1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Zaman nedir?

Konusu 'Edebiyat ve Kitap' forumundadır ve Koray Pehlivanoğlu tarafından 15 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Engüzel cevap bu olsa gerek.. gold-badge-with-red-ribbon_small.jpg
  2. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    biz gercekleri ancak kapasitemiz kadar algilayablriz. Ve insan olarak sonlu sayida bilgiye sahip olablrz. Deneylerden bazi cikarimlar yapariz.ancak gercegn büyük cogunu iskalariz.

Kütle, zaman ve yol fizikte temel büyüklükler denmisti..bu üc büyüklügün kendileri bizim algilarimizda referans oldugu icin baska kavramlarla tanimlanamazlar..tanimlanirlarsa. Örnegin: kütleye madde miktari derseniz, madde nedir derim? Doluluk derseniz dolu nedir derim?

Eninde sonunda sezgisel bi baslangica varmak zorundayiz. Bu durumda zamanin ne oldgunu anlamamiz ama tanmlayamamiz cok dogaldir.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 16 Eylül 2013 ---
    komik olan burda nedir anlayamadim?. ben bunlari ciddi ciddi yazdim. Gülen arkadasimiz daha güzel bir aciklama yaparsa sevinirim
  3. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    komik aciklama söyle olurdu:

Umaci nedir?: uma satan kisi
    Uma nedir?: umacinin sattigi sey.

Simdi siz ne anladiniz? Zaman tartismasi da bunun gibi..ne seziyorsak odur. Yoksa tanimladgmiz kelimeler birbirlerinin türevi olursa, zaten tanim yukardaki gibi olur. Farkli kelimeler kullansak bu sefer o kelimeler icin diycegz " x nedir?" ama türevli tanim kullanma diye:)

Ezel ile ebed cizgisi arasinda noktanin yolculugu desek basit olarak zamana?:)

4. keyinlendiğimi düşünün, açıklamanızı anladım
  5. bakın umur bey, görüyorsunuz deil mi..bir tebessümden nasıl mutluluklar çıkıyormuş:)
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu tebessümle sen çok gönül yakarsın..:p
  7. Leyla Taner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bencede.dd

8. ya ben açıklamaya kendimi mecbur hissediyorum, bazı zamanlar agresifleştim,sayfadan kaldıramadım..bunun için herkesten özürdiliyorum..
  9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Aramıza hoşgeldin..bir insanı sevmek onu tanımakla başlıyor ve en sevdiğim hala bağımızın kopmadığı arkadaşlarım kavga ettiklerimdir,bu sayede tanıma şansı bulmuşumdur belkide..:)

10. teşekkür ederim..birçok arkadaşı sadece izlemek, okumak dahi memnuniyetimi arttırıyor ve mutlu kılıyor, karadenizliyiz da altyapımızda vardır sevebilmek için kırmak:)
  11. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Anne ölçülmeyi anlıyorum da zaman neyi ölçüyor derse peki. Zaman; bir ölçü birimi dir.. zaman neyi ölçüyor peki??

Tekrar sorarsanız; felsefenin, bilimin ve matematiğin temeli olan zamanı hangi açıdan soruyorsunuz derim...

Zaman= Yol/hız ama hızı bulmak için zamanı bilmek lazım dimi. Bir şeyin yanıtı kendisi olamaz. Yani otomobil nedir sorusunun cevabı otomobil, bir otomobildir olamaz.

