1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yillik izin

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve İSA AKYOL tarafından 3 Aralık 2014 başlatılmıştır.

  1. İSA AKYOL İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    106548
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Personelin izinleri hakkında yardımcı olur musunuz?
    İş yeri yıllık izini önden vere bilir mi? yani iş yeri aralık ayında açılmış ancak haziranda işleri bozulduğu için 2 ay işçilere maaşını vermek sureti ile izin kullandırmış. Şimdi işler hızlandığı için daha önce verdiği bu izni Yıllık izinden saya bilir mi...
  2. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    4857 sayılı kanunda Madde 53'te yer alan ibare: "Yıllık ücretli izin hakkından vazgeçilemez."

    Yani siz ne yaparsanız yapın o çalışan o hakkını kullanacak. Önceden verilmiş olan 2 aylık tatil ise geçersizdir çünkü çalışanın yıllık iznini kullanmaya hakkı daha doğmamış. Hakkı doğması için 1 yılını doldurması lazım.

    Şimdi personelin 1 yıl doldurduğu için izin hakkı doğuyor, izin hakkından vazgeçilemeyeceği için mecburen işverenin kullandırması lazım.
  3. segül gül İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    2ay Maaşını wererek ne izini kullandırdı işveren ??