1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yeni kanun tasarısı

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Orkun Dalyan tarafından 29 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Emine Günbatar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  18410
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  uzman.png

  Anlamadım, inşaat mühendisi olmayan uzman çalışacak mı çalışamayacak mı :eek:
 2. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Kesin bir şey yok. çalışıp çalışmayacağını bakanlık belirleyecek diyor.
 3. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  yazık yazık yazık şantiye şefliği de yapılmaz bu saatten sonra o_O
 4. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  41360
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest
  İnşaat mühendisi yetersizliğinden bu madde işlemez gibi geliyor bana.
 5. Naz Olgaç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  74354
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  valla şantiyelerde koşan biri olarak çok sevinirim inşaat mühendislerinin uzmanlık yapmasına ammavelakin hadi inşaat mühendisleri uzman oldu bunlar c olacak
  yükseltme sınavları bitti
  c inşaata bakamayacak
  inşaat mühendisi olmayan b ve a inşaata bakamayacak
  kafalar bi milyon oldu bence inşaatlara uzman ataması olmasın temiz iş olur :D:D:D:D
 6. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  talebi olan herşeyin arzı bulunur,
  mecburiyet gelip de yeterli adam olmayınca ücreti bir tık arttırırlar, o zaman gönüllü olan olur. İnşaat firmaları baya fazla para kazanıyorlar zaten, biraz bonkörlük onları zora sokmayacak, inşaat mühendislerini de bu işe heveslendirecektir.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 2 Aralık 2014 ---
  upload_2014-12-2_13-31-45.png
  şu maddeye dikkatinizi çekerim, : madenlerde sadece maden inşaatlarda sadece inşaat
  daha önce açıklamada öyle demişlerdi ama tasarı böyle çıktı
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 2 Aralık 2014 ---
  sizin bakış açınıza göre haksızlık olabilir ama imkansız değil, geliyor işte gördüğünüz gibi.
  inşaatta çalışan işçilerin güvenlik çıkarına bakarsanız da bu şekilde çıkması gerekiyor
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 2 Aralık 2014 ---
  hangi odalar?
  bence inşaat müh odası ve maden müh. odası da bu maddenin böyle olmasını ister. iş güvenliği uzmanı odası yok malesef
 7. bu şantiye şefinin iş güvenliği olma zorunluluğu 2017 de başlayacak diyorlar doğru mu?
 8. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  yok, direk çalışamayacak diyor,
  inşaatlara sadece inşaat mühendisi bakacak .
  ama diğer sektörler için bakanlık belirleyecek
 9. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Her ne kadar cümlenin başında "sadece inşaat" ve "sadece maden" mühendisi diyorsa da cümlenin sonucunu "usul ve esaslar bakanlıkça belirlenir" şeklinde bağladığı için, bakanlık ekstra bir tebliğ yayınlamadığı sürece zorunluluk olmadığı düşünüyorum.
 10. Murat Sayar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  18702
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Çukurova Gayrimenkul
  Benim anlamadığım hadi diyelim geldi yaptılar inşaatlar da sadece inşaat mühendisi olsun en basiti inşaatlarda kimyasal maddede kullanılıyor o zaman ne olacak ne anlayacak inşaat mühendisi ya da koğuşlarda yemekhanelerde hijyen ya da parke kesiminde döner elektrikli aletler? inşaatlar da kullanılmayan sektör dalı yok sadece inşaat mühendisi iş güvenliğini sağlaması kazaları azaltmaz şu anda yapılandan fazla önlem aldıramaz!
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 2 Aralık 2014 ---
  Madem böyle birşey yapacaklar ben sınavlarda maden ve yapı işlerinden sorumlu olmak istemiyorum sektörel soru sorsunlar! neden sınavlara her konudan her yönetmelikten sorumlu oluyoruz? bana göre saçmalık devlet bi kanun çıkardı onun arkasında dursun yeter onun dışında kurcaladıkça iş çıkılmaz hal almakta kazalar önlenmemekte aksine artmakta ülkede ve çözümü inanın bu olmaz olmayacakta!
 11. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  1231
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel Şirket
  Elektrik Mühendisi ve makina mühendisi odaları. İnşaatte sadece inşaat mühendisi yok.
 12. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
 13. hakan aktaş İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  53700
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  çaba osgb
  usül ve esasları bakanlık belirlemediği sürece mevcut durumda bir değişiklik yok arkadaşlar. cümleden anlaşılan bu.

