1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yeni kanun tasarısı

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Orkun Dalyan tarafından 29 Kasım 2014 başlatılmıştır.

1. Murat Sayar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18702
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çukurova Gayrimenkul
    Artık iş işten geçti hanfendi zaten piyasada şu anda inanılmaz uzman var ve bunları yapanda devlet ve onun çıkardığı saçma sapan kanunlar! Gündemde ne varsa oraya yönelik tasarı mı olur ya bana bunu biri açıklasın!! Oyuncak gibi oynuyorlar kanunla uzmanla ve bizim sadece yaptığımız izlemek ve hatta yetinmeyip onlara destek vermek ve kendi aramız da birlik olamamak! Konuşmak da bir anlam ifade etmiyor ülke de hakkını aramak da hatta hakkını aramak suç ülke de..
  2. THaNToS İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kaç gündür takip ediyorum bu konuyu ama kimsenin kaynak yok.Birileri taslak paylaşıyor birileri geçmiş zamandan tebliğ anlamıyorum neden bu şekilde oluyor. TBMM de komisyonda veya başka yerde İSG ile ilgili hiçbir tasarı ve teklif bulunmamaktadır. Yanılıyorsam lütfen yazılı kaynak olarak word ve pdf formatı olmayan kaynakları gösterin.

Ekli Dosyalar:

• Adsız.jpg
      Adsız.jpg
      Dosya Boyutu:
      307,5 KB
      Görüntüleme:
      48
  3. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Sizin yorumunuza katılmıyorum! Madende sadece maden mühendisinin işi yoktur. Makina mühendisi ve elektrik mühendiside çalışmaktadır. Onlar olmadan o maden nasıl işetilecek!! 301 kişinin ölümüne neden olan kazada sonuç raporunu inceleyin, sizce burda uzmanın yetersizliğimi sorun yoksa işverenin göz göre göre önlem almadığı için yaşandığımı sorun? Bu işin uzmanları ile alakası yok, uzman kanunda yönetmelikte yazanları okuyor ve uyguluyor. Mühendislik hatalarından dolayı yaşanıyor bu iş kazalarının çoğu, kök nedene bakmalısınız. Yeterli teknik alt yapınız olmadıktan sonra yeterli yatırımları yapmadıktan sonra uzman size ne yapabilir ki? İnşaatta yüksekten düşen bir kişinin emniyet kemeri takmayacağını bilmeyen uzman yoktur aramızda! Madende çalışan, uzman olmayan bir çok kişi kazanın olacağını ön görmüşler ama susmuşlar.

Sorun burda uzmanın mesleği yada tecrübesizliği değildir. Uzman olan her kişi alınması gereken MAJOR önlemleri bilmektedir. Kazalar gelenlikle bu MAJOR tehlikelerden kaynaklanmalıdır. Risk analizi uzman nasıl yapıyor bilmeyebilir, acil durum aynı şekilde... Sizce bunların bir önemi var mı? Hangi bakanlık gelipde tek tek inceledi? var mı var? diye bakıp gidiyorlar anca bir olay olursa o zaman gel bakalım bir inceleyelim bu işi en yetkisiz olan iş güvenliği uzmanına yıkalımın peşindeler...
  4. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Bence meseleye ezbere bakıyoruz, arkadaşlar diyorlar ki madenlerde maden mühendisi var ama iş güvenliği yönünden sonuç felaket, inşaatlarda şantiye şefleri var, şantiyeler iş güvenliği yönünden felaket. Yazılanlar doğrudur ama bu manzara şundan kaynaklanmaktadır. Orada çalışan şefler kendilerini salt iş güvenliği uzmanı olarak işlerine adasalardı güvenlik yönünden titiz olacaklardı. Ama onlar kendi işlerine işverenlerinin bana "iş çıkar, işi ilerlet, beni kâra geçir" perspektifi ile baktılar"
    Bu yüzden " ya bakın işte burda maden mühendisi olduğu halde durum böyle, burda da inşaat mühendisi olduğu halde durum böyle" diyerek mukayese yapmak değil. Onlar zaten her ne kadar kağıt üzerinde iş güvenliği uzmanı olsalar da, onların iş güvenliği uzmanlığı işinin hakkını verme gibi bir dertleri yoktu. Zaten onlar o belgeyi almadan öncede patronun işini yürütüyorlardı. Kanun çıktı ve patronu ceza yememek için işini yürüttü.
    Birde esasında ülkenin problemi, iş güvenliği uzmanının sektörel olup olmaması değil, denetlenmemesi kendisini iş güvenliğine layıkıyla odaklamaması işini layıkıyla yapmaya niyetlenmemesi(Başta osgbler) . Önce şu meselenin aort damarını bir halledelim, kılcal damarlara sonra girebiliriz bence.
  5. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Sınırlama yeni bir kriz doğurur. Daha önceki sektöre göre düzenlenen tebliğ de yanılmıyorsam Jeoloji Mühendisleri Odasının açtı dava sonucu iptal edilmişti. Serkan Bey'in dediği gibi Madende sadece Maden Mühendisleri değil, aynı zamanda Jeoloji, Jeofizik Mühendislerinin de konusu olduğu için bulunabilir. Sadece tali konularda diğer mesleklerinde uzmanlıklarına ihtiyaç vardır. Keza Yeraltı ve yerüstü sanaat ve yapı inşaatlarında sadece İnşaat değil diğer mühendislerde (makine, elektrik, jeoloji yapı ögrt. vs) meslekleri icabı çalışabilir. Birbirlerini tamamlayan mesleklerdir. Aksi halde gene odaların itirazları ile tekrar iptal edilmesi söz konusu olur.
  6. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu meslekle ilgili bu konu çok ince bir çizgide,
    devlet yanlış kanunlar çıkardı, ancak "çıkardı artık birbirimize destek olalım yanlışlık bizim lehimize olduğu için sürsün" diyemeyiz. konunun arkasında insan hayatı var.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Aralık 2014 ---
    beyfendi konuyu tam okumadığınızı tahmin ediyorum
    daha önce eklendi ben de online bir link ekleyeyim
    http://www.bilgit.com/mevzuat/taslak/6331-degisiklik-14-11-2014.pdf
    bu site emekli müettişlerin hazırladığı güvenlir bir kaynak
    bunları meclis değil, bakanlıklara iletilmiş şu an.
  7. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    iş güvenliği sadece yönetmelikle olsaydı, çekoculardan bizden daha iyi iş güvenliği uzmanı olurdu.

