1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yeni uzman olan biri işe ilk başladığında neler yapmalı?

Konusu 'Mesleki Tecrübe ve Deneyimler' forumundadır ve Mesut Karakuş tarafından 12 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Mesut Karakuş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba Arkadaşlar,

Yeni uzman olmuş biri iş yerinde çalışırken ilk önce neler yapmalı? İşe başlamadan önce ne tür evraklar hazırda bulundurmalı?

Detaylı açıklama yaparak biz yeni uzmanlara yardımcı olmanızı rica ederim.

Not: Bu konu 18 ağustos ve sonrası yeni uzmanlar için referans olabilir...
  2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Evet arkadaşlar bizler 6 saatlik uzmanız, eski uzmanlar bize yardım etsin lütfen.. bizi neler bekliyor
  3. yasiner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bende tecrübeli arkadaşlarımızın bizlere yol göstermelerini istiyorum mümkünse
  4. Mustafa Yıldırım Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Nevşehir
    Sertifika Numarası:
    69893
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bir osgb de işe başlayın onlar öğretir size. Her ne kadar ücretler çok düşük olsada sistem öyle işliyor gibi.
  5. Elçin Subaşi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BURTEZ OSGB
    OSGB de çalışmak tabiki büyük avantaj birçok firma görme şansınız olur ancak insanın kendi çaba göstermezse çok zor öğrenme işi benim fikrim bu. Bende bir OSGB de çalışıyorum müdürüm şefim gayet ilgili ve sorularıma öğretici şekilde cevap veriyorlar ancak her dakika yan yana olamıyoruz bu sebeple bazen insan kendi başına karar vermek zorunda kalıyor.

Yeni uzmanlık yapıyor olmama rağmen ilk yaptığım şeylerden bahsedeyim;
    Bir firmada tam zamanlı uzmanlık yapıyorum OSGB aracılığıyla. İlk başladığım hafta bu firmanın İSG ile ilgili tüm dosyalarını didik didik ettim. En azından daha öncesinde neler yapılmış görmek adına. Ve işletmedeki herkese aptalmışım gibi aynı soruları yineleyerek sorup durdum sinir bozucu olduğunu biliyorum ama başka türlü öğrenilmiyor. :) Benim işletmem de dosyaların içeriği belirtilmiş bunu size ekte gönderdim. Bu içerik listesine göre öncelikle dosyalarda bulunan eksiklikleri belirledim ve tamamlamaya çalıştım. Ardından periyodik kontrollerin eksik olup olmadığını kontrol edip zamanını kaçırmamak adına outlook görev yöneticisinden görevlendirmeler yaptım. Artık bir makinenin yada kaldırma aracının periyodik bakım zamanı geldiğinde outlook direk uyarı veriyor bugün şu bakımlar var diye. Yani sizin anlayacağınız takvime hatırlatma girişi yaptım tüm makineler için :)

Birde tabi işyeri hekimi ve varsa hemşire ile de görüşmek gerekli daha önce iş kazası olmuşbmu? meslek hastalığına yakalanan çalışan var mı diye? Nihayetinde işyeri hekimi ve hemşiresi ile ortak işler yapıyoruz. İlk hafta hatta 2 hafta boyunca meraklı melahat hesabı her şeyi sorarak sistemi öğrenmeye çalışmak en güzeli. Bu şekilde işverenin yada işveren vekillerinin de İSG Kültürü ile ilgili bilgilerini, ilgilerini, isteklerini, karşı çıktıkları yada isteyip istemedikleri noktaları kapmış oluyorsun.

Ve mutlaka firmada bir kişi dahi olsa İSG ile yakından ilgilidir eğer bu teknik işlerden sorumlu da biriyse sakın aranızı bozmayın bu kişiyle. :) çünkü tespitlerini düzeltmeniz için teknik destek hep önceliklidir. Nihayetinde büyük firmalarda bir kalem bile alırken malzeme bölümüne form doldurmak zorundasınız bu sebeple benzer teknik işleri halledebilmek için siparişler değişiklikler için teknik işlerden sorumlu biri her zaman kıymetlidir. :)

Herkese ve bana :) başarılar...

