1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Yeni iş güvenliği paketi açıklandı

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve oğuzhan Torun tarafından 12 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Fatih Orkun ÇEÇEN İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  arkadaşlar tamam çoğu konuda haklılık payınız var fakat hepiniz bu işleri bilerek başladınız. para çok ya bu işte hani ondan. bile bile lades dediniz ve muhalefeti iş haline getirmişsniz.
 2. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  "Sussam gönlüm razı değil, söylesem tesiri yok" demiş ya üstad. Bizimkiside o hesap...
 3. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş Sağlığı ve Güvenliğinin 3 tarafı yok muydu? işveren,çalışan ve devlet....İşverenle devlet işbirliği yapmış çalışanı dövüyor sonra gelip İş güvenliği Uzmanını niye dövmemize engel olmadın diye içeri atıyor bu nasıl iştir?
  1 ay önce acil işin durdurulmasına yönelik yaptığım şikayette halen sonuca gidemedik inşaat bitecek neredeyse kimsenin denetlemeye falan geldiği yok...Devletin görevi denetim yapmak değil mi yoksa sertifika verip günah keçisi mi bulmak?
  Şikayetim sonucu belki yasal yükümlülüğümden kurtuldum ama bir çalışanın ölmesine engel olabiliyor muyum sonucu değiştire biliyor muyum hayır? Sorumluluk veriyorsanız yetki de vermelisiniz yoksa bir arpa boyu yol gidilemez...
 4. PERVER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  83466
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Alstom Power
  İsterse 1000 adet iş güvenliği paketi çıksın, bu düzen değişmedikçe ölümlü iş kazaları daha çok olur. İş güvenlik uzmanları maaşlarını kendi çalıştığı yerden para alana kadar değişen bir şey olmayacaktır. Üstelik biz neyden bahsediyoruz beynimizi bunlarla yordular ve yormaya da devam edecekler. Bu paketlerde milletvekillerin, bakanların ellerinden geçiyor. Çoğu milletvekillerin ve bakanların fabrikaları, firmaları var; hiç kimse kendi oturduğu dalı kesmezler çünkü kestiklerinde ilk düşecek olan onlardır. Size soruyorum neden oturduğu dalı kessinler ki.
 5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  [​IMG]


  Sayın ERKAN DÜNDAR (10071),

  "Ben Yaptım Oldu" Anlayışı ile Hazırlanan "İş Güvenliği Eylem Paketi" Boş Çıkmış
  Dağ Fare Doğurmuştur.
  Paket İş Cinayetlerinin Sürmesine Engel Olmayacaktır.


  Başbakan tarafından 12.11.2014 tarihinde "İş Güvenliği Eylem Paketi" açıklanmıştır. Paketin hazırlanma sürecinin uzun zamandır devam etmesi ve Bakanlıklar arasında koordinasyonlu olarak bir çalışma yürütüldüğünün açıklanması sonucu kamuoyu nezdinde, işçi sağlığı ve güvenliği hususunda köklü reform niteliğinde çözümlerin geleceği konusunda bir beklenti oluşmuştur. Ancak paket genel görünümü itibarı ile beklentileri karşılayamamıştır.

  Paket içerisinde çok tehlikeli işlerde çalışanların mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu, madenlerin iki yol ile yeryüzüne bağlı olması, şantiye şeflerinin iş güvenliği uzmanı olma zorunluluğu zaten mevzuatta olması nedeniyle yeni bir düzenleme olarak sunulması yeni bir gelişme değildir.

  Özel sektörde rödovans uygulamasının yapılmayacağı olumlu bir gelişme olarak kabul edilmekle birlikte; kamuda gizli bir özelleştirme uygulaması olan rödovansın en az 15 yıllık süre ile güvence altına alınarak devam etmesi aslında hiçbir şeyin değişmediğinin ve değişmeyeceğinin de bir göstergesidir.

  Maden işçilerine hayat sigortası yaptırılması ve denetimin özel yetkili kuruluşlar tarafından sağlanması hususları özelleştirme uygulamalarının yaşamın her alanında artarak devam edeceğini göstermektedir.