maden tamamen ayrı bir dünya, tavan desteği ayrı hesaplanmalı giriş çıkış havalandırması ayrı hesaplanmalı, delinen zeminin yapısı, malzemenin cinsi ayrı ayrı göz önünde bulundurulmalı vs vs. düşündüğünüz kadar basic değil, yönetmelikle de çözülecek iş değil.

tartışmak da manasız zaten. burada tartıştığımızde hiç bir şey değişmiyor. ne siz benim fikrimi değiştirebileceksiniz ne de ben sizin. hele ki ortada şu anki işinden olabilecek insanlar varsa
  8. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Daha sonra bakanlık belirleyecek diye algılıyorum ben. Yani bakanlığa yetki veriliyor bunkanunla. gerçi ne fark ederki bakanlık yine bu şekilde belirleyecek. Vakti zamanda sektörel bakılması konusunda bakanlığa yine kanunla yetki verilmişti ve hatta bakanlık tebliğ çıkarıp uygulamaya başlamıştı. Nace kodlarına göre meslek grupları belirlenmişti. Sonrasında yine danıştay tarafından iptal edilmişti. Bu da öyle olur sanırım. Çünkü A olan biri be bu belgeyi çok tehlikelilerin tamamına bakmak için aldım diyebilir. Biz uzmanlar sektörel konusunda bir türlü aynı fikirde olamaz İken ve hatta bu konuda birbirimizi rencide ederken kurtulalım artık bu konuyu tartışmaktan demiştik. Derken bu sefer bakanlık tasarısı vesilesiyle yine geldi bu konu önümüze. Daha çoooook tartışacağız demekki bu konuyu ve geçen zaman diliminde ölen ölecek kalan sağ işçiler bizim olacak. Çok gereksiz bir konu. Sektörel getirse de getirmese de sorun bu değil. Uzmanlar işverenden yada osgbden maaş almasın yeter. Asıl sorun bu.

