1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yeni kanun tasarısı

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Orkun Dalyan tarafından 29 Kasım 2014 başlatılmıştır.

1. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İnşaatlara inşaat mühendisi bakarsa ölümler biter mi?
    Yada ne oranda azalır sence?
    İnşaatlardaki ölümlerde sadece uzmanlar mı kusurlu?
    Yada inşaat ölümlerinde uzman kusuru sana göre yüzde kaç?
    Teşekkürler.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Aralık 2014 ---
    Ben defalarca söylüyorum, yine söyleyeyim. Bu konuyu çok saçma buluyorum. Asıl konumuz bu değil. İnşaata sadece inşaat mühendisi baksın da demiyorum yada herkes bakabilsin de demiyorum. Bu tartışma uzmanların kendi içlerindeki kısır çekişmeden başka bişey olmadığını düşünüyorum. Sektörel uygulama gelsin yada gelmesin. Ölümler öylece durduğu yerde durmaya devam eder. O kadar.
  2. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Burada konu bence maaş değil. Biz bakanlığa bu konuda yanlış yönlendiriyoruz. Bizim sıkıntımız işin yapılmamasından dolayı kaynaklanan cezai ve hukuku yaptırımların olması ve bundan korkuyoruz. İstiyoruzki bakanlık bize yetki versin, sonra maaşımızıda yatırsın bizde işverene istediğimizi yaptıralım. Bakanlık öyle birşey verirse seni işverenle aynı kefeye koyar (Dayanak 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu: İşveren adına hareket eden, işin ve işyerinin yönetiminde görev alan işveren vekilleri, bu Kanunun uygulanması bakımından işveren sayılır.) bu seferde senin ön görmediğin bir kazada hapsi boylarsın. Bence burda maaş değil, yetki ve sorumlulukları tamamen işverene vermelidir. Sizin bir sorumlu olmadığınız yerde bir endişenizde olmaz ve kafanız rahat bir şekilde baskısız çalışabilirsiniz. İşverenin bizim sürekli peşimizde olması gerekirken biz onların peşinde koşuyoruz.
    Diğer yandan diyebilirsiniz işveren o zaman bizi niye tutsun yada kötü uzman olursa işveren ne yapabilir. İşte o zaman 3 e 5 e bakmayıp yutdışında olduğu gibi adam gibi para verecek işi gerçekten uzmanından alacak ve kaza riskini böylece azaltıcak. Muhasebe gibi, yada neden konu sağlık olunca en iyi hastaneye gidiyoruzda konu insan hayatı ve çalışan olunca en kötü ve en ucuz uzman seçiyoruz? Sonuçda önemli olan insan hayatı ise...
  3. Mehmet Fırat Yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    <harika çözümleme yapmışsınız, yönetmelikte yazdığı gibi yaptıklarımızdan dolayı işverene karşı sorumlu olmamalıyız, cezayla sonuçlanacak yükümlülüğümüz olmamalıdır.Bu durumda işveren kalitemize ve yetkinliğimize daha da önem verecektir. Mevcut durumda; işveren, "kiralık adam tuttum, yerime o yatacak" mantığı ile hareket ediyor, önlem almıyor, isg çalışmalarına katılmıyor.
  4. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    İnşaatlarda ölümlü iş kazalarının dağılımına bakan var mı? birinci sırada elektrik çarpması, sonra yüksekten düşme. o halde daha çok elektrik mühendisi bakmalı inşaatlara, sonra da havacılık ile ilgili bölümlerden uzmanlar. medyatik ve kaotik asansor kazası işe inşaat ile ilgili değil, makine mühendisliği sorunu. şaft boşluklarına bakma olayı ise, inşaat mühendisleri zaten düşünseydi iş güvenliği o inşaatlar yapılırken o boşluklar öyle bırakılmazdı
  5. Emar osgb İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Aralık 2014 ---
    http://www.imo.org.tr/resimler/dosya_ekler/2aaf8683619acde_ek.pdf?dergi=250
  6. Emar osgb İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İnşaatlarda ölümlü iş kazalarının elektrik çarpması ile olanlar %7,1 iken, şantiye içi trafik kazaları sebebiyle olanlar %3,9. Diyorumki trafik polisleride inşaatlarda iş güvenliği uzmanlığı yapsın.
  7. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Maaşı işverenin vermemesi uzmanı değiştiremeyeceği anlamına gelmiyor maalesef. İşveren dilerse sözleşmeyi bitirir, başka bir uzmanla çalışmaya başlar. Sonuçta yeni başlayacak uzmanın da parası havuzdan ödenecek.
    Tek fark hesabına giren para bir kaç el değiştirecek o kadar.
  8. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Serkan bey,
    inşaat sektöründeki ölümlerde %43 oran ile yüksekten düşme tartışmasız açık farkla birincidir.
  9. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ben de kafasına göre değiştiremesin, böyle bir yetkisi olmasın diyorum. Burda anlaşılamayan nedir anlayamadım.
  10. adanascuba İSGforum Üyesi

