1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yeni yönetmelikleri inceleyen var mı?

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve Ali İhsan Dönmez tarafından 6 Ocak 2013 başlatılmıştır.

  1. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

    • Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    ARKADAŞLAR
    İŞ YERİ ÇOK TEHLİKELİ OLDUĞU İÇİN VE TAM ZAMANLI A SINIFI UZMAN ÇALIŞTIRLDIĞI DURUMDA YÖNETMELİK GEREĞİ DOĞRUDUR. GERİYE KALAN 400 ÇALIŞAN İÇİN B YADA C UZMAN GÖREVLENDİRİLEBİR. ÇÜNKÜ YÖNETMELİĞİN İLGİLİ MADDESİ
    Madde 12

    4-) Çok tehlikeli sınıfta yer alan 500 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her 500
    çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının
    500 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde
    bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek
    olarak görevlendirilir.
    DİYOR. YANİ KRİTERLERE UYGUN YETERİ KADAR UZMAN C YİDE KAPSAYABİLİR. ÇÜNKÜ TAM ZAMANLI OLARAK SİZİN ÜSTÜNÜZDE VE SİZİ KOORDİNE EDECEK BİR A SINIFI UZMAN VAR. İNŞAAT FİRMALARINDA ÖZELLİKLE BU ŞEKİLDE A SINIFININ GÖZETİMİNDE HEP C SINIFI UZMANLAR ÇALIŞIYORLAR
  2. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Peki ozaman o firmaya bildirim yaptığınızda bakanlığın onaylayıp onaylamadığını ve gerekçesini belirten yazıyı paylaşırmısınız?

    O zaman soru işaretleri ortadan kalkar.

    Saygılarımla,
  3. oğuzhan arkadaşım
    maalesef bizim için kaldırmışlar
    aynı şekilde iş yeri hekimleri için de dakika hesabı ile çalışacaklar
  4. Ali Ünal İSGforum Üyesi

    İnsaatlarda A sınıfı yanında çalısan C belgeleri gecmıste onaylandıgına dair bakanlıktan sorgulayaiblirsiniz. Ayrıca yönetmelikte ;

    ..... sayısı arttığında ikinci bir uzman çalıştırabileciğine yönelik ifadeler mevcuttur. İkinci olan uzmanın niteliği ( A Ör: A olacağı şeklinde) belirtilmemiştir.
  5. baransely İSGforum Üyesi

    ?????????????????????????????????????
  6. baransely İSGforum Üyesi

    Bir iş yeri tehlikeli ve az tehlikeli diye iki gruba ayrılamaz mı? (Ben daha yeni başlıyorum)
  7. Ferhat Ayas İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

    Evet, yeterlidir, B sertifikalı birini çalıştırmak, maddi açıdan külfetli vede gereksizdir, onun yerine C sertifikalı çalıştırmak daha avantajlı olacaktır ( zaman + vereceğiniz ücret )
  8. baransely İSGforum Üyesi

    Teşekkür ederim...
  9. baransely İSGforum Üyesi

    Türkiye'de kaç A kaç B ve kaç C sınıfı sertifikalı uzman var bilen varsa??????
  10. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

    • Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    katılıyorum..gerisi A sınıfların uydurduğu hikayedir..yasal gereklilikler ne buyuruyorsa odur asolan ve herşey ortada.tehlike sınıfı neyse uzmanı da sınıfına göre atanır..
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

    • Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    tamamlama falan hikayedir..
  12. emredr İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar yeni yönetmeliğe göre isg kurulu kurmak için tam zamanlı çalışmak mı gerekiyor?Daha önceden 50 çalışan ve üzeri olduğunda isg kurulu kurma zorunluluğu vardı.
  13. hayır
  14. emredr İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Naıl hayır oluyor?Yeni yönetmelikte tam zamanlı çalışan iş güvenliği uzmanları ve hekimleri için söylenmiş.
  15. İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURULLARI
    HAKKINDA YÖNETMELİK
    devamlı olarak en az 50 işçi çalışan ve altı aydan fazla sürekli işlerin yapıldığı işyerlerinde her işveren bir iş sağlığı ve güvenliği kurulu kurmakla yükümlüdür
    bu hala yürürlükte
    mülga değil
  16. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

    • Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    helal kardeşime yasal gerekler ve işletme kontrolü buna derim...:)
  17. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

    • Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Aynen öyle,yönetmeliğe göre tek A sınıfı yeterli zaten.
  18. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

    • Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    hayır ayrılamaz... ya tehlikelidir, yada az tehlikeli... yapılan asıl işe bakılır....
  19. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

    • Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    bu arada risk değerlendirmesi süreleri;

    çok tehlikelide; 2 yıldabir
    tehlikelide; 4 yılda bir
    az tehlikelide; 6 yılda bir yapılacaktır.....
  20. bu genel şirket risk değerlendirmesi süreleri bu sürelere aldanmayın her gün yeni bir tehlike ortaya çıkabiliyor

    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ
    Risk değerlendirmesinin yenilenmesi
    MADDE 12 – (1) Yapılmış olan risk değerlendirmesi; tehlike sınıfına göre çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikeli işyerlerinde sırasıyla en geç iki, dört ve altı yılda bir yenilenir.
    (2) Aşağıda belirtilen durumlarda ortaya çıkabilecek yeni risklerin, işyerinin tamamını veya bir bölümünü etkiliyor olması göz önünde bulundurularak risk değerlendirmesi tamamen veya kısmen yenilenir.
    a) İşyerinin taşınması veya binalarda değişiklik yapılması.
    b) İşyerinde uygulanan teknoloji, kullanılan madde ve ekipmanlarda değişiklikler meydana gelmesi.
    c) Üretim yönteminde değişiklikler olması.
    ç) İş kazası, meslek hastalığı veya ramak kala olay meydana gelmesi.
    d) Çalışma ortamına ait sınır değerlere ilişkin bir mevzuat değişikliği olması.
    e) Çalışma ortamı ölçümü ve sağlık gözetim sonuçlarına göre gerekli görülmesi.
    f) İşyeri dışından kaynaklanan ve işyerini etkileyebilecek yeni bir tehlikenin ortaya çıkması.