  Teknik ve daimi nezaretçilere, "iş güvenliği uzmanı" olma şartının getirilmesi işverenin cezai ve hukuki sorumluluklarının maden mühendislerinin üzerine yüklenmesi sonucunu doğuracaktır. Olması gereken, teknik ve daimi nezaretçilerin iş güvencesi ve mesleki bağımsızlık koşullarının sağlanmasıdır. Madencilikte; üretim ile iş güvenliği iç içe bir bütün halinde olması nedeniyle maden mühendisliği eğitiminde işçi sağlığı ve güvenliği konuları detaylı bir biçimde işlenmektedir. Zaten hali hazırda teknik ve daimi nezaretçilerin büyük bir çoğunluğu, belge alarak yeni iş alanlarında çalışabilecekleri umudu ile iş güvenliği uzmanlığı belgesi edinmiş bulunmaktadır. Dilerdik ki bu açıklanmadan önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı`nın koordinasyonu ile ülkemizde kaç maden mühendisinin iş güvenliği uzmanlığı sertifikasına sahip oldukları araştırılmış olsa idi, maden mühendisinin birçoğunun zaten İş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olduğu görülecekti.

  Getirilmek istenen bu düzenleme ile sadece işverenin maliyetlerinin azalması sağlanacaktır. Başka bir görev verilemeyecek olan iş güvenliği uzmanına, teknik nezaretçilik görevinin de yaptırılması hem işçi sağlığı ve güvenliği uygulamalarına hem de maden mevzuatına uygun değildir.

  Yetkililerce daha önceden paketin içinde yer alacağı dillendirilen mesleki bağımsızlığa yönelik iş güvenliği uzmanlarının ücretlerinin bir hesapta toplanarak ödenmesi çalışmasının ise paketten çıkarıldığı görülmektedir. Sadece iş güvenliği uzmanlarına yönelik olmayıp, teknik nezaretçileri de kapsaması gereken, uzman ve nezaretçilerin özgürce karar verebilmesini ve görevini layıkıyla yerine getirebilmesini sağlayacak mühendislerin ücretlerinin işverence ödenerek oluşturulacak fonun hayata geçirilmesi gerekmektedir.

  Pakette 3 yıl içinde iş kazası olmayan çok tehlikeli iş yerlerinde işsizlik sigortası priminin işveren payını yüzde 2 yerine yüzde 1 olarak tahsil edileceği, ancak takip eden yılda, ölümlü iş kazası meydana gelirse aynı primin yüzde 3 olarak tahsil edileceği belirtilmiş ve ödül-ceza dengesi ile hem kazalarının azaltılacağı hem de işverenlere ciddi bir teşvik sağlanacağı belirtilmiştir. Ülkemizde çalışanların birçoğunun ücreti asgari ücret üzerinden ödenmektedir. Asgari ücret üzerinden işverenlerin işsizlik sigortasına ödedikleri %2 oranındaki prim ise 22,68 TL`dir. Yani işveren işyerinde iş kazası yaşanmaması durumunda çalışan başına, 11,34 TL ödüllendirilmiş, kaza olması durumunda ise fazladan 11,34 TL ödeyerek cezalandırılmış olacaktır.

  Ülkemizde meydana gelen kazaların yarısının 50`den az işçi çalıştıran işyerlerinde meydana geldiği gerçeği karşısında, 10 işçi çalıştıran işverenin ayda 113,4 TL, 50 işçi çalıştıran işverenin ise ayda 567 TL az veya fazla ödeme yapmasından bahisle iş güvenliği kurallarına uyacağını düşünmek biraz fazla optimistlik içermektedir.

  Sonuç olarak açıklanan paketin, Bakanlıklar arasında koordinasyon sağlanmadan, meslek odalarının görüş ve önerileri alınmadan aceleci bir şekilde hazırlandığı ortaya çıkmaktadır. "Ben Yaptım Oldu" anlayışı ile hazırlanan paket sorunun kaynağına inmeden, pansuman çözümler içeren bir taslak olmaktan öteye ne yazık ki geçememektedir.

