1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Zonguldak'ta madende göçük

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Erdem Baskın tarafından 12 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  Zonguldak'ın Dilaver Mahallesi'ndeki özel bir maden ocağında meydana gelen göçükte 9 kişinin mahsur kaldığı bildirildi.
  [​IMG]
  12.08.2014 Salı 12:16

  Zonguldak İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ahmet Güngör, yaptığı açıklamada, Dilaver Mahallesi'ndeki özel bir maden ocağında henüz belirlenemeyen bir nedenle göçük meydana geldiğini söyledi.
  Olayda 9 kişinin mahsur kaldığını belirten Güngör, bölgeye sevk edilen ekiplerin kurtarma çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.
  Göçük altında kalan madencilerle iletişim sağlandığı açıklandı. AFAD ve sağlık ekipleri yoğun bir çalışma ile göçüğü açmaya çalışıyor. Madencilerin tamamının hayatta olduğu düşünülüyor.
  Vali'den açıklama
  Zonguldak Valisi Ali Kaban, Dilaver Mahallesi'ndeki özel bir maden ocağında meydana gelen göçükle ilgili, "Göçük saat 03.00 sıralarında olmuş ancak maden ocağının sorumlu mühendisi konuyu gizlemiş" dedi.
  Kaban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, göçüğün gizlenmesinden dolayı olaydan geç haberdar olduklarını söyledi. Göçükte 8 ya da 9 madencinin mahsur kaldığını anlatan Kaban, şunları kaydetti:
  "Göçük 03.00 sıralarında olmuş ancak maden ocağının sorumlu mühendisi konuyu gizlemiş. İçeride kalanlardan birinin babası saaat 11.40 civarında
  emniyetimize konuyu intikal ettirince haberdar olduk. Önlemler alındı. Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ve AFAD ekiplerimiz orada çalışmalar hızla devam ediyor. Mahsur kalan madencilerin sesleri geliyor. Şansımız, göçüğün ocağın çıkış kısmında olması. Göçüğün 20 metre derinliği var. Şu anda arkadaşlar çalışıyor. İşçileri canlı olarak çıkarmayı bekliyoruz."
  Vali Kaban, olayın geç haber verilmesiye ilgili maden ocağı yetkilileri hakkında soruşturma başlattıklarını ifade etti.

  http://www.cnnturk.com/haber/turkiye/zonguldakta-madende-gocuk
  http://www.mynet.com/haber/yasam/zonguldakta-gocuk-9-kisi-mahsur-1399296-1

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   22,7 KB
   Görüntüleme:
   3.874
 2. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Gece Saat 02:30 surlarında Demir Madencilik'e ait sahada Civelek Madencilik'e ait kömür ocağında göçük meydana geldi.
  İşçiler sabah evlerine gelmeyince olay meydana çıktı. AFAD ekipleri ve sağlık ekipleri olay yerinde. Kurtarma çalışmaları devam ediyor.

  [​IMG]
  Göçükte 9 işçi var. İşte göçükte kurtarılmayı bekleyen işçilerin isimleri

  Yüksel Günbel
  Ayhan Günbel
  Cüneyt Karagünlü
  Mustafa Pazarbaşı
  Muhammet Kilitçi
  Murtaza Pazarcıklı
  Müslüm Bayrak
  Serhat Malkır
  Tamer Tufal

  Kaynak: Halkinsesi.com.tr -Zonguldak Halkın Sesi Gazetesi
 3. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Eskiden bir olaydan ders çıkarırdık şimdi o da kalmamış bu kadar sıcak gündeme rağmen hala ciddiyet yok. Hem müfettiş sayısı yetersiz diyorlar hem de gelmiş 50 metrekare bakkal dükkanının deposunu teftiş ediyorlar, bilmem küçücük ofisleri teftiş ediyorlar. Gidin önce şu madenleri inşaatları bir denetleyin büyük fabrikaları bir denetleyin sonra gidin marketlere bilmem nerelere.
 4. Deniz Ural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146623
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tüprag Metal Madencilik
  böyle bir ocakta 20 metre kömür göçüğünü açmak en az 3-4 gün sürer... :(
 5. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  "Zonguldak Valisi Ali Kaban,özel maden ocağında meydana gelen göçükte mahsur kalan 9 kişiye ulaşmak için 2,5 metrelik bir göçüğün kaldığını belirtti.