  Fakat sadece inşaat mühendisleri bakacaksa inşaatlara bir müddet inşaatlar başıboş kalacak. Kurumsal ve büyük firmalar haricinde özellikle Anadolu'da inşaatlarda inşaat mühendisi görmek neredeyse imkansız. şantiye şefleri hiç uğramıyor desem yalan olmaz. bu alışkanlıklar İSG uzmanlığında da devam ederse ciddi sıkıntılar olacaktır. hatta en kötüsü bile inşaat mühendisinden iyi olur kanaatindeyim. tabi bunu 8 10 daire yapan yada şantiyesine inşaat mühendisi uğramayan yerler için söylüyorum. mevcut durumda en azından uzmanlar konuya hakim olmasa da iyi kötü yaptırımlarla bilinçlendirmelerle İSG kültürünü alıştırmaya çalışıyorlar. eğer bakanlık usül ve esas belirleyecekse kesinlikle inşaatlar için bir takip mekanizması oluşturması lazım. buda neredeyse imkansız...

  madenlerde ise zaten teknik nezaretçi İSGden önce de her şeyden sorumluydu hala her şeyden sorumlu. değişik bir durum yok madenler için. halen maden de bir sıkıntı olsa işverenle beraber ilk çağrılan teknik nezaretçi olur ve yine ilk bakılan İSG tespit öneri defteri değil teknik nezaretçi defterine bakılır. Nasıl olsa her şeyi maden mühendisine kitliyoruz İSG'yi de kitleyelim tam olsun demişler...
 14. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  41360
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Serbest
  Tasarıya karşı çıkmaktansa, Makine mühendisleri ve elektrik mühendisleri odasıda sadece kendinin bakacağı branşları talep eder. Makine mühendisleri Derler ki mesela metal, motor benzeri sektörler bizim olsun,elektrik mühendisleride derki elektrik ile ilgili tesisler bizim olsun. Bence karşı çıkmaktan ziyade böyle bir yol izlerler.
 15. daha çook tasarı yapılır bu kanunun üstüne yarın bir toplu ölüm daha hemen tasarı
  dklar 10 20 40 şeklinde yeni tasarıda merak edenler
  hani paydaş mevzusu varya hani burda uzmanların hapsini engelleyecek bi şey yok
  biz paydaş değilmiyiz gerçi ben değiim artık paydşlar düşüsün :D
 16. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  1231
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel Şirket
  Karşı çıkacaklardır ki daha öncede karşı çıktılar. Bir şantiyede iş kalemlerini düşünürsen elektrik her safhasında var. Mekanik gene aynı şekilde, mimarlık desen oda aynı şekilde tüm şantiyeyi inşaat mühendisi yapmış olsaydı yapı demetimde görevli personelleri neden sadece inşaat mühendisliğine vermediler? Makina mühendisi, mimar, elektrik mühendisi, inşaat mühendisleri vardır. Eğer böyle çıkarsa ben kendim dava ederim. belli bir iş için bu sistemde uzmanlık olmaz, kimya mühendisi olabilirsin belki şantiyede yılların geçti bilemezsin. bize verilen belgenin branşlara göre olması gerekirdi. eski sistem öss gibi olurdu o zaman kendi branşından soru çözene çok puan olması gerekirdi. Kimya mühendisi, biyoloğlarda ayni bizler gibi sınava ve yönetmeliklere hazırlandılar çalıştılar. Şuanda birçoğu şantiyede tecrübe kazanmaktalar. Ayrıca fizik mühendisi, fizik öğretmenleri nerede çalışacak?? Faruk ÇELİK sorunun yetersiz uzmanlardan olduğuna inanmakta ve suçu bize atmakta! İnşaatta yaşanan iş kazalarına bakın yüksekten düşmedir. Bunun önüne inşaat mühendis koyarak mı geçmeyi düşünüyor? Bunu uzman değil kalfası, saha mühendisi, şantiye şefi, proje müdürü, hepsi görmekte ve çalışmalarına göz yummaktadır. Türkiye’ de iş güvenliği "MIŞ" gibi yapıldığı sürece hiç bir zaman doğruya gidilmez. Uzaman yetersizse bakanlık olarak "eğiteceksin" bakanlığın arşivindeki dosyaları yayınlayacaksın, anlatacaksın. Bakanlık istiyor ki en bilgili ben olayım! Öyle dokümanları var ki uzman olmayan bir kişi bile okusa birçok şeyin farkına varır ve öğrenir.
  Burada bu ayrımı yapan işveren olmalıdır. İşveren istiyor ki en az 5 yıllık tecrübeli olsun, A sınıfı olsun, inşaat mühendisi yada dengi branşlarda olsun, İngilizcesi olsun, yönetmelikleri ezbere bilsin, benim uygunsuz olan yerlerimi işin kitabına uydursun... Eeee ücret??? 3 bin lira 5 bin lira veririm! Onlarında işine gelmediği için ücretler diğer şantiyeye uygun olmayan branşlardaki arkadaşları tercih ediyorlar. Onlarda kendi sektörlerinde ücretler düşük olduğundan kabul etmek zorunda kalıyorlar. Birçok şeyi görüp süsüyorlar, sanmayın ki farkında değiller. 3 , 5 kere işveren sus otur dedikten sonra hangi uzman orada iş yapmak ister, doküman hazırlamak ister sorarım??
  Bu form sitesi olmasa tahmin ediyorum ki birçok yeni işe başlayan arkadaşımız horlanacaktı.@Erkan Bey'e tekrar teşekkür ediyorum. Her ne kadar şamar oğlanına döndüm, herkes bize posta koyuyor dese de:=)) meyve veren ağacı taşlarlar:=) Birbirimizi eleştrimek yerine bence birlik olma zamanı gelmiştir. Bu kiritik dönemde birbirimize sahip çıkmamız gerekir. Genç yaşlarda olduğumuzdan yaşlı kurtların(işveren) bizi yemesine izin vermemeliyiz. Biz birbirimizin yaptığı işlere affınıza sığınarak "Bok" atarsak, kötülersek aslında o işi yapan kişiye kötülük etmek yerine kendi mesleğimizide kötülemiş oluyoruz. Bazıları diyecektir, uzmanların bazıları hakketen hak ediyor diye, biz yanlış olduğunu söylüyelim doğru yolu gösterelim eğer o düzeltmez ise ileride işsiz kalacak o kişi olacaktır.
 17. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  diğer sektörler için bakanlıkça belirlenir diyor.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 3 Aralık 2014 ---
  Onlar için çok sıkıntı olacağını sanmıyorum, sınıflandırma olduğu zaman onlar için de gayet geniş çalışma alanları olacak. kaldı ki itiraz etmesinler zaten. bir elektrik mühendisi de makine mühendisi de madende bilinmesi gerekenleri bilemez öğrenmesi uzun zaman alır, öğrenene kadar da bi 301 kişi daha kaybederiz.
 18. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  işin her detayına değil ağırlıklı işe bakılır.
  Lütfen kişisel algılamayın ama bu işin doğrusu bu, zamanında yanlış kanun çıkardı diye arkasaında durmaya çalışması doğru değil. düzeltmeli bu kanunları.
  bu kazaların artması bunlardan. işten anlamayan uzmanı işveren de kandırıyor.
  sınav konusuna ise katılıyorum. sınavların ona göre olması gerekiyor.
 19. krmlseker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  sanki madenlerde veya inşaatlarda ölenlerin tek sorumlusu maden mühendisleri veya inşaat mühendisleri... iş güvenliği uzmanlarının yönetmelikleri ve kuralları uygulayamaması değil sanki...sanki bugüne kadar madenlerde maden mühendisi inşaatlarda inşaat mühendisi yoktu ... NOT:Somada 9 iş güvenliği uzmanının hepsi maden mühendisiydi.
 20. Serkan Sü İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gemi İnşa A.Ş.
  Hangi meslek gruplarının hangi sınıflara bakacağına dair tebliğ açıklandı;

