1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yeni kanun yürürlüğe giriş tarihleri hakkında

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Ahmet Erkin Ertün tarafından 8 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Ahmet Erkin Ertün İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  arkadaşlar merhaba. aklıma bir konu takıldı. son dönemlerde de fazlasaıyla basında da yer alıyor bu konu. şimdi yeni iş güvenliği kanununa göre yürürlüğe giriş aşağıdaki gibi.Uygulama, üçlü bir ayırıma göre, “İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yasası”nın yayım tarihi olan 30 Haziran 2012’den itibaren, farklı tarihlerde başlayacak.
  1. Çalışan sayısı 50’nin üzerinde olan işyerlerinde “altı ay sonra” yani 30 Aralık 2012 tarihinden itibaren,2. Çalışan sayısı 50’nin altında olan “tehlikeli ve çok tehlikeli” sınıftaki işyerlerinde, “bir yıl sonra” yani 30 Haziran 2013 tarihinden itibaren,3. Kamu kurumları ve çalışan sayısı 50’nin altında olan “az tehlikeli” işyerlerinde “iki yıl sonra” yani 30 Haziran 2014 tarihinden itibaren başlayacak.

  mesala kırmızı olan 2. maddedeki durum için yeni kanunun yürürlüğe girişien kadar eski kanuna mı tabi durumda olacak? yoksa öyle boş boş duracaklarmı? bu konuda bir bilginiz varmı acaba?
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  30 haziran 2013 ten sonra o maddeye göre isg uzmanı ve işyeri hekimi mecburi halae gelecek yani yürülükte olmuş olacak,bu yürülük tarihleri hazırlık yap ve tedbirini al demedi deme durumudur..
 3. Ahmet Erkin Ertün İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  iş verenler tarafından bu durum tamamen yanlış algılanıyor ve ben bu tarihe kadar hiç bişey yapmam, bu tarihten sonrada gereği neyse yaparım gibi bir durum hakim. hatta bazı işverenler tehlike sınıflarını bile değiştirmeye çalışıp 30 haziran 2014 e kadar sallama derdinde.
  bu sebeple sordum, yeni kanun yürürlüğe girene kadar eski kanun hükimleri geçerli değilmi diye?
 4. safakyilmaz İSGforum Üyesi

  yeni kanunda belirtilen çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikeli sınıflandırması neye göre yapılmaktadır. ilgil kanun yönetmeliğe nerden ulaşılablilir
 5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  tebliğ var,fakat yeni düzenlemeler yapılıyor..firmaların SGK sistemlerinde Nace Tehlike kodlamaları başlandı,yakında buna göre yeni tehlike grupları tebliği yayınlanır..yürülükte olan tebliğ enver bey yayınlarda ordanda indirirebilirsin...
 6. Ahmet Erkin Ertün İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Çalışan sayısı 50’nin altında olan “tehlikeli ve çok tehlikeli” sınıftaki işyerlerinde, “bir yıl sonra” yani 30 Haziran 2013 tarihinden itibaren

  bu madde için eski kanun hükmü nedir? yani bu durumda olan biriş yeri (inşaat işi) eski kanuna göre durumu nedir? isg uzmanı bulundurmak zorundamıdır?
 7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  ahmet yeni yönetmelikler var,10 altı ve 10 nun üzerinde hükümler var...bekleyelim yönetmelikleri..