Kanunun Tam Metni İçin Facebook Grubumuza Bekleriz Arkadaslar
    facebook Grubumuz https://www.facebook.com/groups/tisaf/

Birde Unutmadan Turkiye nin ilk Resmi İş Saglıgı Ve Güvenliği Federasyonu isaf Kuruldu ve ilk çalıştayını 13 Aralıkta Bursada yapıyor . Bekleriz

İsaf Adına Onur SÜRÜCÜ[​IMG]
  11. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Hayırlı olsun. İktidar yalakası olmayan dobra gerçekçi ve çözüm odaklı olunur inşallah. Bir de bir konu olduğunda tv'lerde isg konusunda bilip bilmeden konışan sosyal güvenlik uzmanları yerine donanımlı temsil yeteneği olan iş güvenliği uzmanı yöneticiler çıksın artık.
  12. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    çözüm olmadığını hatta üzerine bir de maaşımızın bir kısmını devletin alacağını söylüyorum. böyle sistemlerde asla direk gelmes.
    duzmanın eğiştirememesi kesinlikle bununla alakalı değil. maaş başka uzmanın değişememesi başka şeyler, birileri bunu ortaya attı ve bilinçli olarak odak değiştirdi. sonradan pişman olacağımız şeyler istememek gerekiyor. maaşı devlet üzerinden almak kimseye bir şey katmaz.

Gelelim uzmanın değişememesi meselesine;

ya uzman işini gerçekten iyi yapmıyorsa ya da ehil değilse? o zaman ne olacak?

hadi şirketi şikayet ettiniz de adam sizi işten çıkartamadı diyelim, bu sefer mobbing başlar, hayatını çekilmez hale getirir. bu asla çözüm olmaz. realistik bakılması gerek. kaçar yolu olmayan sistemler değil bunlar.

kaldı ki,

bir problemi çözmek için başka problemler yaratıp işi kompleksleştiriyoruz.
    burada problem, uzmanın danışman gibi görülmeyerek üzerine yük bindirilmesi, işverenini , bizim de birer işçi olduğumuzu vurgulamak için özellikle tekrar ediyorum "işverenini" şikayet etmesi beklenmesi

değişmesi gereken şey devletin uzmanı "ajan" gibi kullanma niyetidir. bizim de birer işçi olduğumuzu unutmaması gerekir.

vergi kaçıran firmaya ceza kesen patronu hapse atan devle muhasebecisini de atıyor mu???
  13. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ben de böyle hatırlıyordum ama bi an emin olamamıştım.

burada kimin hangi branştan mezun olduğu ve hangi sektörde olduğu net görülüyor. herkes kendini kişisel olarak olumsuz etkileyecek şeyleri istemiyor, kendi ihtiyaçlarına odaklanıyor. ben ne maden mühendisiyim ne inşaat, yani aslında bu yasa benim de bakamayacağım anlamına geliyor ve doğru olan buysa bakmamaya razyım (en çok para o alanlarda olsa bile)

Lütfen arkadaşlar, emekleme aşamasındayız, geleceği düşünün, sistemin doğru kurulması kişisel çıkarlardan daha önemli. Lütfen bütünün iyiliğine düşünelim. orada çalışan binlerce işçinin güvenliğini düşünelim
  14. Aynen katılıyorum. Sorumluluk bizde olduğu sürece işverenin peşinden koşarız.
  15. Murat Sayar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18702
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çukurova Gayrimenkul
    Emeklemeye devam edeceğiz böyle yasayla oynanmaya devam edildiği takdirde. bakın %43 oranında yüksekten düşme deniliyor bunun için mühendis olmanın ya da uzman olmanın ne önemi var? ben hala bu olayı anlamadım anlamayacağım da zaten.! burda inanın amaç herşeyi uzmana yıkmak ki yapacaklar da bu son kanun tasarısıyla. Emin olun emeklemenin de aşağısına doğru gidecek bu iş..
  16. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    çok alakası var,
    detayına girmeyeceğim, gerçekten tartışmak istemiyorum bu konuyu,
  17. Murat Sayar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18702
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çukurova Gayrimenkul
    Ben de istemiyorum emin olun böyle oyuncak gibi oynanmaktan ve herşeyi yaptıktan sonra da yine herşeyin sorumlusu olmaktan sıkıldım.. İyi çalışmalar
  18. İsmail Tamer KÖSE İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    120224
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar merhaba,