  ÇOK TEHLİKELİİŞLERDE GÖREVLENDİRİLEBİLECEK İŞ

  GÜVENLİĞİ UZMANLARI HAKKINDA TEBLİĞ


  http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/06/20130614-6.htm

  41.10.02

  Konut yapı kooperatiflerinin faaliyetleri

  İnşaat Mühendisi, Mimar, Yapı Öğretmeni, İnşaat Teknik Öğretmeni

  41.10.03

  İşyeri yapı kooperatiflerinin faaliyetleri

  İnşaat Mühendisi, Mimar, Yapı Öğretmeni, İnşaat Teknik Öğretmeni

  41.20.01

  İkamet amaçlı olmayan binaların inşaatı (fabrika, atölye vb. sanayi üretimini amaçlayan binalar ile hastane, okul, otel, işyeri, mağaza, alışveriş merkezi, lokanta, kapalı spor tesisi, cami, kapalı otopark, tuvalet, vb. inşaatı)

  İnşaat Mühendisi, Mimar, Yapı Öğretmeni, İnşaat Teknik Öğretmeni

  41.20.02

  İkamet amaçlı binaların inşaatı (müstakil konutlar, birden çok ailenin oturduğu binalar, gökdelenler vb.nin inşaatı) (ahşap binaların inşaatı hariç)

  İnşaat Mühendisi, Mimar, Yapı Öğretmeni, İnşaat Teknik Öğretmeni

  41.20.03

  Prefabrik binalar için bileşenlerin alanda birleştirilmesi ve kurulması

  İnşaat Mühendisi, Mimar, Yapı Öğretmeni, İnşaat Teknik Öğretmeni

  41.20.04

  İkamet amaçlı ahşap binaların inşaatı

  İnşaat Mühendisi, Mimar, Yapı Öğretmeni, İnşaat Teknik Öğretmeni

  41.20.05

  Mevcut ikamet amaçlı olan veya ikamet amaçlı olmayan binaların yeniden düzenlenmesi veya yenilenmesi (büyük çaplı revizyon)

