1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! Yine rezidans, yine ölüm! kadıköy belediyesi; 2 gün önce uyarmıştık!

Konusu 'Kaza ve Olay Haberleri' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 24 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  [​IMG]

  Türkiye’nin dört bir yanında yapılan ve çabuk tamamlamak adına işçilerin köle gibi çalıştırıldığı rezidans inşaatlarından bir ölüm haberi daha geldi. Faciadan iki gün önce iş ve işçi güvenliği uyarısı yapıldığı ortaya çıktı.

  İstanbul Kadıköy’de Kozyatağı semtinde Genç Yapı Ltd şti ve Oran İnşaat Konsorsiyumu'na ait rezidans inşaatından 14'üncü kattan üzerine iskele kalas ve demirleri düşen işçi yaşamını yitirdi.

  İddiaya göre işçiler işe başladıktan kısa bir süre sonra yüksek bir gürültü duyuldu. Sesler üzerine inşaattan çıkan işçiler inşaatın 14'üncü katındaki iskeleden çelik direklerin ve kalas denilen tahta parçalarının düştüğünü gördü.

  Parçaların düştüğü yere giden işçiler bir arkadaşlarının malzemelerin altında kaldığını gördü. İhbar üzerine olay yerine gelen sağlık görevlileri, işçinin öldüğünü belirledi. Ölüm haberini alan işçilerin gözyaşlarını tutamadığı görüldü, Polis olayla ilgili soruşturma başlattı.

  [​IMG]

  NUHOĞLU: ŞANTİYE VE ÇALIŞAN KONUSUNDA UYARDIK
  Haberi alan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, bölgede iş ve işçi güvenliğine dair uyarı yapıldığını belirtti. Nuhoğlu, “Daha iki gün önce bölgedeki inşaat firmalarının temsilcileri ve yapı denetim şirketleri ile toplantı yaptık. Şantiye ve çalışan güvenliği konusunda uyardık. Ama görünüyor ki bu olayların sonu gelmiyor. Belediye olarak bizim yetki alanımız sınırlı. İşçi güvenliği için ciddi yaptırımların olduğu bir düzenleme şart” dedi.

  Kaynak: Birgün Gazetesi

  [​IMG]

  Kadıköy Kozyatağı'nda bir rezidans inşaatında 14. kattaki iskelenin çökmesi sonucu demir ve kalasların üzerine düştüğü işçi hayatını kaybetti. Ölüm haberi üzerine işçinin arkadaşları gözyaşlarına boğuldu.

  Olay, Kozyatağı Değirmen Sokak'taki bir rezidansın inşaatında saat 09.00 sıralarında meydana geldi. İddiaya göre işçiler işe başladıktan kısa bir süre sonra büyük bir gürültü duyuldu. İnşaattan çıkan işçiler 14'üncü kattaki iskeleden çelik direkler ile kalasların düştüğünü gördü. Parçaların düştüğü yere giden işçiler bir arkadaşlarının malzemelerin altında kaldığını gördü. İhbar üzerine olay yerine gelen sağlık görevlileri, işçinin öldüğünü belirledi. Ölüm haberi işçileri yasa boğdu. İşçiler şantiye bahçesinde ağlamaya başladı. Olay yeri inceleme ekipleri inşaat alanına gelerek çalışmalarına başladı.

  Haber videosu:
  http://webtv.radikal.com.tr/Turkiye/10670/rezidans-insaatinda-isci-olumu.aspx?startVideo=7

  Kaynak: Radikal.com.tr
 2. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Kadıköy Belediyesi 2 gün önce inşaat firmalarına ve yapı denetim firmalarına iş güvenliği hakkında eğitim vermişti. Belediye başka yardımcısını mmo'da bir isg panelinde tanımıştım. makina mühendisi ve iş sağlığı ve güvenliğine çok önem verdiklerini yaptıkları projelerle açıklamıştı.

  Haber:


  Kadıköy'de inşaat firmalarına eğitim

  nşaat ve yapı denetim firmaları Kadıköy Belediyesi'nden eğitim aldı
  Kadıköy Belediyesi yerel yönetimlerde bir ilke imza atarak özellikle son yıllarda inşaat faaliyetlerinin en yoğun yaşandığı ilçelerden biri olması sebebiyle, İnşaat ve Yapı Denetim Firmalarına eğitim konferansı düzenledi.