Ekli Dosyalar:

6. Mesut Karakuş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Paylaşmış olduğunu bilgiler önümüzü görme açısından faydalı. Ben 1.5 yıl Teknik Servis Şefi olarak çalıştım, bu bakımdan gideceğim yerlerde teknik ekiple sıkıntı yaşamayacağım kanaatindeyim :) Şef olduğum dönemlerde aylık kurul toplantılarında benden başka tehlikeli durum ve davranışa ilişkin olay gösteren olmuyordu. Çalışacağınız işletmede teknik ekiple iyi diyalog kurulması önemli...

Uzman olan ve bu konuda bizi aydınlatacak başka kimse yok mu arkadaşlar ?
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bir firmaya 6 ay ile 1 yıl içinde oturturmaya çalıştığımız ohsa altyapısına sahip iş güvenliği dökümantasyon ve işletme kontrolünü biz bir çırpıda burda nasıl anlatabiliriz.

Fakat;ilk firma ziyaretinde yönetimle toplantı yapmak ve saha ön durum raporu hazırlamak yol haritanız olsun.karşınızda bir yönetim temsilcisi olsun muhatap olarak.
  8. Mesut Karakuş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan Bey,

Ben sizden zaman içerisinde oluşturulan prosesi anlatın demiyorum. Elçin Hanım'ın anlattığı gibi temel bir başlangıç öyküsü yardımı istedim.

Giriş cümlenizi katı ve sert buldum.

İyi çalışmalar.
  9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  10. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Besmele çekmekte fayda var !!!
  11. Mesut Karakuş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Site yöneticisi olarak tavırlarınız hiç hoş değil. Neyse sizden bir daha destek talebinde bulunmayacağım.
  12. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    erkan bey mesleğe girişte arkadaşlara yardımcı olmalıyız .. ama mesekte heyacanlılar 6 ay sonra herşey değişir :)
  13. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ama Seyhan bey güzel cevap yazıyom kimse beni beğenmiyo...ama ben yardımcı olmak ve anlatmak için steyi kurdum sevmiyolar beni..:)
  14. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93869
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İSG UZMANI
    ben size denetlemelerde müfettişin ilerlediği kağıdı paylaşayım bence öncelikle bu maddelerden başlamakta fayda var;) benim geçirdiğim denetlemem not: mas, şatel firma isimleridir.. scan ettğim için üzerinde yazılı kaldılar..saygılar

Ekli Dosyalar:

• Scan67.jpg
      Scan67.jpg
      Dosya Boyutu:
      728 KB
      Görüntüleme:
      360
  15. Mesut Karakuş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sercan Bey, faydalı paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Bu belgeyi görünce Teknik Servis Şefi olarak çalıştığımda önümüze konulan denetleme evrak listesi belgesini hatırladım. Bu istenen belgelere hakimiyet noktasında bir şeyler yapmak gerekir.

Uygulamada hazırlamış olduğunu ön tespit raporu varsa paylaşabilir misiniz? Çalıştığınız firmanın bilgilerini silecek şekilde...
  16. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    erkan bey heyacanlılar arkadaşlar ondan dolayi idare edeceğiz sizi seviyorlardır :)) mersinde denetlemeler hız kazandı risk değerlendirme yaptığım yere müşşettişler demiş kurul oluşturmamışssınız burada 15 kişi çalışıyor. bende aradım dedim 50 kişi ve üzeri yerlerde kurul olmalıdır dedimde ben mi yanıldım acaba
  17. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93869
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İSG UZMANI
    risk değerlendirme ekibi oluşturmamışsınız demişlerdir.. yoksa 50 çalışandan az yere isg kurulu gerekmez bilisiniz ki..
  18. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    be onu düşündüm . yoksa kurula falan gerek yok dedimde imza attirmiştim hayırlısı :)...
  19. Sercan Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93869
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    BİREYSEL İSG UZMANI
    15 kişinin çalıştıgı yere nasıl gelmiş denetcıler daha 50 nin üstündekileri tamamlayamıyorlar..
  20. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    vallahi bende anlamadım sanırım bölgesel çalışıyorlar adamlar yana yana beni aradilar salı günü birdaha geleceklerini söylemişler.. eksik bulamamışlar risk değerlendirmeye bişe dememişler sadece kurula takmışlar bende dedim yinede imza attirin.