  Yeni Somalar, Ermenekler yaşamamak için defalarca söyledik ve tekrar söylüyoruz.

  -Yaşanan sorunların çözümü için demokratik katılımın esas alınarak üniversiteler, sendikalar, meslek odaları ve devlet birlikte tüm tarafların eşit katılımı ve ortak kararı ile bilimin ve hukukun evrensel kurallarına uygun olarak işçi sağlığı ve iş güvenliği mevzuatı ve sistemini yeni baştan düzenlemelidir.

  -Yapılacak iş güvenliği düzenlemelerinde emek örgütleri ile meslek odalarının yönetiminde eşit olarak temsil edildiği, bünyesinde mevzuat, denetim, eğitim ve bilimsel araştırmalar yapılan birimlerin yer aldığı özerk bir Ulusal İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kurumu kurulmalıdır.

  -İşçi sağlığının piyasalaştırılmasına ve taşeronlaştırılmasına neden olan İş Sağlığı Hizmetleri uygulamalarına derhal son verilmelidir.

  -İş Güvenliği Uzmanları ile İşyeri hekimlerinin mesleki bağımsızlığı ile iş ve ücret güvencesi devlet tarafından güvence altına alınmalıdır.

  -İş güvenliği denetiminin sigorta şirketleri aracılığı ile özelleştirilmesi ve piyasalaştırılması yerine kamu eliyle yürütülmesi gereken ve yürütülen denetim sistemi güçlendirilmeli ve sorunları çözülmelidir.

  -Madencilik alanında rezerv kaybı ile iş güvenliği sorunlarının çözümü için "Havza Madenciliği" ne geçilmelidir.

  -Madencilik alanında özelleştirme uygulamalarına son verilmeli özelleştirilen madencilik kuruluşları tekrar kamu eliyle işletilmelidir.

  -Madencilikte taşeronluk ve rödovans uygulamaları yasaklanmalıdır.

  -Teknik nezaretçilerin mesleki bağımsızlığı ve ücreti güvence altına alınmalıdır.

  -Madenciliğin, mühendislik bilim ve esaslarına göre yürütülmesi için her işletmede her vardiyada maden mühendisi istihdamı sağlanmalıdır.

  -Madenciliğin kendine özgü sorunları ve yapısı olması nedeniyle "Maden İş Kanunu" çıkarılmalıdır.

  -Madencilik kurum ve kuruluşlarının yeniden yapılandırılarak "Madencilik Bakanlığı" kurulmalıdır.


  TMMOB Maden Mühendisleri Odası
  Yönetim Kurulu
  13 Kasım 2014, Ankara
  TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI'ndan mesaj almak istemiyorsanız. e-Posta adresinizdenmaden@maden.org.tr durumu belirtir mesaj atmanız yeterlidir.

  [​IMG]