  İnşaat Mühendisi, Mimar, Yapı Öğretmeni, İnşaat Teknik Öğretmeni

  42.11.01

  Oto yollar, kara yolları, şehir içi yollar ve diğer araç veya yaya yollarının inşaatı

  İnşaat Mühendisi, Mimar, Yapı Öğretmeni, İnşaat Teknik Öğretmeni

  42.11.02

  Yol yüzeylerinin asfaltlanması ve onarımı, kaldırım, kasis, bisiklet yolu vb.lerin inşaatı, yolların vb. yüzeylerin boyayla işaretlenmesi, yol bariyeri, trafik işaret ve levhaları vb.nin kurulumu gibi yol, tünel vb. yerlerdeki yüzey işleri

  İnşaat Mühendisi, Mimar, Jeodezi ve FotogrametriMühendisi, Jeofizik Mühendisi, Jeoloji Mühendisi, Maden Mühendisi, Makine Mühendisi, Endüstri Mühendisi, Elektrik Mühendisi, Elektrik-Elektronik Mühendisi, İnşaat Teknik Öğretmeni, İşletme Mühendisi, Kimyager, Yapı Öğretmeni

  42.11.03

  Havaalanı pisti inşaatı

  İnşaat Mühendisi, Mimar, Yapı Öğretmeni, İnşaat Teknik Öğretmeni

  42.12.01

  Demir yolları ve metroların inşaatı (bakım ve onarımı dahil)

  İnşaat Mühendisi, Mimar, Yapı Öğretmeni, İnşaat Teknik Öğretmeni, Makine Mühendisi, Maden Mühendisi, Jeoloji Mühendisi

  42.13.01

  Köprülerin inşaatı (yükseltilmiş kara yolları-viyadükler dahil)

  İnşaat Mühendisi, Mimar, Yapı Öğretmeni, İnşaat Teknik Öğretmeni, Makine Mühendisi, Maden Mühendisi, Jeoloji Mühendisi, Metalurji ve Malzeme Mühendisi, Malzeme Bilimi Mühendisi, Metalurji Öğretmeni

  42.13.02

  Tünel inşaatı

  İnşaat Mühendisi, Mimar, Yapı Öğretmeni, İnşaat Teknik Öğretmeni, Makine Mühendisi, Maden Mühendisi, Jeoloji Mühendisi

  42.21.01

  Akışkanlar için uzun mesafe boru hatlarının inşaatı (petrol ürünleri ve gaz taşımacılığı ile su ve diğer ürünlerin taşımacılığına yönelik karada ve deniz altında uzun mesafe boru hattı)

  Çevre Mühendisi, Enerji Sistemleri Mühendisi, Enerji Öğretmeni, Hidrojeoloji Mühendisi, İnşaat Mühendisi, Mimar, Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisi, Jeofizik Mühendisi, Jeoloji Mühendisi, Kimya Mühendisi, Maden Mühendisi, Petrol ve Doğalgaz Mühendisi, Makine Mühendisi, İnşaat Teknik Öğretmeni,Yapı Öğretmeni

  42.21.02

  Su kuyusu açma ve septik sistem kurulum faaliyetleri (kuyu, artezyen vb.)

  Çevre Mühendisi, Enerji Sistemleri Mühendisi, Enerji Öğretmeni, Hidrojeoloji Mühendisi, İnşaat Mühendisi, Mimar, Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisi, Jeofizik Mühendisi, Jeoloji Mühendisi, Kimya Mühendisi, Maden Mühendisi, Petrol ve Doğalgaz Mühendisi, Makine Mühendisi, İnşaat Teknik Öğretmeni,Yapı Öğretmeni

  42.21.03

  Ana su şebekeleri ve su hatları ile su arıtma tesisleri, kanalizasyon bertaraf tesisleri ve pompa istasyonları inşaatı (sulama sistemleri (kanallar)dahil)

  Çevre Mühendisi, Enerji Sistemleri Mühendisi, Enerji Öğretmeni, Hidrojeoloji Mühendisi, İnşaat Mühendisi, Mimar, Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisi, Jeofizik Mühendisi, Jeoloji Mühendisi, Kimya Mühendisi, Maden Mühendisi, Petrol ve Doğalgaz Mühendisi, Makine Mühendisi, İnşaat Teknik Öğretmeni,Yapı Öğretmeni

  42.21.05

  Akışkanlar için kısa mesafe (yerel) boru hatlarının inşaatı (petrol ürünleri ve gaz taşımacılığı ile su, kanalizasyon, sıcak su, buhar ve diğer ürünlerin taşımacılığına yönelik kısa mesafe boru hattı)