  Kaban, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, mahsur kalan işçilerle iletişim ve hava sağlayacak bir deliğin açıldığını anlatarak, madencilerin sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi."

  kaynak: http://aljazeera.com.tr/haber/madende-gocuk-9-isci-mahsur
 6. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Devlet yetkilileri her kaza sonunda alenen lakayt davranıp sorumlu arayışı içine girmekte ve önlemler alındı diyerek milletin zekası ile dalga geçmektedirler. Kaza olmadan önlem alınacaktı . O ocaktan çıkıp başka bir ocağa gidecek misin? Buna benzer madenleri bulup işverenlerini bana getirin diyecek misin? Maden mühendisleri ile görüşecek misin? Bence hiç birini yapmayacaksın anca medyaya röportaj verir bundan sonraki tayiyini garantiye almak için ankaraya gider gelirsin.
 7. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  9 madenciye sağ olarak ulaşıldı
  12 Ağustos 2014 Salı, 12:30:43

  [​IMG]

  MAHSUR KALAN İŞÇİLERİN İSİMLERİ

  Erol Civelek’in sahibi olduğu Erci Madencilik Şirketi’ne ait kömür ocağındaki göçüğün saat 02.00 sıralarında meydana geldiği belirtildi. Ocakta çalışan madencilerin, mahsur kalan 9 arkadaşlarını kurtarmak için göçük açma çalışmasına başladığı, ancak başarılı olamayınca öğleye doğru polise haber verilerek TTK tahlisiye ekibinden yardım istendiği bildirildi.

  Ocakta mahsur kalan ve sağ oldukları belirtilen madenciler Yüksel Günbel, Ayhan Günbel, Cüneyt Karaünlü, Muhammet Kilitci, Mustafa Pazarbaşı, Murtaza Pazarcık, Taner Tutal, Müslüm Bayraklı ve Ferhat Mankır’ı kurtarma çalışmaları sürerken, yakınları da ocak önünde bekledi.

  "MADENCİLERİN SESLERİ GELİYOR"

  Valisi Ali Kaban, Dilaver Mahallesi'ndeki özel bir maden ocağında meydana gelen göçükle ilgili, "Göçük saat 03.00 sıralarında olmuş ancak maden ocağının sorumlu mühendisi konuyu gizlemiş" dedi.

  Kaban, göçüğün gizlenmesinden dolayı olaydan geç haberdar olduklarını söyledi. Göçükte 8 ya da 9 madencinin mahsur kaldığını anlatan Kaban, şunları kaydetti:

  "Göçük 03.00 sıralarında olmuş ancak maden ocağının sorumlu mühendisi konuyu gizlemiş. İçeride kalanlardan birinin babası saaat 11.40 civarında emniyetimize konuyu intikal ettirince haberdar olduk. Önlemler alındı. Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ve AFAD ekiplerimiz orada çalışmalar hızla devam ediyor. Mahsur kalan madencilerin sesleri geliyor. Şansımız, göçüğün ocağın çıkış kısmında olması. Göçüğün 20 metre derinliği var. Şu anda arkadaşlar çalışıyor. İşçileri canlı olarak çıkarmayı bekliyoruz."

  Vali Kaban, olayın geç haber verilmesiye ilgili maden ocağı yetkilileri hakkında soruşturma başlattıklarını ifade etti.

  "3 SAAT SONRA İŞÇİLERE ULAŞILACAK"

  Göçüğün tarama faaliyetleri sırasında meydana geldiğini ve 20 metre olduğunu anlatan Kaban, "Mahsur kalan 9 işçi de sağ, 3 saate kadar kurtarılması bekleniyor. İşçilerle görüşülüyor, kurtarma ekipleri temas halinde. Yaralı da yok. Kurtarma ekiplerindeki mühendisler, '3 saat sonra işçilere ulaşacaklarını' belirtiyor" ifadesini kullandı.

  Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş da göçüğün özel maden ocağının giriş kısmında olduğunu, kurtarma çalışmalarının hızlı şekilde devam ettiğini söyledi.

  Alabaş, havalandırma boruları vasıtasıyla işçilerle iletişim kurulduğu bilgisinin kendilerine verildiğini kaydetti. Göçükte mahsur kalan işçilerin, Yüksel Günbel, Ayhan Günbel, Cüneyt Karagünlü, Muhammet Kilitçi, Mustafa Pazarbaşı, Murtaza Pazarcık, Taner Tutal, Müslüm Bayraklı ve Ferhat Mangır olduğu öğrenildi.