  COPYRIGHT © 2005 - 2014 [​IMG] [​IMG] TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI
  KIZILAY SELANİK CADDESİ YEŞİM APT. NO:19/4 06650 ÇANKAYA - ANKARA
  TEL: +90 312 4251080 Faks:312 4175290
 6. Mikail ERDAŞ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  MEB
  İş güvenliği Üniversite ve meslek yüksek okullarının bir çoğunda zaten ders olarak okutuluyor. Mesele bu kültürün yaygınlaşması mı yoksa tüm çalışanları üniversite mezunu yapmak mı? Burası Türkiye!!! Bu eğitimi almak için ya üniversite mezunu olacaksın yada belge almış olmak için 1-2 saatlik göstermelik kurslar düzenleyerek eğitimi yapıldı gösterip geçiştireceksin.
 7. URUNGU İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44398
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  mimar sinan anadolu teknik lisesi
  Sorunu çözmek istemeyince dolandırıp duruyorlar
 8. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Gerçrkten çok teşekkür ederim. Aynen, iş cinayetleri bal gibide siyasidir.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 13 Kasım 2014 ---
  He paket çok iyi :) paketleyip göndermişler :) pozitife giden bu yolda daha kaç bin kişi daha ölsün sevgili uzmanım?
 9. bmelih77 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  süper yorum daha ne denir ki :)
 10. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Yoksa sen Faruk ÇELİK misin çakma hesap mı açtın ?
 11. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  45622
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gediz Madencilik A.Ş
  Arkadaşlar yeraltı kömür ocaklarında yaşam odası olmaz! Bizler uzmanlarız ilk hedefizimiz tehlikeyi kaynağında yok etmek olmalıdır.Yoksa sen eski imalatla gerekli emniyet topuğunu bırakmaz suyu patlatırsan yaşam odası ne yapacak 10 tane yaşam odası olsa ne yazar?Kim ulaşabilir o odaya, ulaşan nasıl açar kapısını, açıp içine sığınan emniyette olan bir insan yaklaşık 1 aydır nasıl hayatta kalır vs.vs. Yeraltında su patlaması dediğimiz şey öyle dışarıdan düşünülebilecek bir şey değildir.Baraj kapaklarının açıldığını ve gelen suyun o dar kesitli ocak içine dolduğunu düşünün. Her şey bir kaç dakika içinde sona erer. O yüzden reaktif değil de proaktif olabilmek adına bu suyu patlatmamanın yolunu bulmalıyız.Su patlarsa(kontrolsüz) yapacak çok şey kalmamıştır. Saygılar,selamlar.
 12. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Ayrıca madenlerde inşaatlarda çalışanlar (para çok ya) bu işten dolayı bir gün ölme ihtimallerini biliyorlar değil mi ? Onlarda mı bile bile lades yaptı yani haklarını aradıkları zaman da sizin tabirinizle "muhalefet" mi oldular ? Şimdi onlara da bu işleri bilerek başladınız mı diyelim ? asdasdasd
 13. Fatih Orkun ÇEÇEN İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  ayda 1 kez yeraltına inen uzmana bişi olmaz. hatta inmiyordur bile. bu sistemle ayda 1-2 saat gidilen yerde uzmana bişi olmaz. yemeğini yiyip dönüyordur.
 14. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  Yani sen diyorsun ki benim evime giden 1 tek yol var ve o yolda çukur var ve ben evime giderken sürekli o çukura düşüyorum çukurdan çıktıktan sonra da diyorum ki olsun ama bunu ben istedim kim dedi evi burdan al diye. Halbuki yoldaki çukurun, o çukuru kapatmayan ve bunu düzeltmeyen idarenin bir suçu yok. kendim ettim kendim buldum..

  Buradaki herkes bi şekilde bu işe başladı gönül verdi. Yaptığımız İş Güvenliği ve de işçinin sağlığı..ben bu 2 unusuru korumak ve gözetmek adına gördüğüm her hatayı düzeltmenin yoluna giderim.. Bu işin riski çok diyip işten kaçmam. Arkadaşların söylediği sözler de muhalefet için değil yapılan yanlışlığın giderilmesi için.
 15. pelin.a İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Yazık..
  Uzman süre ve yetkisini artıracaklarına hala kulağı ters taraftan tutma peşindeyiz demek..

  ''Müfettiş Sorar, Uzman Önerir'' kafasıyla işverene hiçbir uzman bir çivi dahi çaktırtamaz!!
 16. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Fatih Hocam ben işçilerden bahsediyorum kaldı ki uzmana bir şey olmaz demek te son derece yanlış bir şey. Bırakın ayda 1-2 saat uğrayan uzmanı hayatında belki bir daha asla uğramayacak olan iş müfettişi bile ölüyor


  İskeleden düşen iş müfettişi hayatını kaybetti
  ANKARA'dan Kayseri'ye gelen iş mefttişi 29 yaşındaki Naci Ayvalıoğlu ile inşaat mühendisi Baki Güneş, 8 katlı inşaatın 5'inci katında denetim yaparken iskelesinden düşerek öldü.

