1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yeraltı ocaklarında kömürün kendiliğinden yanması ve risk indeksleri

Konusu 'Bilimsel ve Teknik Yazılar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 15 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  ÖZET

  Kömürün kendiliğinden yanması ve bu olayı etkileyen faktörler hakkında bilgi veri lerek damar ve panoların olaya yatkınlıklarının saptanmasında ve kendiliğinden yanma özelliklerine göre sınıflandırılmasında geçerli olan yöntemler ile bu tür çalışmaların il keleri kısaca tanıtılmaktadır.

  ABSTRACT

  A brief information about the spontaneous combustion of coal and affecting factors is given. The acceptable methods which are used to determine the susceptibility of coal seams and panels have been summarized. Also, the principles of the classification of the seams and panels have been described.

  * Y.Doç.Dr., H.Ü.Z.M.F. Maden Müh. Bölümü, ZONGULDAK.

  Ekli Dosyalar:

 2. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  maden mühendisi arkadaşlarım sorum size çok çocukça gelebilir ama anlamak için soruyorum....şimdi bu kaza olayını değerlendirirsek
  1)eğer böyle bir kendiliğnden yanma başlamış işe ,ortamda daha önceden(kazadan önce) yanma gazı ürünlerinin artışı tesbit edilmesi gerekmiyormu?
  2)yok eğer gazı dışarı salmıyorsa ortamda bir ısı farkı meydana gelmiyormu?ve bu ısıyı tesbit edecek bir teknolojiye sahip değilmiyiz?
  3)varsayalımki kendiliğinden yanmayı bir şekilde tesbit ettik,böyle bir durumda ocağa dışardan hava basmak bu yanmayı körüklemiyormu?
  4)bu kazada benim anladığım daha fazla işçi çalıştırmak adına daha fazla bir hava basılması sözkonusu (yanlışım varsa uyarın)kazanın gerçek sebebi bu diyebilirmiyiz?


  şimdidien teşekkürler......
 3. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Bende Fatma Hanım'ın sorularına benzer şeyler düşündüm.
  Bakanımız bir yandan yangın devam ediliyor, söndüremedik açıklaması yaparken diğer taraftan da "İçeriye Oksijen basıp içerideki arkadaşlarımız için uygun ortam sağlamaya çalışıyoruz" diyor. Maden yapılarını bilemediğimden farklı bir dizayn olabileceğini düşündüm ama emin de değilim.
  Yangın ısı, duman, koku algılama sistemleri mevcut değil midir madenlerde? Yoksa işin gereği bu cihazlar verimli çalışmamakta mıdır?
  Koca koca galeriler hesaplanırken, acil durumlarda en muhtemel şey olan gaz birikintisini önlemek için özel bacalar, tahliye kanalları da yok mudur?
  Dediğim gibi. Cahillikten olabilir ama inanın insan bunları sormadan da edemiyor.