  Çevre Mühendisi, Enerji Sistemleri Mühendisi, Enerji Öğretmeni, Hidrojeoloji Mühendisi, İnşaat Mühendisi, Mimar, Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisi, Jeofizik Mühendisi, Jeoloji Mühendisi, Kimya Mühendisi, Maden Mühendisi, Petrol ve Doğalgaz Mühendisi, Makine Mühendisi, İnşaat Teknik Öğretmeni,Yapı Öğretmeni

  42.22.01

  Uzun mesafe elektrik ve telekomünikasyon (iletişim) hatlarının inşaatı (uzun mesafe yüksek gerilim elektrik iletim hatları ile uzun mesafe yer üstü/altı veya deniz altı telekomünikasyon iletim hatları)

  Elektrik Mühendisi, Elektrik Öğretmeni, Elektronik ve Haberleşme Öğretmeni, Elektrik-Elektronik Mühendisi, Elektronik Mühendisi, Elektronik Öğretmeni, Elektronik ve Haberleşme Mühendisi, Elektronik ve Haberleşme Öğretmeni, Endüstri Mühendisi, Enerji SİstemleriMühendisi, Hidrojeoloji Mühendisi, İnşaat Mühendisi, Makine Mühendisi, Nükleer Enerji Mühendisi, Jeodezi veFotogrametri Mühendisi, İnşaat Teknik Öğretmeni,YapıÖğretmeni, İşletme Mühendisi

  42.22.02

  Enerji santralleri inşaatı (hidroelektrik santrali, termik santral, nükleer enerji üretim santralleri vb.)

  Elektrik Mühendisi, Elektrik Öğretmeni, Elektronik ve Haberleşme Öğretmeni, Elektrik-Elektronik Mühendisi, Elektronik Mühendisi, Elektronik Öğretmeni, Elektronik ve Haberleşme Mühendisi, Elektronik ve Haberleşme Öğretmeni, Endüstri Mühendisi, Enerji SİstemleriMühendisi, Hidrojeoloji Mühendisi, İnşaat Mühendisi, Makine Mühendisi, Nükleer Enerji Mühendisi, Jeodezi veFotogrametri Mühendisi, İnşaat Teknik Öğretmeni,YapıÖğretmeni, İşletme Mühendisi

  42.22.04

  Kısa mesafe (yerel) elektrik ve telekomünikasyon (iletişim) hatlarının inşaatı (anten dahil iletim kuleleri ve trafo istasyonları ve yerel sınırlar içerisinde dağıtım alt istasyonları vb.)

  Elektrik Mühendisi, Elektrik Öğretmeni, Elektronik ve Haberleşme Öğretmeni, Elektrik-Elektronik Mühendisi, Elektronik Mühendisi, Elektronik Öğretmeni, Elektronik ve Haberleşme Mühendisi, Elektronik ve Haberleşme Öğretmeni, Endüstri Mühendisi, Enerji SİstemleriMühendisi, Hidrojeoloji Mühendisi, İnşaat Mühendisi, Makine Mühendisi, Nükleer Enerji Mühendisi, Jeodezi veFotogrametri Mühendisi, İnşaat Teknik Öğretmeni,YapıÖğretmeni, İşletme Mühendisi

  42.22.05

  Telekomünikasyon şebeke ve ağlarının bakım ve onarımı

  Elektrik Mühendisi, Elektrik Öğretmeni, Elektronik ve Haberleşme Öğretmeni, Elektrik-Elektronik Mühendisi, Elektronik Mühendisi, Elektronik Öğretmeni, Elektronik ve Haberleşme Mühendisi, Elektronik ve Haberleşme Öğretmeni, Endüstri Mühendisi, Enerji SİstemleriMühendisi, Hidrojeoloji Mühendisi, İnşaat Mühendisi, Makine Mühendisi, Nükleer Enerji Mühendisi, Jeodezi veFotogrametri Mühendisi, İnşaat Teknik Öğretmeni,YapıÖğretmeni, İşletme Mühendisi

  42.91.01

  Kıyı ve liman inşaatları ve ilgili hidromekanikyapıların inşaatı (su yolları, liman ve yat limanları, kıyı düzenlemeleri, iskele ve rıhtımlar, dalgakıranlar, kanallar vb. yapılar)

  Deniz Teknolojileri Mühendisi, Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisi, Hidrojeoloji Mühendisi, İnşaat Mühendisi, İnşaat Teknik Öğretmeni,Yapı Öğretmeni, Jeodezi veFotogrametri Mühendisi

  42.91.02

  Su ve su zemininin taranması ve temizlenmesi (deniz, nehir, göl vb.)

