1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Zımpara çalışmalarında toz maskesi

Konusu 'Kişisel Koruyucular ve Ekipman Seçimi' forumundadır ve Mehmet Mete tarafından 29 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Çelik maddeleri zımparalama yapılıyor ve üzerine cila sürülerek bu zımpara işlemi yapılıyor inanılmaz derecede simsiyah bir toz çıkıyor toz maskesi kullanımı yok. Burada toz maskesi kullandırmak istiyorum. Tiplerine baktım hepsi çeliğin hammaddelerini karşılıyor. Bütün tip toz maskelerini kullanabiliyor muyum gözümden kaçırdığım başka bir şey mi var? Hangi tip toz maskesi kullandırırsam işçiler daha rahat eder? Aslında toz maskesi kullandırmakta pek iş görecek mi bilmiyorum inanılmaz bir toz bulutu var. Maskenin filtreleri tıkanarak nefes almayı kısa süre içerisinde zorlaştırır gibi geliyor. Birde bu zımpara makinelerinin olduğu alanda havalandırma olmasına rağmen resmen maden ocağından çıkmış gibi işçilerin yüzleri kapkara oluyor havalandırma yukarıdan gerçekleşmekte burada ek başka önlem gelmiyor aklıma çözümlerinizi bekliyorum. Havalandırmaya epey masraf harcamalarına rağmen iş bu durumda mühendisliki bi çözümlere gitmek gerek araştırmalardayım sizin fikirlerinizi bekliyorum.
  2. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Havalandırma zımpara hattından aşağıya doğru emme şeklinde olmalı, tepede davlumbaz varsa metal tozunu kaldırıp atamaz. FFP1 ventilli toz maskesi kullanabilirsiniz ben polisaj atölyemde öyle yaptırıyorum. Ayrıca havalandırma da dediğim gibi tepeden değil alttan yapılıyor.