1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yeni kanun tasarısı

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Orkun Dalyan tarafından 29 Kasım 2014 başlatılmıştır.

1. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    siz şunu söylessenize , maaşınızı beğenmiyorsunuz, mesele bu. işverenin kararları üzerinde yaptırım etkisi değil.

bunun kolayı devletin taban ücret belirlemesidir maaşın onun üzerinden geçmesi değil.

Rekabet sağlıklı bir ortamdır. Daha iyi olma hevesini arttırır ve bu sadece daha ucuz anlamına gelmesz.
    rekabet ortamı düz bir mühendisin hayatında da var ve özel sektörde iyi olan mühendis daha fazla kazanıyor. kusura bakmayın ama 3-5 işveren en ucuzu diyorsa 3-5 işveren de en iyisi diyor.

eğer eşit maaş dağılımı istiyorsanız devlet memuru olmanızı öneririm.
    ben, benden tecrübesiz ya da benden daha az çalışan ya da benden daha az bilgisi olanla aynı maaşı almak istemiyorum.

kaldı ki, karşılıklı iki uzman olarak burada konuşuyor olmamız gereken işçileri daha fazla nasıl koruyabileceğimiz bence. milletvekilleri gibi maaş derdine düşmek değil.
  2. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Özel sektörde kim işverenin yalakası ise yüksek maaşı o alır (arada bir kaç numune varsa da istisnadır kaideyi bozmaz)Bir de ne iş olursa yaparımcılar vardır 8 saatlik mesai olur 15 saat bi de onlar iyi para alır evet efendim haklısınız efendim doğru söylüyorsunuz efendim özel sektörün sihirli kelimeleridir NOKTA.
  3. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hatalı bakıyorsunuz, ya siz sadece ufak patron şirketlerinde çalıştınız, ya da başarılı olmayanların bahanesine sığınıyorsunuz.
  4. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sevecen hanım ben Türkiye nin 2 büyük Holding inde çalıştım...yan gelip yatanların ne kadar yüksek maaşlarla çalıştığını gördüm.. dürüst insanların nasıl iftira ve mobbingle sistemin dışına atılmaya çalışıldığına şahit oldum ...
  5. Holding dahi olsa firma bünyesinde çalışmak ile dışarıdan hizmet vermek arasında dağlar kadar fark var. Dışarıdan hizmet vererek ancak firmanın Ambalajını Görebilirsiniz. İşin içine tam zamanlı olarak girince çok süper olduğunu düşündüğünüz firmada bile haksızlıkların, adaletsizliğin yada adam kayırmanın ne kadar çok olduğunu görürsünüz.
  6. Emar osgb İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
  7. İsmail Tamer KÖSE İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    120224
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İşveren ya da işveren kavramı ne hikmetse bir türlü çözülemeyen bir mevzu. Kanunlara bakarsanız işveren vekili ustabaşından tutunda genel müdüre, isg uzmanına kadar işin yürütümünde söz sahibi olan bir çok unvanı kapsıyor. Onaylı deftere baktığınızda ise işveren ya da işveren vekili genelde üst düzey yöneticiler bu defterde adı geçiyor.
    İş kazası olduğunda İSG uzmanını işveren vekili olarak ( en zayıf halka çünkü) adli soruşturmalara bulaştıran Kolluk birimleri ve Adli yargı mensupları her nedense Onaylı defterdeki işvereniniz kim tanınlanmışsa o gelsin demiyor ya da DİYEMİYOR çünkü o büyük balık ona göre.

Adli makamlardaki savcı ve hakimlerin eskiden çıkartılan ve yürürlükte olan ancak birçok farklı mevkilerde çalışanları işveren vekili olarak tanımlayan kanunlardan ziyade 6331'e bakmalarında büyük fayda var. Bunun için en kısa zamanda Adalet Akademisinde bir eğitime tabi tutulmaları gerekmekte.

Çıkarılan kanunlar yönetmelikler açık net olmalı birden fazla aksi görüşteki yorumlara meydan vermemeli. Yönetmeliklere bakın çoğunda yapılabilir, edilebilir diye ibarerler var. Allah aşkına insan sağlığı söz konusu ....bilir ne demek ? yapılacak-edilecek gibi keskin ifadeler koysanıza herkes cümlenin sağından solundan kendine göre bir yorum uydurmasın...

Sabah sabah gene darlandık :=)

Herkese selamlar.
  8. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    öncelikle, biz uzmanız yani zaten çok kademeli bir yapımız olmuyor, işimiz terfi ile zor. girişte doğru bir maaşla başlamakta bitiyor.
    girişte kimse yalaka mısınız değil misiniz bilemez, size pozisyonun ve sizin geçmiş deneyim ve bilgilerinizin hak ettiğini düşündüğü maaşı verir. baştan düşük bir maaşla girerseniz kolay kolay artmaz, yüksekle girerseniz de azalmaz.

