1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Zonguldak'ta 'metan' faciası: 8 ölü

Konusu 'Kaza ve Olay Haberleri' forumundadır ve Mügen Işık tarafından 7 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Mügen Işık Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Zonguldak'ta 'metan' faciası: 8 ölü

  Zonguldak’ta bir maden ocağında metan gazı birikmesi oldu. Haber alınamayan madencilerden 8'inin cesedine ulaşıldı.

  [​IMG]
  İçerik sağlayıcı NTV Haber
  Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağında metan birikmesi yaşandı.
  Çalışmalar sonucunda 8 işçinin cesedine ulaşıldı.
  Türkiye Taş Kömürü (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağındaki galerinin başka bir bölümünde mahsur kalan 6 işçi yer üstüne sağ çıkarıldı.
  TTK Genel Müdürü Burhan İnan, maden ocağının -630 kodunda kömür degajının ardından açığa çıkan metan gazı nedeniyle, kömür ocağının başka bir bölümünde mahsur kalan ve gaz nedeniyle yer üstüne çıkarılamayan 6 işçiye ulaşıldığını söyledi.
  Sağlık durumları iyi olan işçilerin yer üstüne çıkarıldığını ve kontrol amaçlı hastaneye götürüldüğünü aktaran İnan, şunları kaydetti:
  ''Metan gazından etkilenen ve göçük altında kalan işçilerle ilgili çalışmalarımız sürüyor. Son tespitlerimize göre, gazdan etkilenen ve göçük altında kalan işçi sayısının 9 olduğunu belirledik. Özel firma ile yaptığımız görüşme sonucunda, köyündeki kar nedeniyle işe gelmediğini belirlediğimiz maden işçisinin yerine, başka birinin görevlendirildiğini tespit ettik. 9 madenciden 8'inin hayatını kaybettiğini tahmin ediyoruz. Bu rakam cenazelerin tamamına ulaştıktan sonra kesinlik kazanacak.''
  Maden ocağında metan gazının açığa çıkması nedeniyle hayatını kaybeden 8 işçinin isimleri belli oldu.
  TTK Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Özçelik, gazetecilere yaptığı açıklamada, maden ocağında yaşamını yitiren işçilerin isimlerinin Hüseyin Kürekçi, Hasan Bozacı, Muharrem Yapıcı, Yüksel Koca, Ahmet Şekerci, Köksal Kadıoğlu, Muhsin Akyüz ve Satılmış Arslan olduğunu söyledi.
  Özçelik, işçilerden Hayrettin Dağkıran'ın ise kaza mahallinden sağ çıkarıldığını kaydetti.

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   21,8 KB
   Görüntüleme:
   4.792
 2. üst işveren TTK
  alt işveren var

  hani iş güvenliği yasası ?

  emniyet sondajlarına noldu
  A sınıfı iş güvenliği uzmanları çok mu yorgundu haberleri mi yoktu

  işini namusunla yapan insanlara ihtiyaç var

  yoksa bi kaç kişiyi asmakla bitmez
 3. Anıl Pehlivan Etkinlik Grubu

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Aydın
  Sertifika Numarası:
  43268
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Pehlivan Madencilik-Mühendislik / Teknik Nezaretçi
 4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  metan gazından öldü diyolar,boğucu gazdır metan..grizu yapmamış belliki..
 5. volkan seven İSGforum Üyesi

  tmm metan ama dinamitle patlatma esnasında oluyor olay!!! bu dinamit patlatmayı işçiler dışarıdayen de yapabilirler...yanlış mı düşünüyorum!! sonuçta yerin dinamite ne şekilde tepki vereceğini bilemezsiniz...bu metan da olur, göçük de, grizu da!!!!!
 6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  aslında sondajlalama yapılmalı idi..patlatma öncesi metan ölçümüde yapılmalı,patlatma sonrasında teknik detay disiplin isteyen çalışmalar..yazık işçiyi,ustayı kollayamadıktan sonra 3 kuruşa çalıştırmak firavun döneminde ki yöntemler olarak karşımıza çıkmaktadır..
 7. aynenhiç bir yerde grizu geçmiyor ancak degajı tahmin etmek çok da zor değil
  test sondajları, jeofizik çalışmalarıyla tesbit edilebilinir patlama üst değeri %15 diye hatırlıyorum bunun üzerinde boğuculuk kazanıyor ise çok büyük bir hacimden bahsediyoruz
 8. Anıl Pehlivan Etkinlik Grubu

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Aydın
  Sertifika Numarası:
  43268
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Pehlivan Madencilik-Mühendislik / Teknik Nezaretçi
  Yine bir kömür kütürdedi sobada
  Kayıp bir madencinin kalbi rasgeldi
  atıverdi sıcak odada..

