1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yivli kaplin

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve yanginkaplin tarafından 10 Kasım 2015 başlatılmıştır.

 1. yanginkaplin İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  YANGIN YİVLİ KAPLİN


  Yivli bağlantılar, kaynaklı ve dişli imalatın yapılamayacağı yerlerde kullanılabileceği gibi diğer alternatif bağlantı türlerinden montajı kolay olan ve işçilik süresini kısaltan daha güvenilir bir bağlantı şeklidir. Rijit sistemlerde bağlantı şartlarının zor olduğu durumlarda kullanıcıya montajda esneklik sağlar. Boru bağlantı parçalarının kolay sökülüp takılabilmesinden dolayı kolay montaj ve demontaj olanakları getiren, yüksek sızdırmazlık özelliğinin yanı sıra gerektiğinde kolay temizlik ve bakım imkanı ile yangın tesisatlarında gerekli görüldüğü noktalarda ve deprem (sismik) korunmasına yönelik uygulamalarda kullanılmaktadır. Maliyet açısından aralarında küçük bir fark oluşsa da son yıllarda yivli bağlantı diğer bağlantı şekillerine açısından daha çok tercih edilmektedir. Yivli bağlantının yapılabilmesi için fittings elemanlarının yivli olarak üretilmiş olması, boruların üzerine yiv açılması ve bunları birleştirici kaplinlerin olması gerekir. Borulara yiv açılarak üzerinde contaları bulunan kaplinler vasıtasıyla birleştirilir. Yiv açma işlemi, ezme veya kesme metodu ile yapılır. Yiv açma işlemi özel yiv makinesi veya tornada yapılır. Yiv üzerine kaplin contası yerleştirildikten sonra kaplin üzerindeki vidalarla sabitleştirilir. Vidalar sabitleştirilirken uygun torklarda sıkılmalıdır. Kaplinlerin contalarının tipi ve sıcaklık derecesi, spesifik uygulamalarda ortam koşullarına uygun olarak seçilmelidir. Borudan branşman alınan noktalarda, çıkış ağızlı yivli bağlantı elemanları kullanılabilir. Kullanılan çıkış ağızlı yivli bağlantı elemanının çıkış ağzındaki conta için üretici tarafından verilen delik ölçüsünde delik açılır.


  Avantajları; Yivli sistemleri kullanma avantajları arasında montaj hızı ve kolaylığı, kaynağa gerek olmaması, tekrar sökülebilme, bakım kolaylığı, zamandan tasarruf ve düşük işçilik maliyetleri sayılabilir. Yivli borularla birlikte kullanılan kelepçeler lastik contası ile birlikte tam bir sızdırmazlık sağlar. Sismik hareketlerde yangın tesisatlarında esneme, genişleme, kısalma, bükülme özelliklerini içerdiğinden kaynaklı sistemlerinden daha güvenlidir. Uygulanan yivli boru hatları kelepçeler ile birlikte titreşim azaltıcı özelliğe sahiptir.


  Uygulama Alanları

  · Yangın Tesisatı

  · Otomotiv Sektörü

  · Tesisat Sistemleri

  · Havalandırma Sistemleri

  · Ekskavatör, Gemi inşaatı


  Kurulum üreticinin talimatlarına ve ihtiyaçlarına göre yapılmalıdır. Kaplinler FM Onaylı boru bağlantıları için kullanıldığı durumlarda, boru üreticisinin montaj talimatları ve şartlar da dikkate alınmalıdır. Aksi belirtilmediği sürece yivler, ANSI / AWWA C606 (en son sürüm), "Grooved and Shouldered Joints" göre yapılmalıdır.

  Ekli Dosyalar: