1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Yeni yılda uzman maaşları nasıl değişecek?yeni süreler hemen uygulanmaya başlar mı?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Odatesi tarafından 21 Aralık 2015 başlatılmıştır.

 1. Odatesi İSGforum Üyesi

  Özellikle son zamanlarda yoğun bir şekilde şu soru gelmektedir:

  “İş Güvenliği ve İşyeri Hekimi hizmet sürelerinde erteleme söz konusu mu?”

  Bilindiği gibi işyerlerinin hizmet alması gereken iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi süreleri 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren neredeyse 2 katından fazla hatta çok tehlikeli işyerleri için 3 katından fazla artmaktadır. 1 Ocak tarihine sayılı zaman kalmışken Çalışma Bakanlığında sürelerin ertelenmesine yönelik her hangi bir çalışama haberi gelmemiştir. Büyük bir ihtimalle 2016 yılında yeni süreler uygulamaya konulacaktır.

  “Yeni yılda uzman maaşları nasıl değişecek ?”

  Yeni yılın yaklaşmasıyla beraber İSG hizmet sürelerinin katlanması durumunun Uzman maaşlarına nasıl yansıyacağını en merak edilen konuların başında gelmektedir. 2016 yılında iş güvenliği uzmanına olan ihtiyaç neredeyse 2 katına A sınıfı iş güvenliği uzmanlarına olan ihtiyaç neredeyse 3 katına çıkacaktır. Bu durumun işyerlerinde büyük bir uzman ihtiyacı doğuracağı aşikardır. Daha önce sertifikasını alan ama kullanmayan bir çok kişi uzmanlık yapmaya başlayacaktır ama gene de bu durum işyerlerinin talep ettiği hizmeti tam olarak karşılayamayacaktır. Her ne kadar beklenen talebin çok büyük olmasına rağmen 2016 yılının ilk kısmında uzman maaşlarının çok artmayacağı ama zamanla yükseleceği ve hakkettiği seviyeye geleceği bir gerçektir.

  [​IMG]

  “Yeni Süreler Hemen Uygulanmaya Başlar mı?”

  Sürekli bir erteleme ve öteleme beklentisi yüzünden çoğu işyeri yeni süreleri uygulamaya başlamayacaktır. Ama her hangi bir erteleme olmaması ve denetimlerle idari para cezalarının uygulanmaya başlanması ile yeni süreler işyerlerinde uygulanmaya başlayacaktır. Bu noktada önemli olan İSG hizmet sağlayıcılarının ve Bakanlığın sağlam bir duruş sergilemesi ve yapılan değişikliğin asıl işyerinin yararına olduğunu konusunda işvereni bilinçlendirmesi gerekmektedir.
  [​IMG]


  “İş Güvenliği Uzmanlarını Devlet mi Atamalı ?”

  İş güvenliği uzmanlarının belirli bir ücret karşılığında işverene hizmet sundukları göz önüne alındığında, alınmayan tedbirlerin Bakanlığa bildirilmesi, işin durdurulması, gerekli önlemlerin aldırılması gibi uygulamaların sağlıklı bir şekilde yürütülmesinin pek de mümkün olmadığı görülmektedir. İş sözleşmesinin ana unsurlarından biri “işverene bağımlı çalışmak” iken, iş güvenliği uzmanlarının mesleki bağımsızlık içerisinde hareket etmesini beklemek makul görülmemektedir. Kanaatimizce iş güvenliği uzmanlarının ücretlerinin devlet tarafından bir fondan karşılanması hem uzman ve hekime işveren karşısında iş güvencesi sağlarken hem de iş sağlığı ve güvenliği hizmeti alımının maliyetinden kaynaklanan haksız rekabet ortamının bir nebzede olsa önüne geçilmesini sağlayacaktır. Yalnız bu noktada iş güvenliği uzmanlarının yerinin doğru çizilmesi gerekmektedir. İş güvenliği uzmanları devlet adına denetim yapan personelden ziyade işverenin teknik bilgisine başvurduğu danışman olarak kadro almalıdır.

  Konu ile ilgili diğer yazılar:

  İş Güvenliği Uzmanı Yönetmeliğinde Yapılan Değişiklikler Neler Getiriyor?

  Uzman ve Hekim Sürelerine Erteleme Gelecek mi?