  BAKANLIK: 2013’TE ÜRETİM DURDURULDU

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Zonguldak’taki göçük olan maden ocağındaki üretimin bakanlık müfettişlerince 2013 Kasım ayında durdurulduğunu, göçüğün işletme yetkilileri tarafından zamanında bildirilmediğini açıkladı.

  Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan açıklamada, Zonguldak’ta göçük meydana gelen özel maden ocağı Bakanlığımızca 2013 Kasım ayında yapılan teftişler sonucu üretim faaliyetleri durdurulan bir iş yeridir. Müfettişler bu tarihte yaptıkları inceleme ve teftişlerde; Havalandırma, merkezi izleme ve taşınabilir gaz ölçüm cihazlarına ilişkin eksiklikler tespit ederek üretimi durdurmuşlardır. İşletmeye de 14 bin lira idari para cezası uygulanmıştır. Bakanlık Müfettişleri, durdurmaya esas tespit edilen bu eksikliklerin tamamlanması için işletmeye Mayıs 2014 tarihine kadar süre vermişlerdir. Bu süre içinde Bakanlık müfettişleri, Mart 2014 tarihinde ilgili ocakta kontrol amaçlı tekrar incelemelerde bulunmuş ve işverenin durdurma kararına uymayarak üretime devam ettiği tespit edilmiş ve yine 11 bin lira idari para cezası uygulanmıştır. İlgili ocak üretimi halen durdurulmuş bir ocaktır.” denildi.

  Öte yandan, 9 işçinin halen mahsur kaldığı göçüğün gece yarısı meydana geldiği ancak işletme yetkililerinin kurtarma ekiplerine haber vermediğinin de tespit edildiğine dikkat çekilen açıklamada, müfettişlerin göçükle ilgili incelemelerini de sürdürdüğünü kaydedildi.

  SAĞ OLARAK ULAŞILDI

  Saatler süren bekleyişin ardından saat 16:20 civarında maden ocağındaki göçükte mahsur kalan 9 maden işçisine sağ olarak ulaşıldığı bildirildi.
  http://haberand.com/9-madenciye-sag-olarak-ulasildi-h-476282.html

  Göçükten çıkan madencilerin işsizlik korkusu
  13 Ağustos 2014 Çarşamba, 14:30:42
  [​IMG]
  ZONGULDAK'ta özel maden ocağında 9 işçinin 14 saat sonra sağ kurtulduğu göçükle ilgili müfettişler inceleme başlatırken, işçileri işsizlik korkusu sardı. Madencilerden 36 yaşındaki Ayhan Günbel, "Biz şu anda 'maden kapatılacak' diye korkuyoruz. 'Burası kapanırsa ne yaparız, ne ederiz?' diye düşünmeye başladık" dedi.

  Dilaver Mahallesi'nde Erci Madencilik tarafından işletilen maden ocağında meydana gelen göçükte mahsur kalan ve 14 saat sonra kurtarılan 9 maden işçisi, Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi'ndeki tedavilerinin ardından bu sabah taburcu edildi. Hastane çıkışında gazetecilerin sorularını cevaplandıran 4 yıllık madenci 36 yaşındaki Ayhan Günbel, madende çalışmaya devam edeceğini belirterek, şöyle dedi:

  "Biz bu işten ekmek yiyoruz. Kaza oldu diye işi bırakacak değiliz. Biz şu anda 'maden kapatılacak' diye korkuyoruz. Şu anda bende işsizlik sıkıntısı başladı. 'Burası kapanırsa ne yaparız, ne ederiz?' diye düşünmeye başladık. Sonuçta bu işten ekmek yiyoruz. Bu olay son olmayacak. Bu yine olacak. Soma son değildi. Soma'da şu anda hiç sıkıntı yok mu. O zaman herkes oraya dikkat kesildi. Biz, sigortamız var mı, maaşımız yatıyor mu onları düşünüyoruz. Başka bir şey düşünemeyiz. Bunun hesabını soracak değiliz. Ölümden döndük diye gitmeyeceğiz mi? Yine gideceğiz. İnsanların çilesi, bu devam edecek."