  Deniz Teknolojileri Mühendisi, Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisi, Hidrojeoloji Mühendisi, İnşaat Mühendisi, Jeofizik Mühendisi, Jeoloji Mühendisi, Jeodezi veFotogrametri Mühendisi, İnşaat Teknik Öğretmeni,YapıÖğretmeni

  42.91.03

  Tersane, dok ve kanal havuzu inşaatı (gemi inşaatı ve tamiri için)

  Deniz Teknolojileri Mühendisi, Gemi ve Deniz Teknolojileri Mühendisi, Gemi İnşaat ve Gemi Makineleri Mühendisi, Gemi Makineleri İşletme Mühendisi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi, Hidrojeoloji Mühendisi, İnşaat Mühendisi, Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisi, İnşaat Teknik Öğretmeni,Yapı Öğretmeni

  42.91.04

  Baraj ve bentlerin inşaatı

  Hidrojeoloji Mühendisi, İnşaat Mühendisi, Jeofizik Mühendisi, Jeoloji Mühendisi, Maden Mühendisi, Makine Mühendisi, Tasarım ve İmalat Mühendisi, Jeodezi veFotogrametri Mühendisi, İnşaat Teknik Öğretmeni,YapıÖğretmeni

  42.99.01

  Açık havada yapılan sporlara uygun tesislerin ve eğlence alanları yapılarının inşaatı (golf sahaları, açık stadyumlar, tenis kortları, atletizm sahaları, plaj tesisi, dağ barınakları, eğlence parkları vb.)

  İnşaat Mühendisi, Mimar, İnşaat Teknik Öğretmeni, Yapı Öğretmeni

  42.99.02

  Madencilik ve imalat sanayisi yapılarının inşaatı (sarım mili ve kuleleri, maden yükleme ve boşaltma istasyonları, rafineriler, kimyasal tesisler vb.)

  İnşaat Mühendisi, Mimar, Kimya Mühendisi, Maden Mühendisi, Petrol ve Doğalgaz Mühendisi, Makine Mühendisi, Elektrik Mühendisi, Elektrik-Elektronik Mühendisi, İnşaat Teknik Öğretmeni,Yapı Öğretmeni

  42.99.03

  Başka yerde sınıflandırılmamış bina dışı diğer yapıların inşaatı (arazi iyileştirilmesi ile birlikte arazinin parsellemesi dahil, iyileştirme yapılmaksızın parselleme hariç)

  İnşaat Mühendisi, Mimar, Jeodezi ve FotogrametriMühendisi, Harita Mühendisi, İnşaat TeknikÖğretmeni,Yapı Öğretmeni

  42.99.04

  Doğalgaz işleme tesisleri inşaatı

  Petrol ve Doğalgaz Mühendisi, İnşaat Mühendisi, Mimar, İnşaat Teknik Öğretmeni, Yapı Öğretmeni

  43.11.01

  Yıkım işleri (binaların ve diğer yapıların yıkılması ve sökülmesi)

  Çevre Mühendisi, İnşaat Mühendisi, Mimar, Kimya Mühendisi, Maden Mühendisi, İnşaat Teknik Öğretmeni, Yapı Öğretmeni, Jeoloji Mühendisi

  43.12.01

  Zemin ve arazi hazırlama, alanın temizlenmesi ile kazı ve hafriyat işleri (tarımsal arazinin hazırlanması, dinamitleme ve kayaların kaldırılması, inşaat, tarım vb. alanların drenajı, hafriyat, kazı, dolgu vb. işler) (madencilik için yapılanlar hariç)

  İnşaat Mühendisi, Mimar, Jeodezi ve FotogrametriMühendisi, Jeofizik Mühendisi, Jeoloji Mühendisi, Maden Mühendisi, Petrol ve Doğalgaz Mühendisi, Ziraat Mühendisi, İnşaat Teknik Öğretmeni, Yapı Öğretmeni

  43.12.02

  Maden sahalarının hazırlanması (tünel açmadahil, petrol ve gaz sahaları için olanlar hariç)

  İnşaat Mühendisi,Maden Mühendisi, İnşaat Teknik Öğretmeni, Yapı Öğretmeni

  43.13.01

  Test sondajı ve delme (inşaat, jeofizik, jeolojik vb. amaçlar için test sondajı ve delme işleri ile örnekleme sondajı) (madencilikle bağlantılı olarak gerçekleştirilen test sondajı hariç)

  İnşaat Mühendisi, Jeofizik Mühendisi, Jeoloji Mühendisi, Maden Mühendisi, Petrol ve Doğalgaz Mühendisi, Makine Mühendisi, İnşaat Teknik Öğretmeni, Tesisat Öğretmeni, Yapı Öğretmeni

  43.21.01

  Bina ve bina dışı yapıların (ulaşım için aydınlatma ve sinyalizasyon sistemleri hariç) elektrik tesisatı, kablolu televizyon ve bilgisayar ağı tesisatı ile konut tipi antenler (uydu antenleridahil), elektrikli güneş enerjisi kollektörleri, elektrik sayaçları, yangın ve hırsızlık alarm sistemleri vb. kurulumu