  Türkiye’de İş Sağlığı ve Güvenliği Denetim Sistemi
 2. Stility İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba arkadaşlar, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi sürelerinin uzatılması konusunda görüşlerinizi yazıp, geri adım atılmaması konusunda istekte bulunabilirsiniz.
  İş Güvenliği Daire Başkanlığıisguvenligi.isggm@csgb.gov.trİSG Kanunu ve buna bağlı yönetmelikler ile ilgili soru ve görüşler
 3. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  80759
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Vakıf Üniversitesi
  Ekonomi dünyasındaki arz talep dengesi gereğince İş Güvenliği Uzmanlarına talep artacağı için İş Güvenliği Uzmanlarının değeri yani maaşlarının da artması gerekiyor. Bu ekonominin olmazsa olmazı.
 4. Yener Keskin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  140392
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Yurtiçi Kargo
  Kariyer sitelerinde normal bir iş güvenliği uzmanı ilanına bile 300-500 arası aday başvuruyor. Az önce 14 gündür yayında olup 2500-3000 arası başvuru olan ilan gördüm. Büyükşehirler dışındaki ilanlara da ortalama en az 50-100 başvuru var.

  Böyle bir tabloya bakarak 1 iş güvenliği uzmanı işe almak isteyen firmanın, bu adayı en az 100, ortalama 300, iyi ihtimalle 2000 kişi arasından seçme şansı var. Böyle bir ortamda iş güvenliği uzmanlarının ücretleri nasıl artabilir ?

  2016 ile beraber sürelerin yaklaşık 3 katına çıkacağı doğru ancak bu aynı oranda yeni uzman ihtiyacı doğrurur anlamı çıkaramayız. Görünüşe göre uzmanlık yapmak isteyenlerin sayısı bile ihtiyacın kat kat üzerinde.

  Ayrıca tehlikeli sınıfta olup henüz hiç iş güvenliği hizmeti almayan, iş güvenliği uzmanı çalıştırmayan firmaların sayısı az değil. Küçük işletmeleri saymıyorum bile. Bu firmalar, cezalar uygulanmadığı için bu konuyu hiç gündemlerine almıyorlar. 2016'da cezalar uygulanacak mı peki ?

  Cezalar uygulanmaz, yaptırımlar hafif kalırsa iş güvenliği hizmeti almayan firmaların sayısı azalmaz aksine artar çünkü bir çok küçük işletme iş güvenliği uzmanı istemiyor, sadece cezadan kaçıyorlar. Maliyetleri artar, cezaların da uygulanmamasından cesaret alırlarsa yaptıkları işten de vazgeçerler.

  Sonuç olarak süreler artması, maaşların yükselmesi hepimizin isteği ancak gerçekleşmesi bana göre uzak bir ihtimal. İşverenler ve devlet, iş güvenliği konusuna zorunluluk, formalite veya masraf kapısı olarak baktığı sürece bu işler iyiye doğru değişmez. İş güvenliğine masraf değil kendisine kâr getirdiğini gören şirketler zaten sertifika sınıfına göre değil tecrübesi ve yetkinliğine göre burada sık sık dile getirilen 3-5-10 bin rakamlarının üzerinde ücretler ödeyebiliyorlar. Diğerleri de asgari ücretle uzman bulmanın peşindeler.
 5. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  80759
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Vakıf Üniversitesi
  Bizler, İş Güvenliği Uzmanları olarak işimizi en doğrusunu yapmak için çaba harcarsak, bunun sonucunda hem kendimizi hem de çevremizi İş Güvenliği konusunda bilinçlendirmiş, herkesin İş Güvenliğine verdiği önemi attırmış oluruz. Bunun sonucunda da hem iş kazaları azalmış olur, hem İş Güvenliğine verilen değer artmış olur.

  Yaklaşık bir ay önce bir alışveriş merkezinde yiyecek siparişi verirken, kapı arkasında kalan çalışanların bazı yanlış ve tehlikeli hareketler yaptığını gördüm. Oradaki sorumlu arkadaşa İş Güvenliği Uzmanı olduğumu ve yanlış yapılanları söyleyince, birden bire tüm çalışanlar kendilerine çeki düzen vermeye başladı. Yemek dağıtımı yapan eldivenlerini taktı, içerideki çalışanlar beni işaret edip, daha düzenli çalışmaya başladılar. Yavaş yavaş bu etkiyi yaratıyoruz demek ki.
 6. seyffullah İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  20733
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  süreler arttığında daha fazla iş sahası acılacak en azından işsizliğe etkisi olacaktır