  'ÇİZMELERİMİZİ KENDİMİZ ALIYORUZ'

  2 çocuk babası 14 yıllık madenci 36 yaşındaki Ferhat Mankır, maden ocağının üretime kapatıldığından bilgilerinin olmadığını söyledi. Bir vardiyada 10-12 kişi çalıştıklarını ve sendika üyesi olmadığını ifade eden Mankır, çizmelerini, iş kıyafetlerini kendi imkanlarıyla aldıklarını, servis ücretlerini kendileri ödediklerini, yemeklerini de evden getirdiklerini söyledi. Gaz maskesi olmadan çalıştıklarını anlatan Mankır, aylık bin 400 lira ücret aldığını belirtti. Madencilik kültürünün Zonguldak'ın gerçeği olduğunu belirten Mankır, "Biz alışmışız madenciliğe. Erken emeklilik kafamızda yer yapmış. 3 binden fazla primim var. 2 yıl sonra primim doluyor. Erken emekli olacağız. Bu yüzden tüm bu olumsuzlukları idare ediyoruz. İşveren olsun işçi olsun biz de yanlış yapıyoruz" dedi.

  "MADEN OCAĞINDA ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ"
  İşçi Cüneyt Karagünlü de 10 yıldır maden işçisi olduğunu, söz konusu ocakta 5 yıldır çalıştığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

  "Çalıştığımız ocağın daha önceden kapatıldığından haberimiz yoktu. Bizim gaz maskemiz bulunmuyor. Ocakta kullandığımız çizme ve iş elbisesini kendimiz alıyoruz. Aldığımız malzemelerin yer altı şartlarında çalışmaya elverişli olup olmadığını da bilmiyoruz. İçeride herhangi bir gaz birikmesi yoktu. Hava akımımız vardı. Bundan sonra kendi başımızın çaresine bakacağız. Gerekirse başka ocaklarda iş arayacağız. Maden ocağında çalışmaya da devam edeceğim."

  Ayhan Günbel ise maden ocağında 4 yıldır çalıştığını, ocaktaki denetimlerin sonuçlarıyla ilgili herhangi bilgisinin olmadığını dile getirdi.

  Göçüğün ardından kurtarılmayı beklediklerini işaret eden Günbel, "Göçüğün haber verilmemesiyle ilgili bir şey diyemem. Olayı haber verip vermemeleri onların vicdanına kalmış bir şey. Oradan çıkıp da şuraya haber verin deme şansımız yok. Olay gece oluyor bizim ocaktan çıkmamız ertesi gün saat 16.00'yı buluyor. Bu işlerden ekmek yiyoruz. 'Ölümden döndük' diye madeni bırakacak değiliz. Madenin kapanmasından korkuyoruz. Şu anda bende işsisizlik korkusu başladı. Daha uygun işler olsa orada çalışırız. Sonuçta çalışacağız. 'Kaza oldu' diye eve gidip yatma şansımız yok. Zonguldak'ta başka bir iş yok. Maden ocağında iş güvenliği ve işçi sağlığına uyan özel ocaklar varsa biz hemen oraya çalışmaya gidelim. Varsa biz gitmemezlik yapmayız. Kaza anında gaz maskemiz yanımızda yoktu" şeklinde konuştu.

  Bir gazetecinin "Soma faciası gözünüzün önüne geldi mi" sorusunda Günbel, "Bu kazalar son olmayacak. Soma'da oldu, herkes oraya yoğunlaştı. Burada bir kaza oldu, herkes buraya yoğunlaştı. Yarın başka bir yerde olur, dikkatler oraya çekilecek. Bu son olmaz. 40-50 yıldır bu tür kazalar devam ediyor. 50 yıldır değişmediyse yarın da değişmeyecek. Biz, 'sigortamız var mı ve maaşımız yatıyor mu' ona bakıyoruz. İçeride gaz maskesi olsa ne olacak. Sonuçta onun da havası bitecek" ifadesini kullandı.

  Dilaver Mahallesi'ndeki özel kömür ocağında dün 03.00 sıralarında göçük meydana gelmiş, 9 işçi 13 saat sonra ocaktan çıkarılmıştı. Maden işletmesi yetkililerinin, iş kazasını emniyete bildirmemesi tepkilere yol açmıştı.