  Kadıköy Belediyesi Kozyatağı Kültür Merkezi Meclis Binasında bugün gerçekleşen eğitim konferansında konularında uzman konuşmacılar yer aldı.

  Konferansın açılış konuşmasını yapan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu "Halkların, yaşayanların, ihtiyaç sahiplerinin, iş yapanların ortak uzlaştığı noktaların tespit edilmesi. Buradaki sorun temelde iş güvenliği, iş sağlığı ve Kadıköy'de yaşayan insanların inşaatlarla ilişkili ciddi sıkıntı ve sorunları var. Biz inşaat yapabiliriz. Bunu yapma hakkı, yaşayanların yaşam kalitelerini ve standartlarını düşürmemesi gerekiyor. Çalışma saatleri belirlenmiş bu saatler içerisinde insanların düzenli ve disiplinli bir şekilde çalışma yapmaları gerekiyor. Son dönemde bir miktar azalmasında rağmen özellikle gece çalışmalarıyla ilgili ciddi sıkıntılar var. Kadıköy'de herkes kuralları ve saatleri biliyor. Bu çalışma saatlerine kesinlikle uyulmasını istiyoruz.

  Bir diğer konuda inşaatlarda şantiye şefleri genellikle göstermelik bulunuyor. Şantiye şeflerinin inşaatlarının başında durması gerekiyor. Aslında başlangıçta hatanın başladığı en temel nokta bu. Bunlar bize göstermelik olarak veriliyor. Dosyalara konuluyor ama inşaatların başında bunu hepsi için söylemiyorum genelde şantiye şefleri inşaatın başında bulunmuyor. Kadıköy Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğünden gelen arkadaşlarım veya zabıtadan giden arkadaşlar biz şantiyelerde muhatap olamıyoruz diyor. Sadece orada çalışan işçiler üzerinde kalıyor. Bu konu çok önemli buna uymak zorundayız. Yapılan yapıların hem güvenli hem teknik açıdan yeterliliği hem de içerde çalışanların iş güvenliği açısından orada sorumlu bir idarecinin bir yöneticinin bir teknik elemanın yasal olarak bulunma zorunluluğu var. İş güvenliğiyle ilişkili de biz belediye olarak bizim kendi sorumluluklarımız içersinde mümkün olduğu kadar elimizden geldiği kadar iş güvenliğini denetleyeceğiz. " dedi.

  Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu'nun yaptığı konuşmadan sonra Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Günalp iş kazalarına ilişkin görsellerin olduğu bir sunum yaptı.

  İnşaat Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansında; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu'ndan Lütfi Alpsoy, “6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa Genel Bakış, İdari Cezalar ve Sorumluluklar”, İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kurulu Başkanı Ergün Korkmaz "6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa GöreŞantiyelerde ve İnşaat Sektöründe Risklerin Belirlenmesi ile Yasal Zorunluluklar ”, Gemi-Makine Mühendisi, Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nden Memet Gültekin “6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa Göre Şantiyelerde ve İnşaat Sektöründe Makina v.b. Risklerin Belirlenmesi ile Yasal Zorunluluklar ” konuları yer aldı.

  Kaynak: Gerçek Gündem Haber Sitesi
 3. ramazan ÇAKI İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Maalesef tanık oldum bu olaya sabah 9 sularında. merkez ofise toplantıya gittiğim sırada acı sesleri duyarak.
  akıl almaz bir olay arkadaş. etraftan duyduklarım doğru ise emniyet ağına kalıp malzemesi bırakılıyor daha sonra uygun yere aktarılmak üzere. sonrası malum aşağıda çalışan 23 yaşında demirci rahmetli oluyor. ihmalin böylesi. yazık bile diyemiyorum.
 4. Can Koral İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  50445
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  oha güvenlik ağına daha sonra almak üzere malzeme koyulduğunu ilk defa duyuyorum, ben şantiye şefliği yaparken o ağlarda beton agrega kalıntıları kalmasına bile izin vermiyordum , bu adamların hiç mi cephe iskelesi yokmuş bu malzemeler için saçmalık!!!!!