Sistemin çıkmaz durumundan bahsetmeyeceğim çünkü zamanında temeli sağlam atılmadığı için neresinden tutarsanız tutun elinizde kalıyor.
    İş kazaları nasıl önlenir konusunda şunu söyleyebilirim. Hiç vakit kaybetmeden yetiştirebiliyorsak bu ikinci yarı yıldan itibaren ana okulundan üniversiteye kadar olan tüm eğitim kademelerinde Güvenlik Kültürü isimli zorunlu bir ders koyacak büyüklerimiz! Bir nesli daha kaybetmemek adına bu ülkede yetişen genç kuşak adam akıllı bir eğitimden geçirilmeli. Birkaç yıl sonra aramızdan çıkacak olan işçiler, ustabaşıları, mühendisler, müdürler, işverenler ve bu ülkenin kaderini yazacak olan milletvekilleri, başbakanlar, cumhurbaşkanları bu eğitim sonucu kendisinde güvenlik kültürü az ya da çok oluşan kişilerden çıkmayacak mı ?
    Kısa vadeli çözüm ise maalesef defalarca yama yapılmış kanunlara tek bir cümle eklemekle mümkün olacak kanısındayım.
    O cümleyi söylemeden Çin’den bir örnek vermek istiyorum. Maden kazaların azımsanmayacak kadar çok olduğu Çin’de devlet bunun önüne geçmek şunu yapmış: Bir bölgede bir iş kazası olduğunda o bölgenin birinci dereceden sorumlusu olan yetkili kişide soruşturma kapsamına alınmış. Sonuç ise kazalarda gözle görülür bir azalma! Bazı konularda astığım astık kestiğim kestik olmak lazım (keşke olmasa) Bunlardan biride İnsanın Güvenliği. Asla taviz verilmeyecek !.
    Çin gibi bizde gelişmekte olan bir ülkeyiz ve güvenlik kültürüne maalesef çok uzağız.. ( Bu sadece eğitimle ilgili değil , ülkenin ekonomik ve sosyal refah seviyesinde olmasıyla, denetimlerin yapılamamasıyla, çeşitli baskılarla vs bir sürü bu sistemi çıkmaza sürekleyen etken yazabiliriz)
    Sözü uzatmadan 6331 sayılı kanunu silip aşağıdaki cümleyi yazsınlar, emin olun ki kazalarda gözle görülür bir azalma olur:
    İŞ KAZALARINDAN BİRİNCİ DERECEDEN SORUMLU İŞVERENDİR.
    Belki de en sonda bunu yapmak gerek. Balık baştan kokar derler..

Umarım üstteki dikte edilecek cümleye gerek kalmazda tüm kesimlerin ortak bir duruşuyla bu kevgire dönen sistem düzeltilir..

Kazasız günler dilerim.
  19. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Maaşımı işverenden bu şekilde aldığımda da istediği gibi değiştiriyor uzmanını. Devlet uzmanı sadece danışman olarak kabul ettiğinde, işveren senden benden iyi hizmet almanın peşinde mi olacak yoksa yine en ucuzunu bulma çabası içinde mi olacak? Ölümlerin pazarlığı resmen. Sizin dediğiniz gibi olduğunda da bu sefer uzmanların belgeleri aylık çok düşük fiyatlara satılması sözkonusu olur. Öyle ya zaten uzman sorumluluk almayacaksa hizmet istemiyorum en ucuzunu istiyorum der işveren. Vahşi kapitalizmin sihirli kelimesi olan REKABET ortamında uzmanlar da buna uymak zorunda kalacaklar. 217 saatini 500-1000tl ye veren uzmanları bol bol göreceğiz bu durumda. Öyle ya sonuç itibari ile sorumluluğu da olmayacak. Velevki devlet bizi sadece danışman olarak gördü. Ölümler ne olacak? Hızla devam etmeyecek mi?

Muhasebe örneği çok çok güzeldi. Ama arada fark var. O örnekte para sözkonusu, bizim olayımızda ise binlerce kişinin ölümü sözkonusu.
  20. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Aslında 6331 ve bağlı yönetmeliklerin hemen hemen heryerinde işveren sorumludur diyor. Uzmanlar için ise pekbişey yazmıyor ama her nedense oklar hep uzmana dönüyor. Belkide haklısınız çok açık, kısa ve net bir cümle gerekli. Aynen sizin yazdığınız gibi.