1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yeraltı madenleri ile ilgili yönetmelik değişikliği başbakanlığa gönderildi!

Konusu 'Bakanlık Duyuruları' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 18 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kömür madenlerinde meydana gelebilecek kazalarda ölümlerin önlenmesine yönelik ilgili ek tedbirlerin yer aldığı yönetmelik değişikliğinin Başbakanlığa gönderildiğini bildirdi.

  Çalışma ve Sosyal Güvenli Bakanlığından yapılan açıklamada, Bakan Çelik'in,Torba Kanun Tasarısı'nın Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşmeleri sırasında kanun çıkmadan önce ilgili yönetmelik değişikliğinin yapılacağını söylediği anımsatılarak, bugün gönderilen yeni düzenlemeyle kömür ocaklarında oksijen ferdi kurtarıcı taşıma ve gerektiğinde kullanma zorunluğunun getirildiği belirtildi.

  Bakanlık açıklamasında, yeni yönetmeliğe göre işverenin, yeraltı kömür madenlerinde acil durum planında yer alan kaçış planına uygun olarak çalışanların sağlıklı ve güvenli bir şekilde kurtulabilmeleri için 500 metre mesafede yer üstüne veya kuyu dibine ulaşabilecekleri şekilde ocakları tasarlaması ve bu tasarımı işletme planına yansıtması gerektiği kaydedildi.

  Açıklamada, şunlar kaydedildi:

  ''Bu durumun sağlanamadığında ise, ilk istasyonun, yer üstü veya kuyu dibinden 500 metre mesafede kurulmasının, ana yollarda 500'er yüz metrede, diğer yollarda ise en fazla her 300 metrede bir ferdi kurtarıcı değişim istasyonunun yer alması ve ruhsatlandırma için düzenlenen maden işletme projelerinde bu istasyonların yerlerinin belirlenerek gösterilmesi zorunluluğu getiriliyor.''

  Değişim istasyonuna alternatif olarak yeniden doldurulabilir kapalı devre solunum cihazı tedarik ve dolum istasyonlarının kurulması ve her an kullanıma hazır halde bulunmasının da yeni yönetmelikte yer aldığı belirtildi.

  Yeni düzenlemenin işverene, istasyonlarda bulunacak donanım sayısı ve ekipman kapasitesini, acil durumlara göre güncelleme zorunluluğu getirdiği kaydedilerek, ''Oksijen ferdi kurtarıcı değişim istasyonunda bulunan donanımın kullanım süresi 60 dakika veya daha fazla ise istasyonlar arası mesafeler en fazla iki katına kadar artırılabilir. Ancak üretim alanına en yakın istasyon 300 metreden uzakta olamaz hükmü de yer almaktadır'' ifadesine yer verildi.

  http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/csgb.portal?page=haber&id=basin968
 2. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  OFK istasyonlarının zorunlu olması "en azından" iyidir. Ben tr'de yaşam odalarının zorunlu yapılabileceğine(!) inanmıyorum, inşallah yanılırım.
  Soma'da ofk'ler kullanılmış olsaydı zaten çoğu işçi kurtulmuştu malesef.
  Proaktif bakanlığımızla övünelim (!)
 3. Ersin KOPARAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  92787
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Star İnşaat A.Ş Proje Sorumlusu
  Birçok yeraltı kömür işletmesinde hala karbonmonoksit maskesi bulunmamakta iken yer altında kaç firma sözü edilen bu istasyonları gerçekten kuracak ? Plan üzerinde yer gösterip onaylatmak değil ki önemli olan...Faaliyete geçirebilme başarısını elde edebiliyor musun ? 10 yıldır bu sektördeyim, 40 yıldır bu sekrörde olanlarla çalışıyorum.. Cevabı : HAYIR başarılı olamayacaksınız maalesef.. Mühendis ve iş güvenliği uzmanlarını patronların kucağına atarak başarılı olmazsınız !!!
 4. hakan aktaş İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  53700
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  çaba osgb
  Bu ülkede hem devletin ocakları(ki kaza devletin ocağında oldu) hem özel sektördeki en güçlü firmaların ocaklarında böyle bir sistem yok. kuracaklarına da inancım yok. olmadığı için de maden mühendisliğini bıraktım zaten. bunlar bunu meclisden geçirir denetimler olur sanki varmış gibi rapor bile düzenleyip yine çalışmaya devam ederler. insanda iyi bişeye dair inanç bırakmadılar..