1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yuvarlak örme makinelerinde iş güvenliği

Konusu 'Ergonomi ve İlkeleri' forumundadır ve Elçin Subaşi tarafından 28 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. Elçin Subaşi İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  BURTEZ OSGB
  Merhaba arkadaşlar,

  yuvarlak örme makineleri olan bir işletmenin uzmanlığını yapıyorum. makinelerde çalışma esnasında iplik kopuşları veya çalışma ayarları için çalışanlar sürekli yükselme durumunda bulunuyor ve bu sebeple kendi imkanlarıyla eski bobinleri birleştirerek tabure benzeri platformlar yapıyorlar. bunu engellemek ve çalışana daha uygun ortam sağlamak üzere yuvarlak makine çevresi etrafına taşınabilir yahut sabit platformlar düşünüyorum. bu konuda çalışma yapan arkadaşlarımız var mı ve ya benzer işletmede benzer uygulamaları olan arkadaşlar yardımcı olabilirler mi?

  ekte örnek bir yuvarlak örme makinesi ile çalışanların kendi imkanıyla yaptıkları tabure mevcut.

  Teşekkürler


  bu arada fotodaki makine etrafında sabit platform bulunyor ancak benim işletmem de bu yok, bu sebeple konuyu açmış bulunmaktayım.

  Ekli Dosyalar:

 2. Tabure yaptırsanız da olabilir. Resimdeki gibi platform yaptırsanız da olur.Bu makinelerde makine kapaklarındaki switch lere dikkat etmek gerekiyor. Makine kapağı açıkken çalışmamalı aksi durumda kumaş tambura sarılırken toplanabiliyor operatör bunu makine çalışırken düzeltmek isteyebilir ve çalışan makinenin tamburu çalışanın sıkıştırabilir. (geçmişte yaşanmış olduğu ölümle sonuçlandığı bilinmektedir.)

  Kolay gelsin.
 3. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  46434
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  3 basamaklı merdivenler yaptırın