok iyi biliyoruz. Onun için bunların sözlerine inanmayın
 20. Sayın Murat İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  14348
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bu açıklamaların hepsi formalite açıklamalar bir kaza olduğunda gündeme geliklerinde birşeyler yapıyormuş ve yapmış gibi görünüyorlar sadece o işin nasıl yapıldığı iş güvenlik uzmanının nasıl zor şartlarda nelerden fedekarlık ederek çalıştığını anlamıyorlar bilmiyorlar. Madem iş güvenlik uzmanı bulundurmayı da kaldırsınlar zorunlu hale getirmesinler iş güvenlik uzmanının hiçbir yetkisi olmayacaksa ne gerek var en azından sinir stres içinde gece gündüz birşeyler yapacaz diye kenimizi yormayalım bir gün bir işçiye birşey olacak şurada birşeyler eksik kaldımı diye rahat uyuyamamaya başladım günah keçisi olduğumuzu biliyordum da insanın yüzüne de direk söyleyince zoruna gidiyor insanın bunca şey yaptıktan sonra...