1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Zaman nedir?

Konusu 'Edebiyat ve Kitap' forumundadır ve Koray Pehlivanoğlu tarafından 15 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Açalım biraz..
    Sözlerinizi somuta indirgeyip örnekleyin?

Fiziki denklem mi fizik denklem mi?
  2. Leyla Taner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    zamanın boyutu yoktur koray 3 dk zamanın sürecidir tanımı değildr
  3. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    daha derinleştirelim. 3 dakikada şalteri kapat sözünün geçerliği oldum durum. Dünyanın dönüş hızına bağlı. Saniye 300 metrelik bir hız bu. hız artarsa zaman kısalır öylelse zaman ne?
  4. Leyla Taner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    şu şekilde tarif edim ..süt bardktan nekadar dökülürse okdar geri dolar, insanlar geçmişe gidebildiği gibi geleceğede etki edebilir..geçmişin şimdiki zamanla sebep sonuc ilişkisi vardr ve zamann tanımı herzman değişkendir
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 15 Eylül 2013 ---
    insanlar içn düşünce hızı
    şu şekilde, insan beyniyle geçmişini hatırlayarak zamandn geriye gidebilir
  5. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    bardaktan sütü dökün deneyin.. dolmadığını göreceksiniz. Fantastik filmleri gerçek sanmıyoruz dimi. Tezlerimizi pratikte deneyelim. Döktüm geri doldu derseniz yeni durumu konuşuruz.

Evet bu öyle.. zaman hıza ve maddeye bağımlı

Düşünce hızı, beyindeki verilerin sinapslardan akış hızı demek. Buda yine hız=Yol/zaman formülüyle açıklanır.

Hızı bilmek için zaman nediri bilmek gerek. Zaten soru o, zaman nedir. Siz ise zaman zamandır demiş oluyorsunuz.
  6. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    farkında değilsin ama
    yanıt bulmaya birlikte çalışalım diyorsun
    verilen cevaplara kendince tutarlılık sorguluyorsun bu bir yanıt olmaz diyorsun
    seninki perhiz ile lahana turşusunun hikayesine benzemiş

az önce de dediğim gibi seni zamanla başbaşa bırakıyorum
    mesajlarıma da alıntı yaparak zamanımı harcama
    zira benim için zaman
    senin bu tavır davranış içerisinde
    cevabını bulamayacağın kadar

değerli
    Leyla hanım halen sonu gelmeyen sorulara cevap vermeye çalışıyorsunuz
    sabrınız takdire şayan
  7. Leyla Taner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    burdaki t zamanda geçn süreçtr koray zaman kavrmıyla kıyaslammak lazm off ifadsi çk zor laz brda olsaydı neyapar eder kılıfına sokardı
  8. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Benim sözüm mutlak doğru değil. Sizde yanılıyorsun dersiniz, tartışmaya devam ederiz. "Verilen cevaplara kendince tutarlılık sorguluyorsun" ne demek. Yazıları yazan bensem tabiki kendimce yapacağım bunu. Başkasına mı yazdırayım??

Herkeste pek alıngan yahu. Size okullarda hiç beyin fırtınası yaptırmadılar mı? Düşününce ya yoruluyor ya bozuluyorsunuz.
    zamanda geçen süreç ne demek? Zaten zaman nedir'i sordum :)
  9. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    bu yaptığın beyin fırtınası ise
    yaptırmadılar
  10. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Eee o zaman siz yapın.. Yazılarınız engellemiyorum ki dimi. Zaman nedir?
  11. dogan7 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    koray bey, zaman kavramını kimse açıklayamıyor ne fizikçiler ne ateistler bence tanrı evreni yaratırken bazı sırlarıda beraberinde yükledi biride zaman. zaman akıp gidiyor deriz gerçekden zaman akıyormu akıyorsa hangi yöne akıyor ? zaman ışık gibi bükülebiliyorsa tersine çevrilebilir mi? zamanda yolculuk mümkünmü? bu soruların cevabını vermemiz için ilk önce madde nedir onu tam anlamıyla bilmemiz lazım
  12. Leyla Taner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    koray by afedrsinz onca bilim adamlrı haln daha zaman kavramında kesn bir yargıya varamamışkn sizin bu konuyu düsünmniz bile abes..kusra bakmayn
  13. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    kardeşim sana tekrar diyorum
    mesajlarımdan alıntı yaparak vaktimi harcama
    senin beyin fırtınalarına yetecek sabır yok bende
  14. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Evet bilim dünyasının da felsefenin de zaman konusunda üzerinde mutabık kalınmış bir tanımı yok.

İlk sorulduğunda çok kolay bir soru gibi geliyor. Her gün yüzlerce kez kullandığımız bir kavram ama tanımla diyince gerçekten çok zor bunu tanımlamak

Son cümle sanırım yine de bir ipucu veriyor. Zaman maddesiz bir varlığa sahip değil. Buradan bir kapı açılabilir gibi.

Devam edin ilgiyle izliyorum.
    Bilim adamları dememeniz lazım malum bilim kadınları da var. Bilim insanları evet mutabık kalamadı ama ben kendi adıma zaman tanımlarından birine çok yakınım.

Abes konusuna gelince... ben üzerinde mutabık kalınmamış şeyleri şeyleri düşünmekten zevk alan, ilgi alanları bu olan biriyim. Hayatım boyuncada bilinmeye karşı hep çok büyük bir ilgim oldu. Bana da bunu abes bulmanız abes geliyor. Sizin gibi olmamı bekliyorsunuz. Ama sizden farklıyım.
    Eee o zaman girme topiğe, seni zorlayan yokki güzel kardeşim. Size uygun değilse girmezsiniz. Bırak biz tartışalım dimi?
  15. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    alıntı yapma yeter dedim
    topiğe nedir mübarek
    saçmalamaya başladın

16. topik beğenilmeyen kavram olay, madem hoşunuza gitmiyor saçma dahi konuşsam siz karışmayın etkilenmeyin demek istiyor
  17. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    İyide forumda herkes herkes yazabilir. Bun kabul ederek foruma üye oluruz. Rahatsız oluyorsa beni engeller görmez.

18. evet..bukadar net ve basit
  19. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    dediğinizin bir kaynağı varmı nerede

20. sokak dilinde kullanılan bir tabir, yani top yuvarlaktır ve top-ik, simetr-ik gibi..yuvarlak olaylar yani düz değil bulanık..