  Elektrik Mühendisi, Elektrik Öğretmeni, Elektrik-Elektronik Mühendisi, Elektronik Mühendisi, Elektronik ve Haberleşme Mühendisi, Elektronik ve Haberleşme Öğretmeni, Enerji Sistemleri Mühendisi, Enerji Öğretmeni, Fizikçi,Fizik Mühendisi,Bilgisayar Mühendisi, Yapı Öğretmeni, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmeni

  43.21.03

  Karayolları, demiryolları ve diğer raylı yolların, liman ve havaalanlarının aydınlatma ve sinyalizasyon sistemlerinin tesisatı (havaalanı pisti aydınlatmasının tesisatı dahil)

  Elektrik Mühendisi, Elektrik Öğretmeni, Elektrik-Elektronik Mühendisi, Elektronik Mühendisi, Elektronik ve Haberleşme Mühendisi, Elektronik ve Haberleşme Öğretmeni, Enerji Sistemleri Mühendisi, Enerji Öğretmeni, Fizikçi,Fizik Mühendisi,Bilgisayar Mühendisi, Yapı Öğretmeni, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmeni

  43.22.01

  Bina veya diğer inşaat projelerinde ısıtma, havalandırma, soğutma ve iklimlendirme sistemlerinin tesisatı (ev tipi boyler (kombi, kazan vb.) ve brülörlerin bakım, onarım ve kurulumu ile elektriksiz güneş enerjisi kolektörlerinin kurulumu dahil)

  Makine Mühendisi, Petrol ve Doğalgaz Mühendisi, Elektrik Mühendisi, Elektrik-Elektronik Mühendisi, Makine Öğretmeni, Tesisat Öğretmeni, Elektronik Mühendisi, İnşaat Mühendisi, Yapı Öğretmeni, İnşaat Teknik Öğretmeni

  43.22.03

  Bina ve diğer inşaat projelerinde su ve kanalizasyon tesisatı ve onarımı (yağmurlama sistemlerinin kurulumu dahil sıhhi tesisat işleri, yangın söndürme sistemlerinin kurulumu, kanalizasyon tesisatı döşeme işleri vb.)

  Makine Mühendisi, Petrol ve Doğalgaz Mühendisi, Makine Öğretmeni, Tesisat Öğretmeni, Elektronik Mühendisi, İnşaat Mühendisi, Yapı Öğretmeni, İnşaat Teknik Öğretmeni

  43.22.05

  Gaz tesisatı faaliyetleri (hastanelerdeki oksijen gazı temini için kurulum işleri dahil)

  Makine Mühendisi, Petrol ve Doğalgaz Mühendisi, İnşaat Mühendisi, Yapı Öğretmeni, İnşaat Teknik Öğretmeni, Makine Öğretmeni, Tesisat Öğretmeni

  43.29.01

  Asansörlerin, yürüyen merdivenlerin, yürüyen yolların, otomatik ve döner kapıların bakım ve onarımı dahil kurulum işleri

  Elektrik Mühendisi, Elektrik Öğretmeni, Elektrik-Elektronik Mühendisi, Elektronik Mühendisi, Makine Mühendisi, Makine Öğretmeni, Tesisat Öğretmeni

  43.29.02

  Başka yerde sınıflandırılmamış diğer tesisat işleri (paratonerlerin, tabelaların (ışıklı olsun veya olmasın), stor ve güneşliklerin montaj işleri vb.)

  Elektrik Mühendisi, Elektrik Öğretmeni, Elektrik-Elektronik Mühendisi, Elektronik Mühendisi, Fizik Mühendisi, Fizikçi, Makine Mühendisi, Makine Öğretmeni, Tesisat Öğretmeni

  43.29.03

  Isı, ses veya titreşim yalıtımı ile diğer inşaat tesisatı işleri (mantolama ve vakumlu temizleme sistemlerinin kurulumu dahil)

  Elektrik Mühendisi, Elektrik Öğretmeni, Elektrik-Elektronik Mühendisi, Elektronik Mühendisi, Fizik Mühendisi, Fizikçi, İnşaat Mühendisi, Mimar, Makine Mühendisi, Makine Öğretmeni, Tesisat Öğretmeni

  43.29.05

  Parmaklık ve korkuluk tesisatı işleri (metal yangın merdivenlerinin kurulumu dahil)

  İnşaat Mühendisi, Mimar, Makine Mühendisi, Makine Öğretmeni, Tesisat Öğretmeni

  43.31.01

  Sıva işleri (binalarda veya diğer inşaatlarda iç ve dış sıva veya alçı sıva işleri ile alçıpan işleri vb.)