yani yalakalıkla vs ile çok alakası olmaz.
  9. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sevecen hanım siz benim ilk işe başladığım yıllardaki halime benziyorsunuz idealist ,hümanist ama biraz hayalperest :))))
  10. emre1881 İSGforum Üyesi

kardeş iptal olacak derken neye dayanarak iptal olacak sen iptal olacağını biliyorsun da bu kanun tasarısını hazırlayanlar bilmiyorlar mı?yoksa iptal olacağını bile bile mi hazırlıyorlar sanıyorsun??boş boş konuşmayalım çok güzel bir madde eklemişler haklılar da adam hayatında maden ocağı şantiye görmemiş 10 yıl biyolog olarak çalışmış sınava girmiş belge almış gelecek maden ocaklarında isg uzmanı olacak yok böyle birşey...işi ehline teslim edeceksin...
  11. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Daha önce çıktı ve iptal oldu. Kaldırıldı araştırırsanız bulabilirsiniz. Bu yönetim çok mu biliyorda o yüzden mi öldü bu kadar insan ve ölmeyede devam ediyor? Sistem bu kadar eleştirilirken bu kadar savunmanı anlayamadım. Ayrıca dayanak istiyorsun, prim günden A sınıfı olanı neye dayandırdılar? hiç bu işi yapmamış olanlarda A oldu. Bu ülkede dayanak diye birşey yok o yüzden saçma sorular sorma.
    Ayrıca işin ehli olanlar madende var yeterince önce bir teknik edip ve görev alanların görevlerine bakabilirsen anlarsın. Madende ölenler iş güvenliği hatalarıylamı öldü yoksa teknik nedenlerden ötürü mü? İnşaat ve diğer işlerde de işin ehli hep vardı hepde olacaktır. Sonuç ölümler ölüyor, sence işin ehli İSG uzmanı yokluğundan mı? yoksa başka nedenlerden mi? önce bunları araştır.
  12. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    6 yıldır sektördeyim, artık hayalperestlik halimin kaldığını sanmıyorum. biz ayrı ve farklı bir pozisyondayız, şirket için entrikalara dalmadan da çalışabiliriz.
  13. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Siz kendinizde misiniz? Üslubunuza dikkat edin ve haddinizi bilin lütfen. Niyet okumaya çalışmayın. konuyu kişiselleştşriyorsun. Ölümler ile ilgili sorularım havada kalıyor. Bana sistem laflarıyla gelmeyin.
    Memur olmak istesem olurum senin aklına ihtiyacım yok, bu konuda yorum yapmak senin haddine değil.
    Çok biliyorsan sorularıma cevap verirsin.
    uzman sorumluluğu olmaması en fazla ölümlerin olduğu inşaat ve madenlerde ve hatta tersanelerde ölümleri bitirebilecek mi?
    yukarıda ölümlerden defalarca bahsetmişim ama senin kafan nasıl çalışıyorsa artık algılayamamışsın.
  14. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Takıntılısınız. Yahu hele bi yazında görelim ne olduğunuzu. Bitirdiğin okulu, bölümü, tecrübelerini, çalıştığın holdingleri, başarılarınızı vs.. Yaz da kurtul bu egolarından. Bugünkü faydam olsun sana.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Aralık 2014 ---
    Aynen katılıyorum.
  15. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Çok doğru
  16. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    şu uzman maaşını devletten yada havuzdan alsın onerısı, işveren uzmanı değiştirir, kaldı ki hepimiz humanist idealist uzmanlar değiliz, işveren suyuna gidecek çok uzman var ve işveren onları seçecektir, kendine uymayan uzmanı değiştirecektir
  17. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Aynen katılıyorum. Derdimiz şu memlekette iş güvenliği nasıl değişecek değil, nasıl çok kazanacağız derdi. Maaşımızı devletten alsak, yine işverene gebe oluruz. Hadi diyelim ki işvereni kucağımıza oturttular o zamanda işverenlerin vay haline.
    HEP KENDİ TARAFIMIZDAN BAKIYORUZ!!!
  18. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    çoktan ziyade garanti nasıl kazanırız diye
  19. Osman Ç. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Devlet işvereni uzmanın eline bırakmaz, çünkü daha kurduğu sisteme kendi bile inanmıyor. Her fırsatta mevzuatta eksikliğimiz yok diyorlar ama iş sahaya geldiğinde işveren yaparsa iyi olur gibi söylemler kullanıyorlar.
  20. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Vergi kaçıran firmanın muhasebecisine ceza kesilmediği hususu doğru değildir. İşvereninin aldığı sahte faturayı bilerek işleyen ya da ona bu faturayı bulan muhasebecilerin suça iştirak ettiği kabul edilir. Vergi Usul Kanunu'nun 360. maddesine göre 359. maddede yazılı Kaçakçılık suçların işlenişine iştirak eden muhasebecilere ceza verilirken bu suçların işlenmesinde menfaatinin bulunmaması halinde, Türk Ceza Kanunu'nun suça iştirak hükümlerine göre hakkında verilecek cezanın yarısı indirilir.

359. madde kapsamındaki suçların cezası onsekiz ay ile beş yıl hapis arasında değişmekte, muhasebeci de suçun işlenmesinde menfaatinin bulunmaması kaydıyla dokuz ila otuz ay arası hapis cezası alabilmektedir.