  MÜFETTİŞLER İNCELEDİ
  Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Gönül Demirsu, maden ocağı ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu'nca görevlendirilen müfettişlerin dün ocakta inceleme yaptığını, müfettiş raporunun sonucuna göre yasal işlemlerin yürütüleceğini söyledi. Bakanlık müfettişlerince Kasım 2013'te yapılan denetimde havalandırma, merkezi izleme taşınabilir gaz ölçüm cihazlarına ilişkin eksiklikler nedeniyle ocakta üretim faaliyetinin durdurulduğunu hatırlatan Demirsu, şöyle dedi:

  'BURADA ÜRETİM YAPILIYORDU' DİYEMEYİZ

  "Üretime kapalı ama ocak tamamen mühürlenmiş değil. İş sağlığı ve güvenliği kanunu gereğince ocaklar tamamen kapatıldığı zaman oradaki ocağı çökmeye bırakırsınız. Bunlar teknik bir konu. Ocaklarda üretim durdurulsa dahi tamamen kapısına mühür vurulmaz. Mühür vurulduğu takdirde o ocağı tamamen çökertirsiniz. Üretim yapmadan içerideki eksiklikler giderilmeye çalışılır. Eksiklikleri nedeniyle üretimi durdurulmuş bir ocak. Burada 'üretim yapılıyordu' diyemeyiz. Müfettiş, yaptığı inceleme sonrasında ocakta üretim 'yapıldı mı, yapılmadı mı' hazırlanan raporda belirtecek."

  6331 Sayılı İş Sağlığı Kanunu gereğince işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönünden bakanlık iş müfettişlerince denetimler yapıldığını ifade eden Demirsu, 2014 yılında yapılan denetimlerde 13 maden ocağı ve 1 işyerinde üretimin tamamen durdurulduğunu, 4'ü kamu 45'i özel 49 işyerine toplam 490 bin 321 lira idari para cezası uygulandığını kaydetti.

  DENETİM ZAAFI VAR

  Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi Başkanı Erdoğan Kaymakçı, maden ocağında daha önce çeşitli eksiklikler nedeniyle üretimin 2 defa durdurulduğunu, ancak daha sonra denetim yönünden zaaf ortaya çıktığının kazayla birlikte görüldüğünü söyledi. Ocak sahibinin, "Ben ocakta üretim yapmıyordum, hazırlık işi yapıyordum" şeklinde savunduğunu ifade eden Kaymakçı, şöyle konuştu:

  "Ocak mühürleme daha çok kaçak ocaklarda, üretim durdurma da yasal olan ocaklarda uygulanan bir tedbir. Bu ocakta üretim durdurulmuş. O zaman ocak sürekli denetlenecek, bakılacak. Ayrıca üretimi durduruyorsunuz, ama hazırlık işlerine yönelik yaptırım yok. Orada eksik tespit ettiniz, eksikliklerin giderilmesi için orada bir çalışma da yapılması lazım. Ocak sahibi de benzer gerekçeyi söyülor. Diğer taraftan işçiler de üretim noktasında olduklarını söylüyor. Kesinlikle denetimde sıkıntı var. Madencilik sektöründe genel olarak denetimden kaynaklanan zaaflar var. Bu tür kazalarda birinci faktörün denetimin, yaptırımın, işçi sağlığı iş güvenliği önlemleri yatırımlarının yapılmaması görülüyor. Bunların kesinlikle giderilmesi gerekiyor."

  İŞÇİLERİN SİGORTASINI AYNI ŞİRKET ÖDÜYOR

  SGK İl Müdürü Çiğdem Acar ise söz konusu ocakta çalışan maden işçilerinin tamamının sigortasının, ocağı işleten Erci Madencilik şirketi tarafından ödendiğini söyledi:

  Olayın ardından gözaltına alınan maden ocağı sahibi Erol Civelek ile olayı gizlediği iddia edilen maden mühendisi ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, kazaya ilişkin soruşturma ve kazanın gizlenmesiyle ilgili Valilik tarafından başlatılan soruşturma sürdürülüyor.
  http://haberand.com/gocukten-cikan-madencilerin-issizlik-korkusu-h-476420.html
 8. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Fasa fiso bakanlığından nameler. Okurken uykum geldi
 9. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Demek ki kapatmak yetmiyor, kapalı olanı da denetlemek lazım.
 10. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Adamın umurunda olur mu 20 bin tl ceza. İcabında 1 günde kazanıyor onu. Sadece gündem kapatıyorlar. Bunların fabrika kapatmasını da biliyorum. Adamın fabrikasını mühürlüyorlar personeli pencereden içeri atıp üretime devam ediyor eksiklikleri tamamlayacağına müfettişlerin yerini soruyor baskın yapmak için :) Bazen diyorum ki biz mi kasıyoruz