  Sunay Akın
  :(:(:(
 9. Mügen Işık Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Madenciler zaten hayatlarının büyük bölümünü onlarca metrenin altında çalışarak geçiriyorlar ve orada ölüyorlar bunu hak etmiyorlar bunun için bişeyler yapılmalı :(:(
 10. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  DAHA ÖNCE 5 EKSİKLİK TESPİT EDİLMİŞ, PARA CEZASI UYGULANMIŞ
  Bakanlık olarak riskli tüm iş kollarında denetimleri sürdürdüklerini belirten Bakan Çelik, ilgili taşeron firma ve müessesede de 16 Kasım 2012’de teftiş yapıldığını söyledi. Bakan Çelik, "Bu teftişte 5 eksik husus tespit edilmiş, bu eksikliklerin giderilmesiyle ilgili gerekli uyarılar yapılmış. Özellikle hazırlık çalışmaları dahil tüm çalışmaları kapsayan müstakil bir sağlık güvenlik dökümanı oluşturmaları ve risk değerlendirmesi yapılması istenmiş. Ayrıca idari para cezaları da ilgili şirkete müeseseye kesilmiş. Bunlar rutin işler. Ama giden can geri gelmiyor" diye konuştu.
  SAĞLIK GÜVENLİK DÖKÜMANI VE RİSK ANALİZİ YAPILMAMIŞ !!!!
 11. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  kaza nedeni ile ilgili yorumlarda alıntılar ; "TTK Kozlu Müessesi’nde eksi 630 kotunda hazırlık çalışmaları yapmakta iken bir galeride bu gün saat 11.19 sıralarında meydana gelen degaj sonunda gaza maruz kalan"
  "Bakan olay çok ani bir degajın, gaz püskürtmesi nedeniyle tonlarca kömürün bir anda etrafı kaplaması şeklinde tanımlanıyor. Bu kömür yığınından bir kurtuluş mücadelesi vermiş ki büyük bir özveri ile o riskli ortamda kardeşlerini kurtarma mücadelesi vermişler. Bu gün taziye ve ön bilgileri alma adına buradayız. Maskeli oldukları ifade ediliyor. Degajın oluşturduğu atmosferi de tahmin edemiyoruz. Teknik heyet bize bilgiyi sunacaklar” dedi." "Alanda galeride oksijen oranı yüzde 10’lar düzeyinde olduğu bilgisi var. Bir taraftan oraya oksijen nakli yapılıp, orada çalışmaların yapılması konusunda çalışmalar sürüyor" "Bakan Çelik, “Netice itibariyle hepsi işverendir. Asıl olan iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uyup uymamadır. Sistem boyutu ayrı bir şeydir. Alt işverenlerde nasıl olmalıdır, şu anda bizim mutfakta çalıştığımız, siyasi partilerin, sivil toplum örgütleri de dahil oluyor. Kurallara uyulup uyulmadığı çok önemlidir” dedi.
 12. hani iş güvenliği uzmanın görevi bakanlığa bildirmekti

  adamlar denetlemiş ama ölümlü kaza olabileceğini öngörememiş demek bakanlığa bildirmek te faydalı değil
 13. metan drenajı başlığını okuyun bu insanlar neden öldü devlet neden yetersiz kaldı anlamanıza fikir verebilir

  Ekli Dosyalar:

 14. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
 15. Hakan DENİZ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  firma hangisidir
 16. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  meclisin çatısı altındaki ilkokul mezunu millet vekillerinin tümüne bakın,Atam'ın kurduğu Milletin iradesini temsil eden o çatı altındaki vekilller vekil değildir,ilk okul mezunudurlar ve orası patronlar kulübü olmuştur.O patronlar kulübü üyeleri o çatının altında olduğu sürece himmeti milleti olan derdi milleti olan nesiller her zaman ağızı kokmaya devam edecektir.Mühendisin siyasetle işi olmaz..çünkü derdi yeter ona..