  Mükremin ÖKSÜZGİL/ KAYSERİ, (DHA)

  Olay, merkez Melikgazi İlçesi Tacettinveli Mahallesi'ndeki Hassan Yapı'ya işyeri ve konutinşaatında meydana geldi. Ankara'dan gelen 25 iş müfettişinden biri olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Güvenliği Ankara Grup Başkanlığı'nda görevli ve 1 yıllık evli 29 yaşındaki Naci Ayvalıoğlu, firmanın inşaatı mühendisi Baki Güneş ile birlikte inşaatta denetleme yaptı. İnşaatın 5'inci katındaki iskelenin çökmesi sonucu Müfettiş Ayvalıoğlu ve Güneş, 2'nci kattaki dükkanların olduğu bölümün terasına düştü. Müfettiş Naci Ayvalıoğlu ile kendisine inşaatı gezdiren inşaat firmasında görevli mühendis Baki Güneş olay yerinde öldü. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

  Bizler tabi ki bu işi para için yapıyoruz ama nasıl bir doktor hastasını hayata döndürünce huzur doluyorsa şahsen kimi nerde ne zaman kurtardığımızın farkında olmasak ta bu işi yaptığım için huzur doluyorum. Bana sorarsan çok para için mi girdin "HAYIR" maden mühendisi olarak girdiğim Türkiyenin en büyük firmasında bana kepçe sürdürtmeye çalıştıkları için, insanlara insan muamelesi yapmadıkları için çıktım ve şikayetlerde bulundum. Yoksa keyfim yerindeydi 3 ayda 1 çift maaş yılda en az 3-4 maaş ikramiye emin ol.
 17. Fatih Orkun ÇEÇEN İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  beni yanlış anlıyorsunuz. sistem işini sevenlerle değil parayı seçenlerle dolmuş durumda. sen dediğin gibi davranıyorsun fakat o şekilde davranmayanların baltalaması işi önemsiz hale getirdi. fakat ne yapılırsa yapılsın eleştirilecekmiş gibi bir izlenim yarattılar forumda. bir şeyi önerirken çözümü şu şekilde olmalı diyerek öneride bulunmak gerekiyor. mesela uzmanlar bağımsız olsun işverenin baskısından kurtulsun diyor herkes. tamam doğru bir yaklaşım fakat ben olaya şöyle bakıyorum. diyelimki bağımsız oldu tüm uzmanlar olacakları sıralayalım. günde 100 iş yerinde iş durudurulacak uzman tarafından iş veren hadi ordan diyecek çalışmaya devm edecek. 1 haftada uzmanlar tarafından durdurulan işyeri sayısı 700 olacak. devlet bu 700 işyerine teftişe gelmeli ki uzmanı haklı olarak görsün fakat işler ani olarak değiştiği için gelindiğinde göremeyecek. hergün 10 larca işyerinde sıkıntı olacak. uzman sadece öneren adam olsa ve yargıda sorumluluğu bulunmasa varım ben buna.
 18. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  SGK varken devletin işçiler için özel hayat sigortası yaptırın demesi ne kadar mantıklı ve doğru birşey acaba? ve sigorta yaptırmak kazaların azalmasına nasıl katkı yapar biri bana açıklayabilir mi?

  ben öğrenciyken yeraltı, ve açık ocakta staj yaparken bile sigorta şirketleri maden deyince yapmıyorlardı zonguldak gibi özel kömür ocaklarında çalışan işçilere hangi sigorta hayat sigortası yapacak merak ediyorum!
 19. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  [
  devletin sigorta şirketlerine zorunluluk koyma gibi bir durumu oluyor sanırım. trafik ya da doktorların mesleki sigortası gibi. maddi üst limiti de poliçe içeriğini de devlet belirliyor.
 20. ramazanyilmaz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  82742
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  sigortacılar firmalarla anlaşmadan önce denetliyor sonra şunları şunları yaparsan sigorta yaparız diyorlar. her sigortacı da isteyince mecburen firmalar da yapıyo. devlet yetkilileri aynı zihniyetin maden içinde geçerli olacağını düşünüyorlar ama uygulama aşamasında ne kadar başarılı olurlar meçhul. Sigorta firmaları bu kadar tehlikeli işin altına girmezler.