Sektörel ve yükselme konularını çok gereksiz buluyorum. Asıl yoğunlaşmamız gerreken konu biz uzmanlar mesleğimizi bağımsız bir şekilde icra edemiyoruz. Asıl sorun bu ve bilerek çözülmüyor.
    İnşaata inşaat mühendisi baksa ne bakmasa ne. İnşaat mühendisi baksa da aynı kaza ve ölümlerin olan hızıyla devam edeceğini hepimiz bal gibi biliyoruz zaten.
  9. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Aynen katılıyorum. İnşaattaki ölümlerin çoğu ya yüksekten düşme yada yüksrkten cisim düşmesi. Bunun önlemini almak aldırmak için inşaat mühendisi olmaya gerek yok. ben de mühendisim ama bunun mühendislikle ilgisi yok. Kanun tasarısının bu maddesi biz uzmanları yada iş kazaaları ölümleri düşünülerek hazırlanmış bir madde değil. Tamamen tribüne oynamak için hazırlanmış tabi taslak gerçekten varsa. Senin benim ne düşündüğümüz önemli değil kanun yapıcılar için. Onlar için oy önemli, para önemli. Gerisi boş.
  10. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Benim üzüldüğüm tek konu var. O da biz uzmanlar idealist davranıyor gibi görünüp hep sadece kendi bireysel çıkarımız doğrultudunda işimize geldiği gibi bakıp eforumuzu boşu boşuna sarfediyoruz. Üzerinde durmamız gereken tek konu var, o da maaşlarımızı işverenden yada osgb lerden almamak için sesimizi olabildiğince duyurmaya çalışmak. Eforumuzu yoğunlukla bu konuda sarfetmek.. Böylece BİZ kazanmış oluruz.
  11. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Çokkk teşekkürlerrrr
  12. Emar osgb İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bence kasaplar berber, kuru temizlemeciler doktor olabilmeli . Yeter ki Doktorun yanında bir süre çalışmış olsun gerisi teferruat neymiş efendim ben doktorluk yapamazmışım google sorarım hangi ilacı yazacağımı hayret bişey
  13. Mehmet Fırat Yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sorunun kök nedenine inmeden gerçeği kaçırıyoruz. Arkadaşların da belirttiği gibi; inşaatta yüksekten düşmeleri önlemek için tüm boşlukların kapatılması gerekir, doğru mu? peki bu boşlukların düşme riski yaratacağını görmek için uzman olmaya gerek var mı? yok. İnşaata gittiğinde bu boşlukları göremeyen uzman arkadaş olabilir mi? gözleri görüyorsa olamaz. Öyleyse bu boşluklar niye kapatılmıyor arkadaşlar? boşlukları kapattıracak irade kimde, nerede arkadaşlar? tartışmasını yaptığınız inş.müh. kökenli uzman arkadaş, mühendislik bilgisiyle mi bu boşlukları kapattıracak? inanıyor musunuz buna? Sorun mühendislik bilgisi mi bu örnekte, değil tabi ki. Aranan güç ve iradeyi ben buldum; uzmana direkt işi durdurma yetkisi, inşaatta asıl işte (kaba inşaatta) taşeronlaşmanın önüne geçilmeli, çalışanlara örgütlenme-sendikalaşma özgürlüğü, iş güvencesi. İstediğiniz sektörel düzenlemeyi getirin, hatta yük.inş.müh. yapın uzmanları mevcut işleyişle kazaların önüne geçemezsiniz.
  14. Emar osgb İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Mevcut sistemle elbette bir sonuç alınamaz, neresinden tutsanız dökülüyor,mevcut sistemdeki hatalardan biride branşlaşmanın olmamasıdır arkadaşlar güneşi balçıkla sıvayamazsınız bu konunun polemik yapılması bile çok ayıp hayatında kalıp iskelesi, kule vinç,tünel kalıp görmemiş, inşaat işçisinin ve en önemlisi inşaat mühendisi şantiye şefinin dertlerinden-dünyasından bihaber bir ziraat mühendisinin-biyologun... verdiği eğitimin-yaptırımın başarı şansı çok düşüktür.Unutmayın şantiye şefi sizi kayda bile almayacaktır çünkü onun dilinden konuşamayacaksınız yanlış anlamayın ama onun gözünde yıllarca kendi mesleğinde dahi iş bulamamış 1-2 bin tl ye porselen tabak vs pazarlamacılığı yapmış toplamda 2 saat inşaat kursu almış birisiniz. Not: Ben şantiye şefiyim niyetim kimseyi kırmak degil kırdıysam da özür dilerim.
  15. Emar osgb İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
  16. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Ağzınıza sağlık.
    Madem sahada araştırma ile bu uzmanlık yapılabiliyor.(ki çokta yanlış değildir bu iafade) Bundan mesnet alan arkadaşlar, lise mezunu herkes kursa alınıp imtihanlardan sonra iş güvenliği belgesini alabilsinler diye savunsunlar. Samimi iseler bunu da savunsunlar. Delikanlı iseler artık bunu savunsunlar.
  17. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Tamamen katılıyorum, ama bu inşaatlarda görev almasını kastettiğiniz kişi bir OSGB'de çalışıyorsa ve 50-60 firmaya bakıyorsa, evrak hazırlamaktan kalan belki 5 dakikalık zamanlarda işyerlerine şööööyle bir bakıyorsa, yaptığı herşey kağıt üzerinde kalıyorsa, işverenin elemanı gibi olmuşsa.... sa... sa... sa.... ünvanın ne özelliği ne ayrıcalığı kalıyor.
    Şayet bireysel çalışıp işverenle işin başında her konuda anlaşılarak çalışılacak bir düzen olursa işte o zaman herşey güllük gülistanlık olabilir.
  18. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    o konuda bence de haklı
    jeoloji ve jeofizik mühendislerinin de eklenmesi doğru olabilir. onlar da benzer dersleri alıyorlar
    bir soru soracağım,
    sizi işveren seçtiği veya işveren işten çıkarma ve yerinize başkasını alma hakkına sahip olduğu sürece maaş kimin elinden gelip geçiyor ne fark edecek bana açıklar mısınız?

yani bu "işveren maaşımı ödemiyor" diyen varsa onu çözer. ama siz yaptırım anlamında nasıl bir güç bekliyorsunuz bununla?
  19. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kaynak sorgulayan arkadaşlar vardı sanrım. Kaynak;

Ekli Dosyalar:

20. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Maaşın işverenden alınmamasının çözüm olmadığını mı düşünüyorsunuz anlamadım? Maaşın işveren tarafından verilmemesinden kastım istediği gibi uzmanını değiştirememesi anlamını da taşıyor. Bu çözümün ta kendisidir. Bunun dışındaki tartışmalar çok tali kalıyor.