  İnşaat Mühendisi, Mimar, İnşaat Teknik Öğretmeni, Yapı Öğretmeni

  43.33.01

  Bina ve diğer yapıların içi veya dışında yer ve duvar kaplama faaliyetleri (mermer, mozaik, granit, karo ve kaldırım taşlarının, parke dahilahşap yer ve duvar kaplamalarının döşenmesi vb.) (halı, taban muşambası ve kağıt kaplama hariç)

  İnşaat Mühendisi, Mimar, Mobilya ve Dekorasyon Öğretmeni, İnşaat Teknik Öğretmeni, Yapı Öğretmeni

  43.34.01

  Binaların iç ve dış boyama işleri

  İnşaat Mühendisi, Mimar, Kimya Mühendisi, Kimyager, Mobilya ve Dekorasyon Öğretmeni, İnşaat Teknik Öğretmeni, Yapı Öğretmeni

  43.34.02

  Cam takma işleri

  İnşaat Mühendisi, Mimar, Kimya Mühendisi, Kimyager, Mobilya ve Dekorasyon Öğretmeni, İnşaat Teknik Öğretmeni, Yapı Öğretmeni

  43.34.03

  Bina dışı yapıların boyama işleri

  İnşaat Mühendisi, Mimar, Kimya Mühendisi, Kimyager, Mobilya ve Dekorasyon Öğretmeni, İnşaat Teknik Öğretmeni, Yapı Öğretmeni

  43.91.01

  Çatı işleri (çatı iskeleti kurulumunu içeren inşaat işleri, çatı yapımı, çatı oluğu ve oluk ağzı montaj işleri ile metal ve diğer malzemeden çatı kaplama işleri) (dülgerlik işleri dahil)

  İnşaat Mühendisi, Mimar, İnşaat Teknik Öğretmeni, Yapı Öğretmeni

  43.99.01

  Yapısal çelik bileşenlerin kurulması işleri (bina, köprü, gezer vinç veya elektrik iletim kulesi gibi diğer yapılar için prefabrik yapısal çelik bileşenlerin kurulması vb.)

  Elektrik Mühendisi, Elektrik Öğretmeni, Elektrik-Elektronik Mühendisi, Enerji Sistemleri Mühendisi, Hidrojeoloji Mühendisi, İnşaat Mühendisi, Makine Mühendisi, İnşaat Teknik Öğretmeni,Yapı Öğretmeni, Metal Öğretmeni

  43.99.02

  Yeraltı çalışmaları (madencilik, depolama, vb. için düşey galeri ve kuyu açma faaliyeti dahil, su kuyusu açma hariç)

  İnşaat Mühendisi,Jeoloji Mühendisi, Maden Mühendisi, Makine Mühendisi, İnşaat Teknik Öğretmeni, Yapı Öğretmeni

  43.99.05

  İnşaatlarda beton işleri (kalıp içerisine beton dökülmesi vb.)

  İnşaat Mühendisi, İnşaat Teknik Öğretmeni, Yapı Öğretmeni

  43.99.06

  Duvarcılık ve tuğla örme işleri

  İnşaat Mühendisi, İnşaat Teknik Öğretmeni, Yapı Öğretmeni

  43.99.07

  İnşaat iskelesi ve çalışma platformunu kurma ve sökme işleri

  İnşaat Mühendisi, İnşaat Teknik Öğretmeni, Yapı Öğretmeni

  43.99.08

  Su yalıtım işleri (düz çatı ve teraslardaki su yalıtım işleri, inşaat ve diğer yer altı yapıların dış cephesindeki su yalıtım işleri, nem yalıtımı vb.)

  İnşaat Mühendisi, İnşaat Teknik Öğretmeni, Yapı Öğretmeni

  43.99.10

  Baca ve sanayi fırınlarının inşaatı ve kurulması (fırınlar için yanma odasına ateş tuğlası döşenmesi işleri dahil)

  İnşaat Mühendisi, İnşaat Teknik Öğretmeni, Yapı Öğretmeni

  43.99.11

  İnşaat amaçlı kazık çakma ve temel inşaatı işleri (forekazık çakma dahil)

  İnşaat Mühendisi, İnşaat Teknik Öğretmeni, Yapı Öğretmeni

  43.99.12

  Yapıların dış cepheleri için buharlı temizleme, kum püskürtme ve benzeri uzmanlaşmış inşaat faaliyetleri

  İnşaat Mühendisi, İnşaat Teknik Öğretmeni, Yapı Öğretmeni

  43.99.13

  İnşaat demirciliği (inşaat demirinin bükülmesi ve bağlanması)

  İnşaat Mühendisi, İnşaat Teknik Öğretmeni, Yapı Öğretmeni

  Ancak sonra bu tebliğ kaldırıldı