Bir fizikçi olarak tekrar düşünün zamanın anlamını soruyorum. Zaman nedir?
  12. Zaman Nedir? Zaman benimin evrendeki değişimin ölçüsüdür. değişkenlik gösterebilen birden fazla birimi vardır. Gece - gündüz, saat, tarih, ay, yıl, sn, gün............ ayrıca zaman canlı veya cansız, soyut veya somut tüm kavramların değişiminin insanlar arasında konumlandırılmasını sağlayan bir kavramdır.
  13. Talat ARICI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100616
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    CS Yazılım Enformasyon Teknolojileri Ltd. ŞTİ.
    Zaman nedir sorusundan kasıt "zaman neye benziyor?" ise bunun cevabı şu anda verilemez. Çünkü herhangi bir şeyin neye benzediğini gözlemleyebilmek için, ya onu durdurmanız yada onunla en az aynı hızda hareket etmeniz gerekir. İnsanoğlu ışık hızına ulaşamadı müddetçe zamanın neye benzediğini, nasıl bir şey olduğunu anlayamayacaktır. Onun için zaman, şu anda sadece bir olgu olarak nitelendiriliyor.
    Albert Einstain İzafiyet Teorisinde yapmış olduğu hesaplamalarla zamanın, "bazı şartlar altında" kısalabileceğini matematiksel olarak göstermiştir. (İkizler deneyi teorisi/Einstain). Lakin bu sadece hesapta kalmış, deneysel olarak ispatlanamamıştır. (Zaten Einstainin hemem hemen bütün deneyleri bu şekildedir.Ör; E=mc2 matematiksel olarak tamam lakin pratikte ispatı yoktur.)
    Dolayısı ile bilim bugünkü teknoloji zamana tanım yapamamakta, zamanı "kavram" olarak nitelemekte ve felsefeye yönlendirmektedir.

14. felsefik mantıkla düşününce şu durum oluşuyor; gerçeğin boyutu kadar sanal yansıması vardır, görülebilen herşey var olanın bir yansımasıdır, ruhani yaşamın sahte kısmında bulunuyoruz, aynanın tersinden bakıyoruz, zamanın geleceğe büyüklüğü kadar geçmişe de tersine simetrisi vardır..insanoğlunun algılamış olduğu boyut zamanın boyutundan çok ufaktır ve ancak referansında bulunduğunuz nicelikleri görebilir nitelikleri algılayabiliriz...kendi düşüncelerim, biryerden okumadım
  15. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Zaman maddesiz varolamıyor. Sanırım burada anlaşmıştık. Madenin hareketi, değişimi zaman faktörüne bağımlı.

O zaman peki zaman maddeden ayrı olmayan bir şeyse. Zamanda tıpkı katı, sıvı, gaz vb gibi maddenin bir hali olamaz mı?
  16. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Abi bende kayış koptu essastan :D
  17. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Biliyosun beyinde bir kas antreman yaptıkça gelişir. Beynin antremanı onu düşünmeye zorlamak.

6 ay düzenli satranç oynayan deneklerde IQ 20 puan artıyor.

Fizik düşünürsek nolur dimi :)
  18. Talat ARICI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100616
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Zaman maddenin bir hali olabilir veya ışık gibi maddenin birden fazla halinin birleşimi dahi olabilir.Çünkü ışık bazen enerji bazen parçacık şeklinde yayılıyor. Yada sadece enerji de olabilir.

Derslerden birinde hocanın zamanın eğilip bükülebilen birşey olduğunu söylediğini hatırlıyorum. Kara delik veya son zamanlarda dillendirilen kurt delikleri üzerinde yapılan gözlemler bilimi bu sonuca ulaştırmış. Doğruluğunu bilmem ama uzay ile zamanın iç içe olduğunu biliyorum. Mesela güneşe bakıldığı zaman aslında güneşi değil güneşin 8 dakika önceki halini(geçmişini) görüyoruz. Çünkü güneş ışınları kaynaktan gözümüze ortalama 8 dakikada ulaşıyor. Bu nedenle zaman kavramının anlaşılabilmesi için uzayın iyi çözümlenmesi gerekiyor.
  19. Talat ARICI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100616
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bigbang teorisine alternatif sayılablecek olan paralel evrenler teorisini okumanı tavsiye ederim. tam olarak düşüncelerini karşılamasada (tabi anladığım kadarı ile) geliştireceğinden eminim.
  20. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Işık bazen enerji bazen parcacık halinde yayılmaz. Bazen parçacık bazen dalga şeklinde yayılır. Işık maddenin bir hali değil maddenin kendisidir. Fotonların bir kütlesi vardır. ışıkta eğilebilir.

Bir sonraki konum o olacak uzay nedir vs gibi :)